Terapia grupowa — wady i zalety oraz charakterystyka funkcjonowania

Terapia grupowa jest skuteczną opcją leczenia wielu zaburzeń psychicznych. Wszystkie szczegóły wyjaśnimy w tym artykule.
Terapia grupowa — wady i zalety oraz charakterystyka funkcjonowania
Montse Armero

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Montse Armero.

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Terapia grupowa to działanie, które stało się popularne ze względu na swoją skuteczność. Krótko mówiąc, polega na zgrupowaniu kilku osób w celu pracy nad pewnymi technikami psychoterapeutycznymi. Podobnie jak terapia indywidualna, zapewnia członkom grupy strategie oraz zasoby poznawcze i emocjonalne, które pomogą im w procesie poprawy lub zmiany.

Terapia grupowa pojawił się ponad sto lat temu dzięki pracy Josepha Pratta, który prowadził prace psychoedukacyjne dotyczące gruźlicy. Jednak dopiero kilkadziesiąt lat później psychoterapia grupowa stała się popularna dzięki terapeutom, takim jak Jakob Levy Moreno, twórca psychodramy i psychoanalityk Horst-Eberhard Richter.

Obecnie terapia grupowa jest uznaną terapią stosowaną zarówno w psychologii, jak i psychiatrii. Jej skuteczność została udowodniona i ma wiele różnych zalet.

W tym artykule wyjaśnimy wszystkie szczegóły.

Czym dokładnie jest terapia grupowa?

Terapię grupową charakteryzuje jeden lub maksymalnie dwóch terapeutów oraz niewielka grupa pacjentów, którzy zazwyczaj siedzą w kręgu. Jego dynamika jest zupełnie inna niż w terapii indywidualnej. Podczas gdy oboje rozmawiają o problemach każdej osoby, bycie w grupie przynosi więcej niuansów.

Często terapeuta rozpoczyna sesję od podsumowania poprzedniego spotkania, wprowadzenia tematu do omówienia lub skomentowania czegoś, co dotyczy członków grupy. Następnie ustępują jednemu z uczestników, który opowiada swoją obecną sytuację. Reszta grupy słucha do końca, a następnie przekazuje informację zwrotną.

W zależności od rozwoju sesji terapeuta może zaproponować określone czynności. Niektóre z nich mogą być na przykład dynamiką akceptacji, ćwiczeniami z odgrywania ról lub praktyką technik spójności grupy.

Zazwyczaj format jest dość elastyczny. Tak więc na niektórych sesjach jest więcej mówienia, a na innych jest więcej ćwiczeń. Sesje trwają zazwyczaj od półtorej do dwóch godzin i odbywają się zazwyczaj co tydzień, co dwa tygodnie lub co miesiąc.

Terapeutka z pacjentami
W terapii grupowej członkowie dzielą się swoimi sytuacjami, a między nimi tworzona jest sieć wsparcia.

Charakterystyka terapii grupowej

Grupy terapeutyczne różnią się pod wieloma względami od terapii indywidualnej. Na początek bardzo ważna jest relacja między uczestnikami tego typu terapii. Osoba jest zobowiązana do dokonywania zmian ze względu na siebie i dlatego, że jest częścią grupy, która zmierza w kierunku zmiany.

W ten sposób pacjent czuje się w grupie wspierany, a nie oceniany, ponieważ jej członkowie wspierają się nawzajem. Ta spójność daje ogromną motywację i zwiększa zaangażowanie uczestników w grupie.

Ponadto otoczenie grupowe staje się samo w sobie strategią terapeutyczną, ponieważ uczestnicy przekazują i otrzymują informacje zwrotne od innych członków grupy. Wszystko to wzmacnia ich poczucie bezpieczeństwa, ponieważ przekazywanie pomysłów lub doświadczeń życiowych jest bardzo satysfakcjonujące i są one przydatne dla innych ludzi.

Warto między innymi wspomnieć, że członkowie określonej grupy terapeutycznej mogą mieć pewne cechy wspólne. Jednak nie zawsze tak jest. Niektóre są heterogeniczne i składają się z ludzi w różnym wieku, o różnym pochodzeniu i z różnymi problemami.

Wymagania dotyczące udziału w grupie terapeutycznej

Większość osób może uczestniczyć w tego typu leczeniu. Jednak w idealnym przypadku terapeuta musi przeanalizować, czy jest to dobry czas na pracę w zespole ze względu na indywidualne cechy i aktualną sytuację pacjenta.

Oczywiście, aby uczestniczyć w sesjach grupowych, należy spełnić szereg wymagań, które sprzyjają dobrej dynamice grupy. Należą do nich:

  • Motywacja do dołączenia do grupy.
  • Cele podobne do celów do innych członków grupy.
  • Zobowiązanie do uczestnictwa w sesjach.
  • Punktualność.
  • Pragnienie uczestniczenia w dynamice.
  • Szacunek wobec opinii innych. Osoba będąca częścią grupy nie powinna nikogo osądzać.
  • Poufność. Osoba musi zgodzić się nie mówić nikomu, co dzieje się podczas sesji.

Jakie trudności leczy się w terapii grupowej?

Leczenie grupowe jest z powodzeniem stosowane w większości zaburzeń psychicznych lub określonych trudności emocjonalnych. Tak więc dobrze znane są grupy terapeutyczne zajmujące się uzależnieniami, na przykład od alkoholu, czy zespoły pracujące nad zaburzeniami odżywiania, takimi jak anoreksja i bulimia.

Powszechne są również programy zorientowane na następujące warunki:

  • Choroba afektywna dwubiegunowa lub schizofrenia.
  • Niepokój i depresja.
  • Zaburzenia osobowości.
  • Zarządzanie żalem po śmierci członka rodziny.
  • Osoby zagrożone samobójstwem.
  • Pacjenci, którzy chcą promować swoje umiejętności społeczne.

Ponadto programy psychoterapii mogą być realizowane w trybie ambulatoryjnym, w grupach oddziałów dziennych lub hospitalizowanych.

Wady terapii grupowej

Terapia grupowa to bardzo skuteczne narzędzie. Jednak nie wszyscy czują się komfortowo, gdy stają się częścią grupy. Niektóre z najczęstszych negatywnych aspektów, które zgłaszają, to:

  • Poczucie nieprzynależności do grupy, gdy ktoś dołącza do już utworzonej grupy.
  • Frustracja, gdy zauważa się, że są osoby, które rozwijają się szybciej niż inni.
  • Niskie zaangażowanie przy zajmowaniu się tematami, które nie interesują pacjenta.
  • Brak zainteresowania pewną dynamiką.
  • Obojętność wobec wyjaśnień niektórych osób.
  • Poczucie wykluczenia, gdy nie pasuje do pozostałych członków grupy.

Inne wady mogą pojawić się podczas pracy w grupie, w której niektórzy członkowie skupią na sobie zbyt wiele uwagi lub ich zaangażowanie w grupę jest nieregularne.

W tym przypadku terapeuta jest tym, który musi mieć wystarczające umiejętności, aby przekierować dynamikę przyjętą przez niektóre elementy grupy. Terapeuta musi także zadbać o to, aby wszyscy członkowie grupy czuli się zmotywowani i zaangażowani w zmianę.

Terapia w grupie
Pomimo korzyści, terapia grupowa może mieć pewne wady, zwłaszcza jeśli dana osoba nie jest wystarczająco zaangażowana.

Terapia grupowa — wnioski końcowe

Terapia grupowa ma interesujące zalety dla szerokiej gamy pacjentów. Jest to rodzaj leczenia, który pomaga osobie nie czuć się samotną w obliczu swojego problemu. Jej główną zaletą jest to, że jest kompatybilna z innymi terapiami, czy to psychoterapią indywidualną, psychoterapią par czy leczeniem farmakologicznym. Ma jednak tę wadę, że nie zawsze odpowiada wyjątkowej aktualnej sytuacji danej osoby.

W dzisiejszych czasach wiele grup pracuje online, co ułatwia znalezienie opcji dostosowanych do każdej potrzeby. W każdym razie jest to opcja terapeutyczna, której nie należy odrzucać, ponieważ jej zalety są dość interesujące.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.