Soda oczyszczona - czy można stosować podczas ciąży?

Kobiety w ciąży często mają wątpliwości co do pokarmów, które mogą spożywać. Czy soda oczyszczona jest wskazana podczas ciąży?
Soda oczyszczona - czy można stosować podczas ciąży?
Leonardo Biolatto

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Leonardo Biolatto.

Napisany przez Daniela Andarcia

Ostatnia aktualizacja: 20 stycznia, 2023

Kobiety w ciąży często mają pytania dotyczące żywności i leków, które mogą spożywać, zwłaszcza gdy doświadczają typowych dolegliwości, takich jak zgaga czy refluks. Jednym z rozwiązań jest soda oczyszczona, którą wiele kobiet stosuje, aby uspokoić kwasy żołądkowe.

Badanie opublikowane w Journal of Medical Toxicology wykazało, że wodorowęglan jest środkiem zobojętniającym kwas zdolnym do neutralizacji kwasowości soków żołądkowych, a tym samym do złagodzenia objawów zgagi. Czy jednak mona przyjmować sodę oczyszczoną w czasie ciąży?

Soda oczyszczona

Wodorowęglan sodu jest białym krystalicznym związkiem o lekko zasadowym smaku. Można go znaleźć w przyrodzie, rozpuszczony w źródłach mineralnych. Jego zastosowania są tak różnorodne, że sięgają od gotowania po sprzątanie i higienę osobistą.

Produkt znamy również jako Sól Vichy, sodę oczyszczoną lub wodorowęglan sodu. Może działać jako środek zobojętniający kwas lub jako środek antyseptyczny, który leczy owrzodzenia jamy ustnej. Stosuje się go również jako środek przeciwbólowy, który zmniejsza łagodny ból gardła. Jest też stosowany przez sportowców, którzy chcą poprawić swoje wyniki podczas intensywnej sesji treningowej.

Soda oczyszczona rozpuszcza się w wodzie, dzięki czemu łatwo ją użyć. Wystarczy rozcieńczyć jedną łyżeczkę proszku w pół szklanki wody. Przed wypiciem warto poczekać, aż przestanie musować. Stosowanie warto jednak skonsultować ze specjalistą.

Soda oczyszczona
Zastosowania sody oczyszczonej są różnorodne, od leczenia zgagi po sprzątanie domu.

Soda oczyszczona – korzyści ze stosowania

Według badań opublikowanych w Journal of Maternal-Fetal and Neonatal Medicine spożywanie sody oczyszczonej w trakcie ciąży zwiększa szanse na poród siłami natury.

Badanie przeprowadzono na 300 kobietach, z których 200 otrzymało oksytocynę w celu przyspieszenia skurczów. Pozostałych 100 otrzymało oksytocynę i wodorowęglan sodu.

W przypadku tych ostatnich prawdopodobieństwo porodu drogami natury było o 17% większe. Jak się okazuje, wodorowęglan może kontrolować kwasowość macicy, ułatwiając w ten sposób naturalny poród. Wewnętrzne mechanizmy tego procesu nie są jasne, ale ogranicza on ilość interwencji chirurgicznych.

Czy profesjonaliści zalecają sodę oczyszczoną podczas ciąży?

Pomimo powyższego, profesjonaliści nie zalecają przyjmowania sody oczyszczonej podczas ciąży lub karmienia piersią. Powodem jest to, że nie ma wystarczających dowodów naukowych, aby wykluczyć potencjalne zagrożenia dla zdrowia matki i dziecka.

Obejmuje to spożywanie środków zobojętniających soki żołądkowe zawierających wodorowęglany, ponieważ mogą one powodować gromadzenie się płynów i mogą zwiększać ciśnienie krwi ze względu na wysoką zawartość sodu. Nadciśnienie związane z ciążą jest poważną chorobą i może wywołać stan przedrzucawkowy, który zagraża życiu płodu.

Ze swojej strony badanie opublikowane w czasopiśmie Best Practice and Research Clinical Gastroenterology stwierdza, że wodorowęglan sodu nie powinien być stosowany jako środek zaradczy w czasie ciąży. Wynika to z możliwego działania teratogennego, co oznacza, że może powodować wady rozwojowe płodu.

Soda oczyszczona – wady ze stosowania w czasie ciąży

Soda oczyszczona nie jest produktem, który specjaliści zalecają do stosowania podczas ciąży. Wśród wad i skutków ubocznych można wymienić następujące:

  • Zwiększa ciśnienie krwi i sprzyja zatrzymywaniu płynów: Soda oczyszczona zawiera sól, która może zwiększać ciśnienie krwi i powodować szereg problemów zdrowotnych u dziecka i matki. Sól, między innymi, może powodować zatrzymanie płynów w nogach, stopach i dłoniach. Są to obrzęki, które mogą spowolnić krążenie i zmniejszyć dopływ tlenu do tkanek.
  • Dyskomfort żołądkowy: Wiadomo również, że ten związek powoduje dyskomfort żołądkowy, taki jak ból, gazy i skurcze. Może również powodować zwiększone uczucie pragnienia. Oprócz tego może wywołać efekt odbicia, zwiększając kwasowość.
  • Interakcje z lekami: W połączeniu z niektórymi lekami soda oczyszczona może szkodzić  zdrowiu. Jest tak w przypadku leków przeciwgrzybiczych, preparatów wapnia i soli litu. Należy również wziąć pod uwagę, że zmniejszenie kwasowości żołądka, jeśli nie jest kontrolowane, prowadzi do mniejszego włączenia niektórych składników aktywnych i składników odżywczych w czasie trawienia.
  • Zasadowica ogólnoustrojowa: Długotrwałe i nadmierne spożycie wodorowęglanu sodu może zwiększyć pH organizmu i wywołać zasadowicę. Jest to zmiana ogólnoustrojowa, która może prowadzić do niewydolności wielonarządowej, a nawet śmierci.
Kobieta w ciąży.
Kwasowości w ciąży należy się spodziewać z powodu zmian w narządach wewnętrznych. Dieta jest najlepszym sposobem kontrolowania objawów.

O czym pamiętać biorąc sodę oczyszczoną w ciąży?

Chociaż soda oczyszczona jest powszechnie stosowanym związkiem, należy ją ograniczyć podczas ciąży i karmienia piersią. Eksperci twierdzą, że nie ma wystarczających dowodów na poparcie jej spożycia i wykluczenie związanych z nią zagrożeń, w tym podwyższonego ciśnienia krwi, dyskomfortu żołądkowego i interferencji z wieloma ważnymi lekami.

Jednak jedno badanie powiązało jej spożycie ze zwiększoną szansą na poród siłami natury. Mimo to spożycie należy konsultować ze specjaliustą. Zwłaszcza jeśli chcesz stosować leki zawierające alginian sodu wodorowęglan węglanu wapnia.

Ta opcja jest stosowana w leczeniu refluksu, w celu złagodzenia objawów i zapobiegania przedostawaniu się kwasu żołądkowego do przełyku. Jeśli lekarz zezwoli na to, nadal zaleca się sprawdzenie ulotki dołączonej do opakowania i nie przyjmowanie jej przez dłuższy czas.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.