Pikantne jedzenie podczas karmienia piersią - czy jest bezpieczne?

Istnieje kilka mitów na temat spożywania pikantnych potraw podczas karmienia piersią. Do jakiego stopnia to prawda, że należy unikać pikantnych potraw?
Pikantne jedzenie podczas karmienia piersią - czy jest bezpieczne?
Leidy Mora Molina

Przejrzane i zatwierdzone przez: pielęgniarka Leidy Mora Molina.

Napisany przez Edith Sánchez

Ostatnia aktualizacja: 01 października, 2022

Wiele matek odstawia pikantne jedzenie podczas karmienia piersią, ponieważ uważa, że może to negatywnie wpłynąć na dziecko. W rzeczywistości niektórzy twierdzą, że prowadzi to do dyskomfortu i drażliwości u dziecka. Czy to prawda? Są nawet tacy, którzy twierdzą, że pikantne jedzenie podczas karmienia piersią powoduje u dziecka kolki i problemy żołądkowe.

Dodaje się, że zdarza się to częściej, jeśli matka po spożyciu produktów również odczuwa dyskomfort żołądkowy. Okazuje się jednak, że większość z tych twierdzeń to tylko mity. Nie istnieją dowody, które mogłyby potwierdzać wspomniane założenia. Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Pikantne jedzenie podczas karmienia piersią

Wszyscy eksperci są zgodni, że podczas karmienia piersią można bezpiecznie jeść pikantne potrawy. Nie powinno to powodować dyskomfortu u dziecka. Jeśli dziecko jest bardziej drażliwe, wzburzone lub niespokojne, najprawdopodobniej jest to spowodowane czymś innym.

Podstawowy skład mleka matki jest zawsze taki sam, niezależnie od tego, co matka spożywa w swojej diecie. Innymi słowy, nie jest prawdą, że pokarm matki jest przekazywany bezpośrednio dziecku podczas karmienia piersią.

To, co może się zdarzyć podczas jedzenia pikantnych potraw podczas karmienia piersią, to to, że mleko może nieco zmienić smak. Nie chodzi o to, że kwasy z pikantnego jedzenia są w mleku matki, ale tylko o część jego smaku, ale w bardzo subtelny sposób.

Nie należy zapominać o tym, że na świecie jest wiele kultur, w których pikantne jedzenie jest nieodzownym elementem posiłków. W tych regionach geograficznych nie ma ograniczeń dla matek karmiących piersią.

Pikantne jedzenie – korzyści

Ku zaskoczeniu wielu, spożywanie pikantnych potraw podczas karmienia piersią jest nie tylko bezpieczne, ale może to również przynieść cenne korzyści. Pierwszym z nich jest zmiana smaku mleka matki. Kiedy dziecko wyczuwa łagodną i subtelną nutę pikantności w mleku matki, zaczyna poszerzać zakres swoich percepcji smakowych. W ten czy inny sposób wzbogaca to jego podniebienie i przygotowuje go do większej otwartości na nowe smaki.

Istnieje badanie, które wykazało, że dzieci, które podczas ciąży są bardziej narażone na różne smaki poprzez płyn owodniowy, są bardziej podatne na włączanie wielu smaków do swojej diety, gdy zaczynają jeść pokarmy stałe.

Niektóre pokarmy o silnym smaku modyfikują smak mleka matki. Należą do nich czosnek, wanilia, mięta i pikantne potrawy. Badania naukowe wykazały bardzo interesujący fakt w tym zakresie. Zaobserwowano zmianę w zachowaniu dziecka, gdy do diety matki wprowadzono nowy element. Niemowlęta odpowiedziały, że wypiły więcej mleka niż zwykle.

Przeczytaj również: Klopsy owsiano-serowe w pikantnym sosie

Pikantne sosy
Pikantny smak może przybrać formę przypraw, przypraw lub przypraw, które czasami są subtelnym dodatkiem.

Pikantne jedzenie – czy istnieje jakieś ryzyko?

Nie znaleziono dowodów na to, że spożywanie pikantnych potraw podczas karmienia piersią w jakikolwiek sposób wpływa na dziecko. Nawet jeśli taką karmą podawano matce, nie miało to żadnego wpływu na dziecko. Upadek ciężki Nawet jeśli ten rodzaj jedzenia miał wpływ na matkę, nie miał wpływu na maluchy.

Pikantne potrawy również nie powodują złego smaku mleka ani nie przybierają bardzo mocnego lub nieprzyjemnego smaku. Ślady smakowe są bardzo subtelne, a dziecko nie dostanie kwasów obecnych w pikantnych potrawach. Doświadczy tylko nieco innego smaku niż zwykle.

Niektórzy rodzice obawiają się również, że spożywanie pikantnych potraw podczas karmienia piersią spowoduje u dziecka objawy alergii. Trzeba powiedzieć, że nie ma też dowodów na to, że to prawda.

Wręcz przeciwnie, wszystko wskazuje na to, że dzieci, których matki są narażone na wiele różnych pokarmów podczas karmienia piersią, mają tendencję do występowania mniejszej liczby alergii i nietolerancji pokarmowych. Nie ma wystarczającej liczby badań na ten temat, ale jest to interesująca hipoteza w nauce.

Właściwa dieta podczas karmienia piersią

Matka karmiąca piersią powinna zwiększyć dzienne spożycie kalorii o 400 do 500 kalorii dziennie. Powinna unikać tylko tych pokarmów, które powodują jej dyskomfort.

Zaleca się ostrożność przy niektórych produktach spożywczych, chociaż nie ze względu na ich smak:

  • Alkohol: Ze względu na szkodliwy wpływ na dziecko.
  • Ryby: Ze względu na wysoką zawartość rtęci.
  • Kofeina: Nie powinna przekraczać 300 miligramów dziennie.
  • Suplementy ziołowe: Jedz tylko te, które zostały zatwierdzone przez lekarza.

Jeśli dziecko podczas karmienia piersią wykazuje jakąkolwiek reakcję, taką jak pokrzywka, wymioty, zaparcia, nadmierne gazy, egzema, biegunka, krwawe stolce lub podobne objawy, należy skonsultować się z pediatrą.

Zobacz też: Przepis na przepyszne pikantne skrzydełka

Karmienie piersią
Karmienie piersią i ciąża to temat wielu mitów. Warto jednak pozbyć się wszelkich wątpliwości.

Skonsultuj się, jeśli masz wątpliwości

Choć nie ma podstaw, by sądzić, że spożywanie pikantnych pokarmów podczas karmienia piersią jest szkodliwe dla dziecka, to jeśli mama zauważy u maluszka jakąkolwiek reakcję, najlepiej rozwiać wątpliwości z lekarzem.

Każde dziecko jest inne, ale generalnie wszystkie rozwijają upodobanie do pokarmów, które najbardziej lubią ich matki. W każdym razie, jeśli po jedzeniu zauważysz nieodpowiednią reakcję u dziecka, ewakuuj obawy w gabinecie lekarskim.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Forestell CA. Flavor Perception and Preference Development in Human Infants. Ann Nutr Metab. 2017;70 Suppl 3:17-25. doi: 10.1159/000478759. Epub 2017 Sep 14. PMID: 28903110.
  • Mennella JA, Beauchamp GK. The effects of repeated exposure to garlic-flavored milk on the nursling’s behavior. Pediatr Res. 1993 Dec;34(6):805-8. doi: 10.1203/00006450-199312000-00022. PMID: 8108198.
  • Segura, S. A., Ansótegui, J. A., & Díaz-Gómez, N. M. (2016, June). La importancia de la nutrición materna durante la lactancia, ¿necesitan las madres lactantes suplementos nutricionales? In Anales de Pediatría (Vol. 84, No. 6, pp. 347-e1). Elsevier Doyma.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.