Skuteczne zamiatanie domu - triki ułatwiające zadanie

Przechodzenie przez miotłę bez wzbijania kurzu lub pozostawiania śladów brudu jest łatwym zadaniem, jeśli zastosujesz się do zaleceń, o których tutaj porozmawiamy. Poznaj sposoby na skuteczne zamiatanie domu.
Skuteczne zamiatanie domu - triki ułatwiające zadanie

Ostatnia aktualizacja: 15 grudnia, 2022

Jak zmusić miotłę do zamiatania wszystkich kłaczków? Jak zamieść podłogę bez wzbijania kurzu? Czy można usunąć włosy, które pozostają na podłodze z powodu elektryzowania? Istnieją sztuczki przydatne w zamiataniu domu, które upraszczają zadanie.

Być może zakup robota odkurzającego pozwoli Ci zaoszczędzić czas podczas sprzątania, ale dostosowanie funkcjonalności tradycyjnej miotły pozwoli Ci zaoszczędzić pieniądze, które musiałbyś wydać na drogie urządzenie.

Nie oznacza to, że najlepiej jest całkowicie wykluczyć jego zakup. Jeśli jednak finanse komplikują inwestycję w tym momencie, możesz rozważyć strategie, które omówimy poniżej. Dowiedzmy się, że właściwe zamiatanie jest w domu istotnym elementem dbania o czystość.

Dlaczego skrupulatne zamiatanie jest ważne?

Zamiatając dom, usuwasz brud, który nie przywarł do podłogi. Samo myślenie o tym sprawia, że zadanie wydaje się łatwe, ale po przeciągnięciu włosia po podłodze, cząsteczki kurzu i brudu mogą nadal tam pozostać, nawet jeśli poruszasz narzędziem z dużą siłą.

Jeśli powierzchnia nie jest dobrze utrzymana, gromadzą się zanieczyszczenia, a ich obecność może być szkodliwa dla zdrowia. Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom podkreśla, że regularne czyszczenie powierzchni to nawyk, który zapobiega rozprzestrzenianiu się zarazków i usuwa wszelkie zanieczyszczenia, pomagając utrzymać rodzinę w zdrowiu.

Skuteczne triki na zamiatanie domu

Zamiatanie podłogi
Naucz się skutecznie zamiatać za pomocą naszych sztuczek.

Ze wszystkich sztuczek związanych z zamiataniem domu najważniejsza jest dobra miotła. Istnieje kilka rodzajów mioteł do zamiatania, różniących się rozmiarem, włosiem, długością rączki i kształtem główki.

Do prac w pomieszczeniach zalecane są te z prostym włosiem, ponieważ łatwo dopasowują się do każdego rodzaju podłogi. W ciasnych przestrzeniach wypróbuj miotły z wąską główką, a jeśli obszar jest duży, lepsza może się okazać miotła z szerokim zakończeniem.

Jeśli chodzi o włosie, to syntetyczne gładko ślizga się po gładkich powierzchniach, a te z włókien naturalnych działają doskonale i usuwają więcej brudu na powierzchniach, takich jak twarde drewno, beton i inne teksturowane podłogi. Jak wykonywać pracę efektywniej? Możesz zastosować się do poniższych wskazówek:

Plastikowy worek

Odczepianie włosów przyczepionych do podłogi przez elektryzowanie jest uciążliwe. To samo dzieje się z sierścią zwierząt. Nawet jeśli uda ci się usunąć je z podłogi, zaplątują się w miotłę w sposób, który utrudnia uwolnienie.

Sekret łapania włosów, które spadają na podłogę, polega na owinięciu miotły plastikową torbą. Zwiąż ze sobą uchwyty torby, zakrywając włosie i kontynuuj zamiatanie w normalny sposób.

Wszystkie włosy, które są na powierzchni, przykleją się do plastikowego worka.

Zamiatania domu: naklejka na kurz

Miotła
Regularne zamiatanie domu jest ważne, aby wyeliminować bakterie.

Jest to pułapka zarówno na kurz, jak i inne zanieczyszczenia. Weź paski dwustronnej taśmy i przyklej je końcami po obu stronach miotły. Jedyna część, którą pozostawiasz wolną, to końcówki włosia, które dotykają podłogi.

Dzięki tej sztuczce brud nie przemieszcza się w górę włosia ani się nie rozprzestrzenia. Zamiast tego, wiąże się z klejem. Kiedy skończysz, po prostu wyrzuć taśmy.

Pończocha

Ten pomysł jest podobny do taktyki z plastikowym workiem. Poddaj recyklingowi starą nylonową skarpetę i wytnij dziurę po obu stronach. Włóż ją przez uchwyt miotły i owiń ją całkowicie wokół włókien. Dzięki elektryczności statycznej tkanina zbiera kurz i zanieczyszczenia.

Zwilżyć gazetą

Inną skuteczną metodą zamiatania domu jest wcześniejsze zwilżenie kurzu. Osiągniesz to, kładąc na podłodze arkusze zwilżonej gazety. Celem jest przyczepienie brudu do arkuszy i zapobieganie ewentualnemu wzniecaniu pyłu podczas przesuwania miotły.

Skuteczne zamiatanie domu

Kurz domowy zawiera niewidoczne i szkodliwe składniki. Jeśli jesteś nadwrażliwy na ten pierwiastek, zamiatanie musi być skrupulatne, aby nie poruszyć cząsteczek i nie narazić Cię na reakcję. W takich przypadkach oprócz stosowania miotły, wskazane jest użycie również innych narzędzi.

W związku z tym American College of Allergy, Asthma and Immunology sugeruje czyszczenie przy użyciu rękawiczek i maseczki. Mówi się również o zastosowaniu odkurzacza, którego filtr lub kolektor cząstek ma wysoką wydajność (HEPA).

Skuteczne zamiatanie obejmuje wyczyszczenie miotły

Ponadto optymalizujesz zamiatanie, dezynfekując miotłę po jej użyciu. W tym celu dobrze jest mieć grzebień do usuwania kłaczków i rękawiczki, które pomogą usunąć uporczywy brud z narzędzia. Pamiętaj o maseczce, zwłaszcza jeśli jesteś uczulony na kurz.

Konieczne jest zanurzenie miotły w wiadrze z wodą z mydłem. Po kilku minutach można ją wyjąć i pozostawić do wyschnięcia. Na koniec wyczyść uchwyt, stosując wodę i środek dezynfekujący. Dzięki tym czynnością miotła zawsze będzie gotowa do perfekcyjnego zamiatania.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.