Skręcenie kostki - 5 domowych remediów, aby poczuć ulgę w bólu

Skręcenie kostki może być bardzo bolesne i nie pozwala nam chodzić ani poruszać się tak, jak byśmy chcieli. Bardzo ważne jest wtedy mieć pod ręką środki, które pozwolą przynieść ulgę i umożliwią szybszą regenerację.
Skręcenie kostki - 5 domowych remediów, aby poczuć ulgę w bólu

Napisany przez Yamila Papa Pintor

Ostatnia aktualizacja: 25 maja, 2022

Przypadki skręcenia kostki zdarzają się częściej niż by się mogło wydawać, szczególnie gdy nosimy wysokie obcasy lub chodzimy w pośpiechu. Ból, który wywołuje skręcenie kostki, jest dość silny i trzeba do tego dodać fakt, że nie możemy swobodnie się poruszać co najmniej przez kilka dni.

W poniższym artykule pokażemy Ci, jak zmniejszyć ból przy pomocy domowych środków i sposobów leczenia. Dzięki temu będziesz mógł szybciej odzyskać siły i powrócić do codziennych zajęć bez problemów ani poczucia dyskomfortu jakie wywołuje skręcenie kostki.

Skręcenie kostki – jak do niego dochodzi?

Przede wszystkim trzeba dokładnie zrozumieć czym jest skręcenie kostki i jak do niego dochodzi. W tym celu musimy zrozumieć, jak działają więzadła. Są to elastyczne tkanki, które nadają stabilność stawom i stanowią rodzaj “linek” umożliwiających ruchy.

Kiedy ulegają nadmiernemu naprężeniu, na przykład przy nieodpowiednim ustawieniu stopy, mogą pęknąć. Tak właśnie dochodzi do skręcenia. Najczęściej ma to miejsce właśnie w przypadku kostki, szczególnie u ludzi aktywnych.

W przypadku kobiet, które noszą wysokie obcasy, skręcenie kostki występuje częściej niż zwykle, ze względu na specyficzne ułożenie stopy. W przypadku, gdy tylko palce są oparciem dla stopy, pozostała część jest niestabilna, a więzadła są bardziej narażone na napięcia.

Dlatego aby doznać urazu, nie musisz się przewrócić ani zgiąć kostki w niewłaściwy sposób: wystarczy para butów na wysokim obcasie.

Domowe środki na skręcenie kostki

Zaraz po wystąpieniu urazu bardzo ważne jest, aby unieruchomić uszkodzoną stopę, to znaczy chodzić jak najmniej, a najlepiej się położyć. Istnieją naturalne środki, które mogą być stosowane w leczeniu skręconej kostki i regeneracji uszkodzonych tkanek, więzadeł i ścięgien. Wśród nich polecamy:

1. Okład z czerwonej glinki i octu winnego

To bardzo stary środek, który być może stosowała Twoja mama lub babcia. Pozwala on wyleczyć jakąkolwiek kontuzję, w tym również skręcenie kostki. Okład jest dość gęstą i nieco lepką mieszanką, która jest stosowana do celów leczniczych na różnych częściach ciała.

Obolałe stopy

Glinka ma wiele właściwości leczniczych: zabliźnia rany, zapobiega infekcjom, uspokaja, łagodzi stany zapalne i remineralizuje. Jeśli chodzi o ocet winny, stosuje się go w celu dezynfekcji i odpowiedniego nawilżenia okładu. Zapobiegnie również powstawaniu siniaków.

Składniki 

 • 1 szklanka czerwonej glinki w proszku (180 g)
 • Ocet winny (odpowiednia ilość, aby uzyskać papkę)
 • Folia przezroczysta

Co powinieneś zrobić? 

 • Umieść szklankę czerwonej glinki w dużej misce i dodaj ocet winny, mieszając obiema rękami.
 • Chodzi o to, aby uzyskać pastę łatwą do nałożenia na chore miejsce.
 • Pozostaw do wyschnięcia (glinka stwardnieje), owiń folią przezroczystą lub woreczkiem foliowym, a po 20 minutach usuń przy pomocy ciepłej lub letniej wody.

Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Ocet jabłkowy na 3-dniowy detoks!

2. Lód

Stosowanie zimnych okładów jest jednym z najlepszych sposobów na zmniejszenie stanu zapalnego w skręceniu kostki. Jednak, aby uzyskać efekt, lód musi być położony tak szybko, jak to możliwe po wystąpieniu urazu. 

Co powinieneś zrobić? 

 • Umieść kilka kostek lodu w plastikowym worku i połóż na chore miejsce lekko naciskając.
 • Połóż się na kanapie lub łóżku i umieść stopę wysoko ponad poziomem serca, aby nie zbierała się krew. Pozwoli to na zmniejszenie obrzęku.
 • Trzymaj lód przez 15 minut, odczekaj pół godziny i połóż ponownie.

3. Sól Epsom

Kryształy gorzkiej soli zawierają magnez – minerał, który jest bardzo skuteczny w łagodzeniu bólu mięśni.

Składniki 

 • 4 szklanki wody (1 litr)
 • ½ szklanki soli Epsom (75 g)

Co powinieneś zrobić?

 • Podgrzej litr wody i wlej do pojemnika. Dodaj pół szklanki soli Epsom i dobrze wymieszaj, aby ją rozpuścić, a następnie pozostaw do schłodzenia.
 • Gdy ciecz osiągnie temperaturę pokojową (można ją zmieszać z zimną wodą), włóż stopę i pozostaw przez pół godziny. Powtarzaj zabieg dwa razy dziennie.

Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Kostki lodu – alternatywne zastosowanie

4. Gorące kompresy

Gdy miną 24 godziny od momentu, gdy nastąpiło skręcenie kostki, i obrzęk nieco ustąpił, najprawdopodobniej ból jest już mniejszy. To nie znaczy, że nie możemy zrobić czegoś, żeby poczuć się jeszcze lepiej.

Ból w kostce

Ciepłe kompresy mogą być bardzo pomocne, ponieważ pobudzają krążenie krwi i pomagają mięśniom odzyskać sprawność. Możesz umieścić mokrą szmatkę z gorącą wodą, użyć poduszki elektrycznej lub okryć stopę kilkoma kocami.

5. Rumianek

Wiele naturalnych ziół może być skutecznych, gdy przydarzy ci się skręcenie kostki. Oprócz rumianku możesz użyć skrzypu polnego, łopianu lub żywokostu.

Składniki 

 • 4 łyżki wybranego zioła (60 g)
 • 4 szklanki wody (1 litr)

Co powinieneś zrobić? 

 • Dodaj wybrane zioło do miski z wrzącą wodą, podobnie jak w przypadku soli Epsom.
 • Wszystkie wymienione rośliny mają właściwości przeciwzapalne i kojące dla mięśni. Staraj się, aby woda była ciepła, kiedy wkładasz stopę i pozostaw ją na co najmniej 20 minut.

6. Pieprz Cayenne

Przyprawa ta jest wykorzystywana w kuchni ze względu na swój aromat, smak i kolor. Okazuje się jednak, że ma również zaskakująco interesujące właściwości lecznicze.

Można ją zastosować między innymi na skręcenie kostki. Wszystko to dzięki głównemu składnikowi przyprawy: kapsaicynie, która ma właściwości łagodzące ból.

Składniki 

 • 1 szklanka gorącej wody (250 ml)
 • 1 szczypta pieprzu cayenne

Co powinieneś zrobić? 

 • W filiżance z gorącą wodą rozpuść szczyptę pieprzu cayenne i namocz ściereczkę lub wacik.
 • Przemyj bolesne miejsca i nie płucz.

W przypadku, gdy pacjent ma skręconą kostkę, zalecamy skonsultowanie się z lekarzem, aby zalecił odpowiednie leczenie. Domowe środki zaradcze służą jedynie jako uzupełnienie terapii lub jako pierwsza pomoc.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.