Zimne okłady - Przygotuj je samodzielnie w domu
Zimne okłady czy gotowe żelowe kompresy to coś, co zawsze warto mieć w zamrażalce na wypadek urazu lub oparzenia. Niezależnie od tego, czy masz w domu dzieci, czy też możesz potrzebować kompresów na własny użytek, koniecznie zapoznaj się z poniższą instrukcją. Pozwoli Ci ona przygotować żelowe zimne okłady, niezwykle praktyczne i przydatne w wielu sytuacjach.
Żelowe zimne okłady można bez problemu nabyć w każdej aptece czy nawet drogerii. Są one jednak stosunkowo drogie. Na szczęście takie same kompresy można przygotować w domu i cieszyć się nimi, kiedy tylko będą potrzebne.
Jak przygotować żelowe zimne okłady?
Istnieje co najmniej kilka sposobów na przygotowanie zimnych kompresów w domu. Wyzwaniem może być jednak przygotowanie elastycznych żelowych okładów.
Jedną z metod jest wykorzystanie alkoholu, dzięki któremu woda wewnątrz kompresu nie zamarznie całkowicie i nie przybierze formy stałej.
Połączenie wody i alkoholu to doskonały sposób na uzyskanie elastycznych żelowych okładów, które dostosują się do każdej części ciała.
Co najlepsze, z każdego przygotowanego w ten sposób kompresu będziesz mogła korzystać wielokrotnie – w przeciwieństwie do zwykłych kostek lodu, które z czasem po prostu się rozpuszczają.
Gdy żelowy zimny kompres zaczyna tracić swoje właściwości, wystarczy umieścić go z powrotem w zamrażalce. Wszelkie pozostałe wytyczne znajdziesz poniżej.
Przeczytaj również: Okładu z lodu na skórę – 7 korzyści
1. Żelowe okłady z alkoholem
Co będzie Ci potrzebne?
- 1 szklanka spirytusu (250 ml) – pamiętaj, im wyższa zawartość alkoholu, tym kompresy będą bardziej elastyczne i miękkie
- 2 szklanki wody (500 ml)
- 2 zamykane plastikowe torebki
- barwnik (opcjonalnie)
Co należy zrobić?
- Przelej wodę i alkohol to torebki, a następnie dokładnie wymieszaj.
- Jeśli chcesz uzyskać bardziej spektakularny efekt, możesz dodać do płynów odrobinę barwnika spożywczego o wybranym kolorze.
- Zamknij torebkę, pozbywając się nadmiaru powietrza.
- Włóż kompres do zamrażalki na 12 godzin.
Jak widzisz jest to naprawdę prosty i tani sposób, by cieszyć się dobrej jakości okładami, niewiele różniącymi się od tych, które można kupić w aptece. Jeśli jednak nie masz pod ręką alkoholu, możesz skorzystać z drugiej opcji.
2. Zimne okłady z detergentem
Co będzie Ci potrzebne?
- detergent do mycia naczyń
- 2 zamykane plastikowe torebki
Co należy zrobić?
- Wlej odpowiednią ilość detergentu do jednej z torebek.
- Następnie dokładnie zamknij torebkę.
- Dla bezpieczeństwa możesz włożyć jedną torebkę w drugą, aby płyn nie wydostał się na zewnątrz.
- Przechowuj w zamrażalce przez co najmniej 6 godzin.
Przeczytaj również: Uderzenie w głowę Twojego dziecka – co zrobić?
Do czego wykorzystać zimne okłady?
Żelowe zimne okłady można wykorzystać w przypadku niemal każdego urazu, od skaleczenia, przez złamanie, aż po zwykłego siniaka. Chłodne kompresy pomagają także na bóle mięśniowe i przyspieszają proces regeneracji.
Potrzebujesz więcej informacji?
- Chłodne kompresy zapobiegają tworzeniu się krwiaków i siniaków. Wpływają pozytywnie na krążenie krwi i zapobiegają gromadzeniu się krwi pod powierzchnią skóry.
- Żelowe okłady są bardziej praktyczne od zwykłych kostek lodu – nie wywołują podrażnień i odmrożeń. Na wszelki wypadek możesz jednak przed użyciem owijać je ściereczką lub ręcznikiem.
- Możesz korzystać z nich wielokrotnie, a po użyciu przechowywać w zamrażalce.
- Żelowe zimne okłady o wiele łatwiej dopasowują się do kształtu ciała, dzięki czemu lepiej uśmierzają ból i stany zapalne.