Uderzenie w głowę Twojego dziecka – co zrobić?

Uderzenie w głowę Twojego dziecka – co zrobić?

Napisany przez Daniela Colmenares

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Martwisz się i zadajesz pytanie: “Moje dziecko uderzyło się w głowę i nie wiem, co robić”. Uderzenie w głowę może Ci napędzić strachu zwłaszcza, jeśli jesteś początkującą matką. Nie zapominaj jednak, że dzieciństwo to czas, w którym milusińscy sprawiają najwięcej psikusów.

Z drugiej strony, ten etap rodzi najwięcej obaw w umyśle rodziców. Cóż, nie będąc w stanie w pełni kontrolować swoich ruchów, dziecko narażone jest na pewne ryzyko. Uderzenie w głowę w tym wieku jest powszechne i powinieneś wiedzieć, jak mu zapobiegać.

Dzieci z natury są niewinne. Nie są świadome niebezpieczeństw, które istnieją wokół nich. Łatwo potykają się o meble lub nie widzą zabawki, która leży na podłodze. Ten etap ryzyka obejmuje zwykle wiek od sześciu miesięcy do czterech lat, kiedy to dziecko zaczyna odkrywać świat z większą niezależnością.

Być może wyda Ci się to znajome: “Moje dziecko mocno uderzyło się w głowę, a teraz nie przestaje płakać”. Uderzenie w głowę może być obarczone dużym ryzykiem, w zależności od okoliczności i objawów, jakie wystąpią u dziecka.

Ważne jest, aby mieć intuicję i wiedzieć, które punkty w Twoim domu są niebezpieczne. W ten sposób zminimalizujesz ryzyko, że Twoje dziecko się potknie.

Uderzenie w głowę: jak pomóc dziecku?

Teraz, gdy już wiesz, jak niespokojne i podatne na wypadki jest Twoje dziecko. Musisz się zatem przygotować, aby wiedzieć, jakie działania podjąć. W większości wypadków uderzenie w głowę powoduje tylko urazy na powierzchni, takie jak stłuczenia (siniaki), rany i ból w okolicy uderzenia.

Kroki, które należy podjąć, są bardzo proste. Trzymaj dziecko w spokojnym i cichym miejscu. Podnieś mu głowę, i na miejsce, w które się uderzyło, nałóż lód owinięty w kawałek materiału. Daj mu trochę wody w bardzo małych porcjach, aby uniknąć objawu wymiotów.

Dziewczynka

Ważne jest zachowanie spokoju i uspokojenie dziecka. Pomoże to obserwować je z większą obiektywnością. W zależności od rodzaju i intensywności urazu można zastosować dodatkowe metody.

Rozcięcie

Gdy uderzenie w głowę poskutkowało rozcięciem skóry, należy umyć ranę czystą wodą. Jeśli jakiś przedmiot został uszkodzony podczas wypadku, należy go obejrzeć i sprawdzić, czy w tym obszarze nie zostały jakieś fragmenty skóry.

Aby zatrzymać krwotok i zmniejszyć krwawienie, użyj gazy zwilżonej woda utlenioną. Zwilżaj ranę, delikatnie dotykając ją gazą. Jeśli rana jest głęboka, może wymagać szycia. W takim wypadku powinieneś udać się do ośrodka zdrowia lub na pogotowie.

Chłopiec - uderzenie w głowę

Krwiak

Jeśli Twoje dziecko ma siniak, procedura jest prostsza, ale również trzeba postępować ostrożnie i z uwagą. W miarę nakładania lodu na miejsce, gdzie nastąpiło uderzenie w głowę, wielkość krwiaka powinna się zmniejszyć.

Jeśli obszar uderzenia powiększa się i wystąpił stan zapalny, najlepiej udać się do lekarza, żeby dokładnie obejrzał pociechę. Pozwoli to uniknąć jakichkolwiek poważnych konsekwencji.

Objawy ostrzegawcze

Uderzenie w głowę to jeden z najbardziej wrażliwych urazów zarówno u dzieci jak i u dorosłych. Głowa to miejsce, w którym mieści się mózg, dlatego ważne jest, aby obserwować, jak dziecko reaguje kilka godzin po wypadku.

Jednym z objawów, które najczęściej budzą wątpliwości, jest senność. Często uważa się, że dziecko nie powinno spać po wystąpieniu urazu głowy. Nie powinieneś jednak wymagać od niego na siłę, aby nie zasypiało. Jeśli jest to pora na spanie, nie ingeruj.

Po przebudzeniu powinnaś natomiast uważnie obserwować, czy wszystkie jego zachowania są normalne.

Badanie dziecka

Inne objawy wymagające podjęcia działań to nudności, niewyraźne widzenie lub dezorientacja. Takie zachowania należy dokładnie obserwować i śledzić ich częstotliwość. Sprawdź, czy dziecko czuje drętwienie kończyn lub ból głowy. Uderzenie w głowę mogło przecież w jakiś sposób spowodować uszkodzenie naczyń mózgowych.

Kiedy pojawi się którykolwiek z tych objawów, należy udać się do lekarza. Wymagaj od lekarza oceny poziomu świadomości i ogólnego stanu dziecka. Dokładnie sprawdzając tę zmienną, lekarz określi testy niezbędne do oceny możliwości uszkodzenia mózgu, takie jak rentgen lub badanie ultrasonograficzne (usg).

Wnioski

Należy podkreślić bardzo ważną rzecz. Zanim wystąpi pogorszenie ogólnego stanu dziecka, należy bezzwłocznie udać się do szpitala. Niezależnie czy objawy wystąpią natychmiast, czy w ciągu 48 godzin od uderzenia w głowę.

Pamiętaj, że jeśli chcesz zapobiec tego rodzaju wypadkom u dziecka, powinnaś ocenić jego miejsce zabaw i miejsce, w którym się porusza. Pamiętaj, że jest dzieckiem i mało troszczy się o swoje otoczenie i nie zważa na niebezpieczeństwo.

Jeśli jednak uderzenie w głowę przydarzyło się jakiemuś dziecku w Twoim otoczeniu, już wiesz, jak pomóc matce, która się martwi.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.