Składniki i dodatki, których nie należy dodawać do kawy

Są pewne rzeczy, których nie należy dodawać do kawy, aby nie wpłynąć na jej wartość odżywczą. Odkryj je w tym artykule!
Składniki i dodatki, których nie należy dodawać do kawy

Ostatnia aktualizacja: 23 listopada, 2021

Kawa towarzyszy nam jak żaden inny napój. Możemy cieszyć się nią w pracy, z przyjaciółmi lub w mroźny zimowy poranek. Jednak tak jak nie należy przesadzać z konsumpcją tego napoju, istnieją pewne składniki i dodatki, których nie należy dodawać do kawy.

Chcesz wiedzieć, które i dlaczego?

W tym artykule powiemy ci wszystko na ten temat.

Kawa: jest dobra czy szkodliwa dla twojego zdrowia?

Kawiarnia Tomar

Wierz lub nie, ale niektóre badania wskazują, że napój ten jest bardzo korzystny dla zdrowia. Jednak inne dowody wskazują, że jest to wróg dobrego zdrowia. Spójrzmy na szczegóły.

Z jednej strony niektóre badania pokazują, że kawa ma następujące zalety:

  • Zawiera niezbędne składniki odżywcze, takie jak witaminy z grupy B, potas, magnez i fosfor.
  • Kawa stymuluje funkcje mózgu.
  • Podkręca metabolizm.
  • Kawa może pomóc w zapobieganiu chorobie Alzheimera i Parkinsona.
  • Może pomóc zmniejszyć ryzyko cukrzycy 2.
  • Kawa może pomóc w ochronie wątroby.
  • Zmniejsza ryzyko depresji.

Z drugiej strony inne badania omawiają negatywny wpływ kawy :

Czyli ogólnie rzecz biorąc, nie można jednoznacznie stwierdzić ani, że jest dobra, ani że jest szkodliwa. Wszystko zależy od ilości i częstotliwości picia. Jednak picie jej z umiarem z pewnością może przynieść korzyści i zmniejszyć ryzyko.

Kiedy dobrze jest pić kawę?

Naukowcy zgodni co do najlepszych i najgorszych momentów na wypicie kawy.

Na śniadanie, jak tylko wstaniesz , kawa może zaszkodzić Twojemu zdrowiu, bo wtedy produkujemy więcej kortyzolu, czyli hormonu odpowiedzialnego za równoważenie stresu i obniżanie poziomu glukozy we krwi.

Kiedy organizm otrzymuje kofeinę bardzo wcześnie rano, nie wytwarza niezbędnej ilości tego hormonu. Dodatkowo staje się bardziej tolerancyjny na składniki napoju i zastępuje naturalne impulsy dostarczane przez kortyzol.

Z drugiej strony picie kawy wieczorem (bardzo częsty zwyczaj zimą) może powodować bezsenność i koszmary senne.

Dlatego zaleca się picie kawy między 10 rano a południem i między 2 a 5 po południu, jeśli nie chcesz ponieść żadnych negatywnych konsekwencji.

Na pewno spodoba ci się ten artykuł: Zdrowe przekąski na każdą porę dnia

Składniki i dodatki, których nigdy nie należy dodawać do kawy

Dwie małe filiżanki kawy dziennie mogą być dobrą porcją dla zdrowia. Jednak należy również wziąć pod uwagę wpływ innych składników, które ludzie zwykle do niej dodają.

Aby cieszyć się dobrodziejstwami kawy, trzeba ją pić całkowicie samodzielnie, bez żadnych dodatków. Działanie kawy zostaje poważnie zafałszowane, gdy zaczynamy mieszać ją z innymi elementami.

Ogólnie odradzamy następujące dodatki do kawy:

Cukier

Nieważne, czy to tylko mała łyżeczka do usunięcia goryczy kawy. Nie należy dodawać cukru.

Dlaczego?

Cóż, ponieważ zwiększysz wartość energetyczną napoju, a także dodasz wszystkie te „złe” składniki, które ma cukier.

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, aby nie przekraczać 25 gramów tego słodzika dziennie, co odpowiada 5% energii potrzebnej na 24 godziny.

Nie martw się o smak kawy. Przyzwyczaisz się do niego, a wkrótce będziesz się nim cieszyć nawet bez cukru!

Jeśli jednak nie przyzwyczaisz się do kawy bez cukru, spróbuj zamiast białego cukru użyć brązowego lub cukru muscovado. Albo spróbuj kawy ze szczyptą cynamonu, a zobaczysz, jakie to pyszne!

Mleko to coś, czego nie należy dodawać do kawy

Po dodaniu mleka kawa traci swoje polifenole, które działają korzystnie jako przeciwutleniacze.

Winowajcą tego są białka i węglowodany zawarte w mleku. Badania przeprowadzone na Wydziale Chemii Uniwersytetu Quebec w Kanadzie i Uniwersytetu w Zagrzebiu w Chorwacji pokazują, że kazeina w mleku blokuje działanie przeciwutleniające kawy i herbaty.

Chociaż inni naukowcy uważają, że dowody nie są wystarczające, należy również wziąć pod uwagę, że laktoza podnosi poziom cukru i powoduje nietolerancję u niektórych osób. Dietetycy twierdzą, że chociaż wersje odtłuszczone i półtłuste mogą poprawić skład mleka, taka mieszanka również nie byłaby dobra.

Inne alternatywy dla mleka krowiego to mleko roślinne, takie jak mleko sojowe i migdałowe.

Mleko w proszku

Leche en polvo

Mówiliśmy już o pełnym mleku w płynie, ale innym typowym składnikiem kawy jest mleko w proszku. Wiele osób je wybiera jako łatwiejsze w transporcie i przechowywaniu w biurze.

Jednak ten dodatek jest jeszcze gorszy niż nabiał w swoim naturalnym stanie. Zawiera bowiem niemleczne dodatki, takie jak syrop kukurydziany i częściowo uwodornione oleje roślinne, które dodaje się aby uzyskać kremową konsystencji mleka.

W efekcie spożywamy puste kalorie, sztuczne tłuszcze, które gromadzą się w tętnicach i pod skórą i wiążą się z cukrzycą, otyłością, cholesterolem i chorobami serca.

Alkohol to coś, czego nie należy dodawać do kawy

Aby złagodzić przeziębienie (lub ciężki nastrój), niektórzy dodają do kawy odrobinę whisky, koniaku lub rumu. Chociaż temperatura ciała natychmiast rośnie, składnik ten nie dostarcza żadnych interesujących składników odżywczych.

WHO stwierdza, że spożycie alkoholu wiąże się z wieloma problemami zdrowotnymi. Najpoważniejszy z nich to marskość wątroby lub rak.

Nie dodawaj innych smaków do swojej kawy

Trendem XXI wieku jest pójście do kawiarni i przygotowanie mieszanki kawy z innymi składnikami. Esencja waniliowa, śmietanka, karmel, czekolada...do porannej kawy dodawane są setki innych “ulepszaczy smaku”.

Chociaż te przepisy są pyszne, są również niezdrowe, ponieważ wraz z nimi do kawy dodaje się nie tylko dużo cukru, ale także sztuczne barwniki i dodatki bogate w glukozę.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.