Silikon - jakie są jego rodzaje i najczęstsze zastosowania

Poznaj wszystkie rodzaje silikonów, które istnieją i ich zastosowania w domu. Silikon może rozwiązać różnego rodzaju problemy w domu.
Silikon - jakie są jego rodzaje i najczęstsze zastosowania

Napisany przez Maria Jimena Freytes

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Silikon. Być może słyszeliście cuda o tym materiale, dzięki jego wielu zastosowaniom i szerokiej gamie produktów dostępnych na rynku. W zależności od wykonywanego zadania można zastosować silikon różnego rodzaju.

W tym poście przyjrzymy się różnym rodzajom silikonu i ich najczęstszym zastosowaniom. Nie musisz być ekspertem, ponieważ jest bardzo łatwy w użyciu, a po dołączeniu go do zestawu do majsterkowania będziesz się zastanawiać, dlaczego nigdy go tam nie było.

Silikon – rodzaje i przeznaczenie

Zasadniczo silikon służy do uszczelniania połączeń różnych elementów i materiałów. Charakteryzuje się długotrwałą przyczepnością i osiąga ją w różnych warunkach środowiskowych.

Większość silikonów wytwarzana jest z połączenia tlenu i krzemu, dzięki czemu staje się bardzo wytrzymała, elastyczna i trwała. Służy również do uszczelniania, izolowania i hydroizolacji.

Rodzaje silikonów, które opiszemy w tym artykule, są najczęstszymi rodzajami. Są to te, których najprawdopodobniej będziesz potrzebować w swoim domu, ale jeśli nie masz pewności co do ich zastosowania, najlepiej zasięgnij porady specjalistów.

Zobacz też: Ukrycie kabli w domu – 8 praktycznych pomysłów

1. Silikon octowy (kwasowy)

Ten rodzaj silikonu służy do uszczelniania i charakteryzuje się niską elastycznością. Ważne jest, aby wziąć pod uwagę, że nie można go zamalować, więc po nałożeniu nie można zmienić koloru.

Jest idealny do powierzchni zewnętrznych, ponieważ jest bardzo odporny na działanie promieni ultrafioletowych (UV). Ponadto jedną z jego wielkich zalet jest to, że jest przeciwgrzybiczy i antybakteryjny. Doskonale sprawdza się na wilgotnych powierzchniach lub powierzchniach skłonnych do zamoczenia.

Pistolet silikonowy.
Pistolety silikonowe stały się niemal niezbędnymi narzędziami w codziennym życiu domowym.

2. Silikon akrylowy

Wykonany z polimerów ekstrahowanych z kwasu akrylowego, służy do uszczelniania połączeń okiennych i rurowych. Podobnie jak silikon octowy może być używany na zewnątrz, ponieważ jest bardzo mocny i odporny. Jego główną zaletą jest to, że można go pomalować po wyschnięciu, dzięki czemu uzyska perfekcyjne wykończenie.

3. Neutralny silikon

Silikon neutralny nie zawiera rozpuszczalników i jest bardzo elastyczny. Ta właściwość sprawia, że idealnie nadaje się do miejsc, w których ruchy strukturalne są powszechne.

4. Polimer

Wreszcie polimer wydaje się być jednym z najbardziej wszechstronnych rodzajów silikonu. Nadaje się do pracy na mokrych powierzchniach, można go malować i idealnie nadaje się na zewnątrz.

Silikon – zastosowanie

Przejrzeliśmy już najpopularniejsze silikony, dlatego w tej sekcji omówimy bardziej szczegółowo, do czego można wykorzystać każdy z nich. Na przykład praca na drewnie nie jest taka sama, jak na płytkach.

Łazienki i kuchnia

Wiemy, że w tych dwóch obszarach domu znajdują się resztki wilgoci i tłuszczu, dlatego konieczne jest użycie silikonu odpowiedniego do tych warunków. Ten stosowany do łazienek i kuchni jest odporny na pleśń, tłuszcz i nie odbarwia się. Chociaż nie można go malować, doskonale nadaje się do uszczelniania armatury łazienkowej, parawanów, umywalek itp.

Drewno

Silikon do drewna jest elastyczny i nie zmienia struktury powierzchni, na którą go nakładasz. Generalnie jest do użytku wewnętrznego i może być malowany i lakierowany. Jeśli masz podłogi, meble i inne drewniane akcesoria, nie możesz przegapić tego rodzaju silikonu.

Różnego przeznaczenia

Jego jedyną wadą jest to, że nie można go malować, ale można go nakładać na dowolną powierzchnię. Zapewnia elastyczność i odporność.

Budowa

Silikon budowlany to rodzaj silikonu do uszczelniania i wypełniania spoin, a także do hydroizolacji powierzchni. Nadaje się do drzwi i okien oraz materiałów takich jak kamień, cegła, beton i stal. Silikon i konstrukcja doskonale się uzupełniają.

Prace budowlane. Silikon na podłodze
Prace budowlane i inżynieryjne również wykorzystują silikon do dużych projektów.

Różne rodzaje silikonu są niezbędne w Twoim domu

Jak widzieliśmy, silikon to pierwiastek, który może być używany w wielu różnych okolicznościach i do wykonywania najróżniejszych zadań w domu. Niezależnie od tego, czy chodzi o mocowanie, uszczelnianie czy hydroizolację, pomoże rozwiązać wszelkiego rodzaju problemy.

Z drugiej strony niektóre marki komercyjne opracowały oprócz klasycznej bieli silikon kolorowy, taki jak szary. Mamy nadzieję, że skorzystasz ze wszystkich zalet tego materiału.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Madrid, M. (2002). Tecnología de la adhesión. Departamento Técnico de Loctite España.
  • Hernández-Minguillón, R. (1995). Silicona y construcción.
  • Maturana Gómez, G. I. (2009). Silicona por adición (Doctoral dissertation, Universidad Andrés Bello).
  • Varón, D. J., Sanoguera, D. G., Gimeno, R. B., & Bou, S. F. (2013). Propiedades y procesado de la silicona líquida inyectada. 3c Tecnología: glosas de innovación aplicadas a la pyme2(1), 3.
  • Storero, N. A. (2004). OPACIFICACIÓN CAPSULAR POSTERIOR CON LENTES DE SILICONA Y ACRÍLICA.
  • Niebles, E. E., & Arnedo, W. G. (2009). Sellador de silicona neutra o la decoración/adhesivo adecuado para el plástico: una Propuesta de Enseñanza y Guía de Aplicación para la Industria. Información tecnológica20(3), 19-30.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.