Czyszczenie plam odtłuszczaczem

W dzisiejszym artykule dowiesz się, jak używać odtłuszczacza do czyszczenia różnego rodzaju plam na powierzchniach domowych. Dowiedz się, czy możesz używać tego typu produktu na wszystkich powierzchniach, czy nie!
Czyszczenie plam odtłuszczaczem

Napisany przez Antonella Grandinetti

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Czy wiesz, że czyszczenie plam odtłuszczaczem może usuwać plamy na wszystkich powierzchniach, takich jak ściany lub meble? Chociaż większość ludzi używa tego produktu tylko do usuwania tłuszczu z blatów kuchennych, ma on wiele innych zastosowań!

W poniższym artykule wyjaśnimy, na czym polega czyszczenie plam odtłuszczaczem i jak stosować go do mebli, ścian, blatów i innych powierzchni. Nie przegap naszych wskazówek. Zalecenia te mogą okazać się niezwykle przydatne.

Czyszczenie plam odtłuszczaczem

Jak sama nazwa wskazuje, odtłuszczacz jest idealnym produktem do całkowitego usuwania plam z tłuszczu. Czasami jednak nie jesteśmy zadowoleni z końcowych rezultatów po użyciu tego produktu.

Czy używasz go poprawnie? Może popełniasz błąd, który uniemożliwia Ci dogłębne wyczyszczenie plamy? Czy odtłuszczacz faktycznie działa tylko na tłuszcze?

Odkryj to już dziś!

Użyj odtłuszczacza, aby usunąć plamy z tłuszczu

Postępuj zgodnie z instrukcjami producenta, aby osiągnąć jak najlepsze możliwe rezultaty.

Czyszczenie plam odtłuszczaczem

Przed usunięciem plam tłuszczu ze stołu kuchennego najlepiej jest je najpierw zetrzeć w standardowy sposób. W ten sposób będziesz w stanie wyczyścić całą powierzchnię, a nie tylko same plamy. Po przetarciu stołu postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami:

 • Otwórz okno, aby nie narażać się na silny zapach środków czyszczących. W ten sposób przewietrzysz swój dom.
 • Możesz użyć rękawiczek kuchennych, aby ochronić swoją skórę przed działaniem odtłuszczacza.
 • Każdy środek czyszczący zawiera instrukcje używania. Poświęć trochę czasu na zapoznanie się z nimi, ponieważ nie wszystkie preparaty działają w ten sam sposób! Odległość, z której spryskujesz produkt, czas działania i konieczność spłukania lub nie wpłyną na końcowy wynik.
 • Spryskaj środek odtłuszczający na jak największej powierzchni, ze szczególnym uwzględnieniem tłustej plamy.
 • Pozwól, by produkt zaczął działać, zanim zaczniesz szorować plamę. Pozwoli Ci to zaoszczędzić czas i wysiłek. W przypadku większej plamy, działanie produktu może się wydłużyć od 10 do 15 minut.
 • Wyszoruj plamę gąbką, aby usunąć wszelkie zabrudzenia i tłuszcz. Jeśli Twój stół jest wykonany z granitu, możesz użyć nawet gąbki drucianej do czyszczenia najbardziej zabrudzonych miejsc.
 • Przed skorzystaniem z gąbki drucianej upewnij się, że nie uszkodzi ona zabrudzonej powierzchni. Przetestuj ją najpierw w niewidocznym miejscu.
 • Usuń brud wilgotną szmatką.
 • Jeśli musisz zmyć preparat odtłuszczający, pamiętaj, aby to koniecznie zrobić, a następnie osusz powierzchnię czystą szmatką.

Domowe środki odtłuszczające

Możesz stworzyć swój własny odtłuszczacz w kilku krokach.

Domowe środki odtłuszczające

Czy wiesz, że poza komercyjnym odtłuszczaczem możesz zrobić również swoją własną, naturalną wersję?

Oto dwa świetne pomysły:

 1. Wymieszaj dwie czubate łyżki sody oczyszczonej z wodą i nałóż ten roztwór na poplamiony obszar. W przypadku lekkiego zabrudzenia możesz wykonać płyn do rozpylania. I odwrotnie, w przypadku nagromadzenia dużej ilości tłuszczu zalecamy, aby nie dodawać do mieszanki dużej ilości wody, by powstała gęsta pasta. Pozostaw mieszankę na plamie, a następnie wyszoruj ją gąbką. Spłucz plamę i osusz powierzchnię. To wszystko!
 2. Wymieszaj biały ocet z wodą (jedna część octu i cztery części wody) i za pomocą tej mieszaniny wyczyść tłuste plamy. Pozostaw na kilka minut, a następnie wpłucz wodą.

Jeśli użyjesz dowolnego z tych domowych, naturalnych odtłuszczaczy, Twoje plamy z tłuszczu magicznie znikną!

Wypróbuj nasze sposoby! Jak widzisz, są bardzo łatwe do wykonania.

Czy mogę użyć odtłuszczacza na ścianach?

Przy odtłuszczaniu ścian należy zachować ostrożność, ponieważ produkt może uszkodzić pewne materiały.

Usuwanie plam ze ścian

Użycie odtłuszczacza do czyszczenia plam na ścianach może być bardzo złym pomysłem. Wszystko będzie zależeć od rodzaju farby użytej do pomalowania ściany. Niektóre farby tolerują ścierne składniki odtłuszczacza, podczas gdy inne odpryskują lub tracą kolor.

Przed czyszczeniem ścian za pomocą odtłuszczacza zalecamy najpierw przetestowanie go w ukrytym miejscu, takim jak sofa lub stojak na telewizor. Poczekaj, aż produkt wyschnie, aby ustalić, czy występują zmiany w kolorze lub teksturze ściany.

Możesz użyć pasty do zębów (białej lub bezbarwnej) lub szamponu przeciwłupieżowego (białego, bezbarwnego) na plamy spowodowane przez meble. Wszystko, co musisz zrobić, to zwilżyć szmatkę, nanieść niewielką ilość produktu na ścianę i wyszorować zabrudzenie gąbką.

Podobnie jak w przypadku odtłuszczacza, zalecamy przetestowanie tej metody w niewidocznym miejscu.

Usuwanie tłuszczu z mebli

Drewno jest wyjątkowo delikatne, dlatego nie zalecamy bardzo chemicznych środków czyszczących do stosowania na meblach z drewna.

Usuwanie plam z mebli

Wiele osób używa odtłuszczacza do czyszczenia plam z mebli. Może to spowodować jeszcze większe plamy, które całkowicie zrujnują Twój mebel. Pamiętaj, że odtłuszczacz to ścierny środek czyszczący, który rozpuszcza tłuszcz, więc wyobraź sobie, co może zrobić z drewnem!

Jeśli na Twoich meblach występują uporczywe plamy, zalecamy użycie detergentu do zmywarek rozcieńczonego w wodzie. Zamocz szmatkę w mieszance, wyszoruj nią plamę i szybko wysusz, aby zapobiec uszkodzeniom.

Czyszczenie plam odtłuszczaczem to świetny pomysł, pod warunkiem, że upewnisz się, że każda powierzchnia będzie tolerować ten rodzaj produktu. Upewnij się, że meble lub ściany dobrze znoszą odtłuszczacz przed ich czyszczeniem, aby zapobiec uszkodzeniom!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.