Masaż gorącymi kamieniami - jakie korzyści przynosi?

Masaż gorącymi kamieniami - jakie korzyści przynosi?

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Jeśli jesteś narażony na wiele stresujących sytuacji, masaż gorącymi kamieniami może być dla Ciebie idealnym rozwiązaniem. Dowiedz się, na czym polega, jakie są jego zalety i przeciwwskazania.

Bóle mięśniowe rozwijają się jako konsekwencja szeregu czynników, począwszy od stresu, bezsenności, niepokoju, problemów z krążeniem czy nawet stawami. Dlatego też pojawiły się wszelkiego rodzaju terapie, które mają na celu rozwiązanie tych dolegliwości, takie jak masaż gorącymi kamieniami.

Możesz to rozumieć jako zabieg łączący zwykły masaż leczniczy z użyciem kamieni o różnej, wysokiej temperaturze. Pomoże to w przepływie energii życiowej i złagodzi zaburzenia fizyczne oraz emocjonalne. Tutaj dowiesz się wszystkich informacji z nimi związanych.

Jak wygląda masaż gorącymi kamieniami?

Oficjalna nazwa tej metody to terapia geotermalna i skupia się ona na aplikacji kamieni na ciało. Są one wcześniej podgrzewane i umieszczane na skórze w celu zmniejszenia napięcia w mięśniach, naprawy uszkodzonych tkanek miękkich, a nawet w celu poprawy energii.

Należy zaznaczyć, że kamienie używane do tej terapii są specjalne. Zazwyczaj są one wykonane z bazaltu, który jest rodzajem skały wulkanicznej o płaskim kształcie i gładkiej powierzchni. Materiał ten jest podgrzewany do temperatury pomiędzy 55 a 65 stopni Celsjusza.

Stosuje się je na określonych obszarach ciała, takich jak kręgosłup, klatka piersiowa, brzuch, twarz, dłonie i stopy. Jeśli chodzi o stosowaną technikę będzie to zależało od profesjonalisty, który wykonuje pracę.

Niektórzy masażyści zazwyczaj trzymają kamienie w rękach, a następnie umieszczają je na ciele osoby masowanej. Można również łączyć masaż szwedzki, wibracje lub ruchy okrężne.

Kamienie do masażu

Technika ta zapewnia rozluźnienie mięśni i redukuje stres, a także poprawia krążenie krwi.

Czytaj dalej: Masaż prenatalny – poznaj jego 4 zalety

Jakie są korzyści z masażu gorącymi kamieniami?

Praktyka ta stała się popularna ze względu na jej relaksujący wpływ na ciało, a także właściwości odnawiające energię. Istnieją jednak również inne korzyści, które można uzyskać, a które szczegółowo wyjaśniamy poniżej!

1. Złagodzenie bólu mięśni

Jest to najbardziej popularna zaleta masażu gorącymi kamieniami. Ciepło jest doskonałym sprzymierzeńcem w łagodzeniu bólu mięśni i napięcia w ciele.

To dlatego, że pozwala na zwiększony przepływ krwi do dotkniętego obszaru, co pomaga w zmniejszeniu skurczów mięśni. Poza tym zmniejsza stany zapalne, które mogą wystąpić w mięśniach.

2. Zmniejszenie poziom stresu i niepokoju

Stres i niepokój to problem, na który cierpi coraz więcej osób w wyniku intensywnego trybu życia. Dzięki temu zmartwienia czy niedogodności życia codziennego zamieniają się w małe ładunki negatywnej energii.

Jednak wśród wielu zabiegów, które istnieją na rynku, m masaż gorącymi kamieniami jest jednym ze skuteczniejszych w atakowaniu i zmniejszaniu poziomu stresu. Dzięki masażom następuje przepływ energii i poprawia harmonia pomiędzy ciałem, umysłem i duchem.

3. Większa elastyczność stawów

Kiedy zaczynamy uskarżać się na dolegliwości w stawach, wywołuje to kolejną serię uogólnionych bólów, które są bardzo dokuczliwe. Z tego powodu, gdy pojawiają się ograniczenia, takie jak trudności w poruszaniu się, jednym z pierwszych rozwiązań są masaże.

Te, które są wykonywane za pomocą gorących kamieni są zazwyczaj najlepszym rozwiązaniem, ponieważ ten rodzaj terapii jest idealny do rozluźnienia mięśni i zmniejszenia stanu zapalnego.

4. Poprawa jakości snu

Różne czynniki, takie jak stres, niepokój, a nawet ból w organizmie często prowadzą do innych dolegliwości związanych z trudnościami w odpoczynku. Dlatego ważne jest, aby podkreślić potrzebę efektywnego odpoczynku, aby móc optymalnie pracować w ciągu dnia.

Masaże gorącymi kamieniami są przydatne w promowaniu ogólnego relaksu ciała, co pozwala na osiągnięcie głębszego i lepszego jakościowo snu.

5. Efekty estetyczne

Nie można pominąć także korzyści płynących z tych zabiegów dla skóry. Dzięki poprawie krążenia krwi i eliminacji toksyn skóra wygląda na gładszą i zdrowszą. Oznacza to, że rewitalizuje, dotlenia i rozświetla tkankę dermatologiczną.

Zalecenia i przeciwwskazania do masażu gorącymi kamieniami

Pomimo właściwości, jakie masaż gorącymi kamieniami ma dla ciała, istnieje szereg zaleceń, które należy wziąć pod uwagę. Fakt, że jest to zabieg naturalny, nie oznacza, że nie może mieć przeciwwskazań, dlatego proponujemy zwrócić uwagę na poniższe punkty.

Skonsultuj się z lekarzem

Przed udaniem się do ośrodka, w którym wykonuje się tego typu masaż, najlepiej jest najpierw skonsultować się z lekarzem w sprawie swojego problemu. Może się okazać, że to, na co cierpisz, wykracza poza zwykły ból mięśni, dlatego najpierw należy skonsultować się ze specjalistą.

Istnieją pewne przypadki, w których praktyki te nie są zalecane. Na przykład, jeśli masz zaburzenia krwawienia, oparzenia na skórze lub jeśli przeszedłeś operację w ciągu ostatnich sześciu tygodni.

Wybieraj profesjonalistów

W przypadku każdego zabiegu, któremu zamierzasz się poddać, powinieneś przeprowadzić dokładne badania na temat osób, które będą go wykonywać. Nie każdy zna odpowiednie techniki masażu gorącymi kamieniami.

Dlatego trzeba się upewnić, że wykonuje go doświadczony w tej dziedzinie profesjonalista. W ten sposób unikniesz poważnych konsekwencji, takich jak oparzenia lub pogłębienie obrażeń.

Unikaj masażu gorącymi kamieniami, jeśli masz pęknięcia na skórze

Jeśli masz siniaki, zadrapania, skaleczenia lub oparzenia, niezależnie od ich stopnia, należy za wszelką cenę unikać tego typu masażu, dopóki obrażenia się nie zagoją. Przykładanie gorących kamieni do skóry może zwiększyć ryzyko poważniejszych uszkodzeń.

Ponadto mogą one powodować infekcje wywołane bakteriami pochodzącymi z zastosowanych olejków.

Nie wykonuj masażu gorącymi kamieniami w przypadku chorób układu oddechowego

Ta sugestia wydaje się być zdroworozsądkowa, ale wiele osób nie traktuje jej poważnie. Osoby z przeziębieniem, grypą lub gorączką powinny unikać masażu gorącymi kamieniami do czasu pełnego wyzdrowienia.

Należy pamiętać, że przeziębienie powoduje trudności z regulacją temperatury ciała. W związku z tym, jeśli gorące kamienie zostaną przyłożone do skóry, doznania mogą być bardzo nieprzyjemne.

Masaż gorącymi kamieniami

Gorące kamienie mają pewne przeciwwskazania, o których należy pamiętać, aby uniknąć potencjalnych komplikacji.

Dowiedz się więcej: Masaże dla dzieci – jakie są najlepsze?

Masaż gorącymi kamieniami w kontekście terapii geotermalnej

Podsumowując terapia geotermalna jest bezpieczną i satysfakcjonującą techniką. Wielu z tych, którzy przeżywają to doświadczenie, widzi natychmiastowe zmiany, jeśli chodzi o rozluźnienie mięśni, a także poprawę jakości snu.

Jeśli potrzebujesz dodatkowego zapewnienia i porad, oto kilka końcowych zaleceń, które będą bardzo przydatne:

  • Upewnij się, że idziesz do masażysty z doświadczeniem, który posiada niezbędne środki higieny.
  • Skontaktuj się z Twoim masażystą i wyjaśnij sprawę. W ten sposób będzie on w stanie dostosować się do Twoich potrzeb.
  • W razie jakichkolwiek wątpliwości należy skonsultować się najpierw z lekarzem, a następnie z masażystą.
  • Poinformuj masażystę, jeśli masz jakiekolwiek dolegliwości zdrowotne.

Jeśli chodzi o regularność tego typu masażu, to zależy ona od tego, jakim typem osoby jesteś. Na przykład, jeśli jesteś sportowcem, możesz go wykonywać dwa do trzech razy w tygodniu podczas intensywnych treningów. Jeśli jesteś mniej aktywny fizycznie, możesz chodzić raz lub dwa razy w miesiącu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • VARELA-ACOSTA, MARIA JOSE. ESTUDIO COMPARATIVO ENTRE MASAJE RELAJANTE VS. MASAJE CON PIEDRAS CALIENTES EN ESPALDA PARA ESTRES ACADEMICO EN ESTUDIANTES DE OCTAVO SEMESTRE DE LA CARRERA DE MECATRONICA DE LA UNIVERSIDAD TECNICA DEL NORTE. Diss. UNIBE, 2013.
  • Angulo Amado, Dayana. “Dispositivo para contrarrestar los efectos de la insuficiencia venosa en mujeres a través de masajes terapéuticos a base de piedras de mármol.” (2020).
  • Arévalo Barriga, Fabyana Gabriela, and Valeria Margarita Cajas Mera. Efectos de la terapia geotermal en el tratamiento del dolor muscular cervical y lumbar en pacientes que acuden al área de rehabilitación del Hospital Básico Dr. Publio escobar del cantón Colta junio–noviembre 2016. BS thesis. Universidad Nacional de Chimborazo 2017, 2017.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.