Masaż prenatalny - poznaj jego 4 zalety

Masaż prenatalny, podobnie jak jego klasyczne wersje, może pomóc kobiecie w ciąży zmniejszyć stres i niepokój oraz bóle w dolnej części pleców i nóg. Nie jest on jednak zalecany we wszystkich przypadkach.
Masaż prenatalny - poznaj jego 4 zalety

Napisany przez Virginia Martínez

Ostatnia aktualizacja: 27 maja, 2022

Podobnie jak klasyczny masaż, masaż prenatalny ma na celu rozluźnienie ciała i umysłu, złagodzenie bólu i poprawę samopoczucia. Czy jednak rzeczywiście zdajesz sobie sprawę, jakie są jego zalety?

Masaż prenatalny ma 4 podstawowe zalety, które omawiamy w tym artykule.

Masaż prenatalny

Jedyną różnicą między masażem klasycznym a prenatalnym jest to, że jest on przeznaczony dla kobiet w ciąży. Oznacza to, że ten rodzaj masażu uwzględnia osobliwości i zmiany zachodzące u kobiety w czasie ciąży, dostosowując do nich technikę.

W ten sposób masażysta prenatalny będzie wiedział i weźmie to pod uwagę, że w czasie ciąży środek ciężkości ciała przesuwa się, powodując większe napięcie szyi, pleców i ramion. To samo dzieje się w odniesieniu do dolnej części pleców, które w tych miesiącach są przeciążone z powodu przyrostu masy ciała.

W związku z tym masaż prenatalny służy przede wszystkim do odciążenia mięśni i tych obszarów ciała, aby zmniejszyć dyskomfort i ból. Ponadto, podobnie jak każdy masaż, ma on również na celu poprawę samopoczucia, odprężenie i uwolnienie stresu i napięć.

Korzyści z masażu prenatalnego

Zmniejsza poziom stresu i lęku

Różne badania miały na celu zweryfikować skuteczność masażu prenatalnego w odniesieniu do zmniejszenia poziomu stresu i lęku u kobiet w ciąży. W badaniach wzięły udział, wolontariuszki, które otrzymywały 20-minutowe sesje masażu prenatalnego przez 5 tygodni. W rezultacie, kobiety zgłaszały mniej stresu już od pierwszej sesji.

Masaż prenatalny przynosi odprężenie
Po kilku sesjach masażu prenatalnego kobieta w ciąży odczuje wyraźny spadek poziomu stresu i bardziej odprężający odpoczynek.

Stwierdzono zatem, że grupa kobiet w ciąży, które poddano masażom, wskazała, że ​​ich nastrój się poprawił. Ponadto, ich poziom lęku obniżył się, a kobiety cieszyły się również dużo spokojniejszym snem.

Z drugiej strony masaż prenatalny daje również korzyści w perspektywie długoterminowej. U kobiet poddawanych masażom odnotowano bowiem niższe wskaźniki depresji poporodowej.

Masaż prenatalny zmniejsza ból pleców

Jedną z najczęstszych dolegliwości podczas ciąży jest ból dolnej części pleców w okolicach lędźwi. Rzeczywiście, przyrost masy ciała i nacisk ciężaru dziecka mogą powodować, że mięśnie muszą znosić większe obciążenie i się napinają. W rezultacie ciężarna kobieta odczuwa dyskomfort i ból.

Rozwój dziecka powoduje, że macica się rozrasta a środek ciężkości ciała przesuwa się. Dlatego właśnie zmienia się postawa ciężarnej kobiety, która szuka wygodniejszego położenia. W konsekwencji jednak powoduje to przeciążenie mięśni dolnej części pleców i lędźwi.

W takiej sytuacji masaż prenatalny może pomóc w zmniejszeniu nadmiernego napięcia mięśni, rozluźniając je. Tak więc, jak pokazują niektóre badania, ból dolnej części pleców można skutecznie zredukować po zastosowaniu tego rodzaju masażu.

Zmniejsza ból stóp i nóg

Podobnie jak ból w części lędźwiowej pleców, ból nóg i stóp w czasie ciąży występuje bardzo powszechny, a szczególnie w ostatnim trymestrze ciąży.

Dlaczego tak się dzieje? Otóż w czasie ciąży zwiększa się przepływ krwi w ciele, a ponadto przyrost masy powoduje ściskanie żył i tętnic, wpływając na krążenie. Jeśli dodamy do tego zatrzymanie płynów typowe dla tego etapu oraz zmęczenie, efekt jest bardzo dokuczliwy. Kobiety w ciąży skarżą się więc na uczucie zmęczenia w nogach a często również skurcze.

Masaż prenatalny stóp
Masaż prenatalny skierowany na okolice nóg pomoże zmniejszyć nacisk w tym obszarze spowodowany przyrostem masy ciała. Redukuje również zatrzymywanie płynów.

Aby zapobiec tym dolegliwościom, kobietom zaleca się przede wszystkim utrzymanie dobrego nawodnienia w całym okresie ciąży Ponadto kobiety powinny starać się jak najwięcej chodzić, unikając siedzącego trybu życia. Poza tym zaleca się ćwiczenie technik relaksacyjnych i rozciągania napiętych mięśni.

W tej dziedzinie, masaż prenatalny idealnie spełnia swoją funkcję. Skutecznie pomaga bowiem zmniejszyć napięcie i dyskomfort. Wspaniale pomaga kobietom zrelaksować całe ciało a dodatkowo rozluźnia mięśnie nóg.

Masaż prenatalny może zmniejszyć ryzyko przedwczesnego porodu

Depresja i lęk podczas ciąży wykazują pewien związek z wyższym wskaźnikiem aktywności płodowej i przedwczesnych porodów. Niektóre badania wykazały tymczasem, że masaż prenatalny może zmniejszyć poziomy kortyzolu w organizmie kobiety. To tłumaczy dlaczego ten masaż pomaga w zmniejszeniu poziomu stresu i lęku oraz w stanach depresyjnych.

Z drugiej strony, również aktywność płodowa i wskaźnik przedwczesnych porodów zmniejszały się u kobiet z depresją, które otrzymywały masaż prenatalny. Ponadto korzyści nie ograniczają się tylko do matki. Noworodki matek, które otrzymały masaż prenatalny, również miały niższy poziom kortyzolu.

Środki ostrożności

Chociaż istnieje wiele zalet tej terapii, a masaż prenatalny praktycznie nie stanowi zagrożenia dla zdrowia, istnieją pewne przypadki, w których jest przeciwwskazany:

Kobieta w ciąży u lekarza
W każdym przypadku to lekarz powinien nam doradzić, czy masaż prenatalny jest zalecany, czy nie i jakie rodzaje masaży należy zastosować.
  • W ciążach mnogich lub ryzykownych
  • U kobiet w ciąży z nadciśnieniem tętniczym lub z problemami z sercem lub krzepnięciem krwi
  • W przypadku krwawienia z pochwy lub pęknięcia łożyska
  • Jeśli wystąpią wymioty, gorączka lub biegunka

Z tych wszystkich powodów, decydując się na masaż prenatalny, musisz najpierw wykonać następujące kroki:

  • Skonsultuj się z lekarzem, czy masaże są wskazane w twoim konkretnym przypadku. Zapytaj też, jaki rodzaj masażu byłby najbardziej zalecany i w jakich obszarach ciała.
  • Zawsze korzystaj z usług masażysty specjalizującego się w tego typu masażach. Tylko specjalista może wiedzieć, jak wykonać masaż, w jakich obszarach, z jaką siłą i w jakiej postawie.

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


    • Tiffany Field, “Pregnancy and labor massage”, Expert Rev Obstet Gynecol. 2010 Mar; 5(2): 177–181.
    • Grote NK, Bridge JA, Gavin AR, Melville JL, Iyengar S, Katon WJ. “A Meta-analysis of Depression During Pregnancy and the Risk of Preterm Birth, Low Birth Weight, and Intrauterine Growth Restriction”. Arch Gen Psychiatry. 2010;67(10):1012–1024. doi:10.1001/archgenpsychiatry.2010.111
    • Tiffany Field et al. “Massage therapy reduces pain in pregnant women, alleviates prenatal depression in both parents and improves their relationships”, Journal of Bodywork and Movement Therapies (2008) 12, 146–150
    • T. Field, M. Hemandez-Reif, S. Hart, H. Theakston, S. Schanberg & C. Kuhn (1999) “Pregnant women benefit from massage therapy”, Journal of Psychosomatic Obstetrics & Gynecology, 20:1, 31-38, DOI: 10.3109/01674829909075574

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.