Oparzenia u dzieci: jak je leczyć?

Oparzenia u dzieci: jak je leczyć?

Napisany przez Virginia Martínez

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

W przypadku oparzenia u dzieci przede wszystkim musisz odsunąć dziecko od źródła oparzenia. Następnie musisz schłodzić i umyć ranę używając w tym celu wody i mydła. Jeśli oparzenie jest głębokie lub rozległe, powinnaś zabrać dziecko do lekarza.

Każdy z nas doświadczył kiedyś oparzenia. Jednak zapewne zastanawiasz się w jaki sposób należy leczyć oparzenia u dzieci. Poza posiadaniem odpowiednio wyposażonej apteczki należy podjąć kilka odpowiednich kroków.

Czytając dzisiejszy artykuł poznasz podstawowe porady odnośnie tego jak leczyć oparzenia u dzieci.

Oparzenia

Oparzenia to jedne z najczęstszych wypadków domowych. Najczęściej dotykają one gospodynie domowe w wieku powyżej 45 roku życia, osoby starsze w wieku powyżej 65 roku życia oraz dzieci poniżej piątego roku życia.

Oparzona dłoń
Jedne z najczęstszych wypadków, które zachodzą w każdym domu, to oparzenia.

Dlatego też warto wiedzieć jak leczyć oparzenia u dzieci.

Rodzaje oparzeń

Na samym początku należy nauczyć się rozróżniać główne rodzaje oparzeń. W zależności od ich rozmiaru trzeba leczyć je na różne sposoby.

Oparzenia pierwszego stopnia

Takie oparzenia dotykają jedynie naskórek – wierzchnią część skóry. Chociaż na skórze pojawiają się zaczerwienienia, to nie występują pęcherze. Najbardziej powszechny przykład takich oparzeń to oparzenia wywołane przez promienie słoneczne.

Oparzenia drugiego stopnia

Takie oparzenia dotykają zarówno naskórek, jak i skórę właściwą. Dlatego też poza zaczerwienieniem skóry pojawiają się również pęcherze. Do oparzeń drugiego stopnia zaliczamy klasyczne oparzenia wrzącymi płynami.

Oparzenia trzeciego stopnia

Logicznie rzecz biorąc, to najbardziej niebezpieczne oparzenia. Wywierają one wpływ na wszystkie warstwy skóry. Mogą nawet obejmować mięśnie, nerwy oraz kości. Oparzenia trzeciego stopnia zwęglają skórę i, co oczywiste, wymagają natychmiastowej opieki lekarskiej.

Oparzenia u dzieci

Oparzenie u dziecka wymagają natychmiastowej pomocy lekarskiej jeśli są rozległe. Innymi słowy, jeśli dotykają ponad 5% powierzchni ciała dziecka. Poza tym, bez względu na ich obszar, musisz zabrać dziecko do lekarza jeśli ma oparzenia drugiego lub trzeciego stopnia.

Dziecko z czajnikiem - oparzenia u dzieci
Dzieci to jedna z grup najbardziej narażonych na ryzyko wystąpienia tego rodzaju wypadków.

Jednak niektóre oparzenia, ze względu na ich położenie powinny być obejrzane przez lekarza nawet jeśli są małe. Dzieje się tak w przypadku:

  • Oparzeń twarzy, dłoni lub stóp.
  • Oparzeń, które pokrywają stawy.
  • Jeżeli Twoje dziecko miało styczność z prądem o wysokim napięciu.
  • Jeśli Twoje dziecko nawdychało się gazów.

Jak leczyć oparzenia u dzieci

Niektóre z poniższych podpowiedzi mogą wydawać się oczywiste, ale możesz poznać kilka, o których nie miałaś pojęcia. Warto się z nimi zapoznać, ponieważ są bardzo przydatne i pomagają w jak najlepszy sposób leczyć oparzenia u dzieci.

Lekarz leczący oparzenie
Jeżeli oparzenie jest łagodne, możesz z łatwością wyleczyć je w domu stosując zimno i maści o działaniu regeneracyjnym.
  • Przede wszystkim odsuń dziecko od źródła oparzenia.
  • Następnie usuń ubrania lub akcesoria, ale tylko jeśli nie przykleiły się do skóry. Jeśli do tego doszło, zostaw je w spokoju, bo próbując je oderwać możesz zniszczyć skórę.
  • Następnie schłódź oparzony obszar. W tym celu włóż go na kilka minut pod bieżącą wodę. Należy podkreślić, że woda musi mieć normalną temperaturę i nie może być zimna. Możesz również zamoczyć kawałki gazy w wodzie lub soli fizjologicznej i obłożyć oparzenie takimi okładami.
  • Poza tym wyczyść dokładnie obszar oparzenia wodą z mydłem.
  • W zależności od stopnia oparzenia może okazać się, że musisz pojechać z dzieckiem do lekarza. W przypadku oparzeń słonecznych, możesz przez kilka dni nakładać na skórę krew nawilżający. Jednak głębsze oparzenia wymagają pomocy lekarskiej. W takim wypadku lekarz może nawet przepisać maść z antybiotykiem.

Może Cię również zainteresować: Oparzenie – jak wyleczyć je domowymi sposobami

Czego nie robić w przypadku oparzeń u dzieci

  • Przede wszystkim nie powinnaś polewać oparzenia lodowatą wodą ani przykładać do niego lodu. Takie działanie może wyrządzić jeszcze większe szkody.
  • Jeżeli pojawi się pęcherz, nie możesz go przekuwać. Powinnaś zostawić go w spokoju, bo możesz doprowadzić do rozwoju infekcji.
  • Co więcej, nie powinnaś podawać dziecku na własną rękę antybiotyków. Poza tym nie nadają się one za bardzo do leczenia oparzeń.
  • Warto również podkreślić, że nie powinnaś nakładać talku, masła ani pasty do zębów na oparzenie. Wbrew powszechnym przekonaniom nakładanie tych produktów może pogorszyć sytuację.

    Polewanie oparzenia wodą
    Jeśli nie chcesz pogorszyć swojego stanu, nie powinnaś polewać oparzenia lodowatą wodą ani smarować go pastą do zębów.

Zawsze powinnaś pamiętać, że skóra dziecka jest bardzo delikatna. Nawet jeśli oparzenia są tylko pierwszego stopnia, to w przypadku ostrego lub nieustępującego bólu warto zasięgnąć opinii pediatry, aby wykluczyć poważne problemy zdrowotne.

Co więcej, zawsze stawiaj na zapobieganie. Chociaż nie da rady przewidzieć wszystkich wypadków, które mogą zdarzyć się w gospodarstwie domowym, to możesz przynajmniej dołożyć wszelkich starań, aby zmniejszyć ryzyko ich wystąpienia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.