Masaże dla dzieci - jakie są najlepsze?

Wszyscy potrzebujemy chwili wytchnienia. Momentu, w którym pozbywamy się nagromadzonego w nas stresu. Także dzieci odczuwają taką potrzebę. Dorośli szukają pociechy w kompleksach SPA, ale czy istnieją masaże dla dzieci? Owszem! Zapoznaj się z kilkoma wartościowymi technikami.
Masaże dla dzieci - jakie są najlepsze?

Ostatnia aktualizacja: 01 maja, 2019

Obecnie, co raz częściej zalecane są masaże dla dzieci, dzięki którym czują się zrelaksowane i kochane. Ponadto pozwalają one stworzyć silniejszą więź między dziećmi i rodzicami.

Oczywiście, nie należy szukać technik masażu wśród tych, przeznaczonych dla dorosłych. Niemowlęta są szczególnie delikatnymi istotami, stąd masaże przystosowane zostały specjalnie do ich potrzeb.

Masaże dla dzieci – na czym polegają?

Ta tradycyjna sztuka relaksacyjna jest narzędziem stosowanym już od czasów starożytnych. Służy nie tylko odpoczynkowi ale pomaga też eliminować ból. Często, szczególnie w masażach relaksacyjnych, stan umysłu i oddech odgrywają istotną rolę. Niezwykle istotny jest też kontakt skóry ze skórą.

Masaże niemowląt są jedną z technik, której rodzice używają do przekazywania uczuć i czułości swoim maluchom. Podczas tego procesu dziecko doświadcza fizycznego i emocjonalnego wsparcia ze strony swoich najbliższych.

masaż dziecko 2

Masaże dla niemowląt – rodzaje

Doskonale zdajemy sobie sprawę, że już od chwili przyjścia dziecka na świat, maleństwa potrzebują bliskości i ciepła swojej matki. Stąd tak ważne jest, aby uwzględnić w życiu maleństwa odpowiednie masaże, już od urodzenia. W ten sposób sprzyjamy rozwojowi dzieci. Z pewnością pozwoli to uniknąć wielu potencjalnych schorzeń i pozwoli zaspokoić potrzeby czułości.

Poniżej przedstawiamy kilka najodpowiedniejszych metod, które przystosowane są dla niemowląt i dzieci.

1. Masaże jako terapia stymulująca dla dzieci

Masowanie kończyn dziecka od urodzenia, może przyczynić się prawidłowemu rozwojowi motorycznym dzieci. Istnieje pewna skuteczna i bardzo prosta technika. Wystarczy wykonywać okrężne ruchy, delikatnie masując dziecko zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Wykonujemy je na rękach i nogach.

Aby masaż był skuteczny: umieść dziecko na plecach, w bezpiecznym miejscu i najwygodniejszej dla niego przestrzeni. Ważne, aby rodzic także przyjął wygodną pozycję, która umożliwi relaks i prawidłowo wykonane czynności. Możesz dołączyć do tego lekką, relaksacyjną muzykę.

2. Masaż na kolkę niemowlęcą

Jedną z niezwykle uporczywych dolegliwości dzieci jest kolka. Zdarza się bowiem, że maleństwa łykają niewielkie ilości powietrza, podczas karmienia.

Jest to skurcz mięśni w obszarze jelit. Zatrzymane powietrze często prowadzi do gazów, które sprawiają ból dziecku i wywołują fale uzasadnionego płaczu. Pamiętaj, że dotychczas Twoje dziecko znało tylko wnętrze brzucha swojej matki, gdzie było bezpieczne i w stałym kontakcie z najbliższą mu osobą.

Ma prawo czuć się zakłopotane w nowym świecie, w którym otacza go szereg nieznanych wcześniej bodźców. Trudno mu wyrazić swoją potrzebę, stąd o kolce najczęściej daje nam znać poprzez płacz. Potrafimy ją jednak pokonać, wykonując odpowiedni rodzaj masażu.

 • Jaki masaż wykonać przeciw kolce dziecka? Dziecko połóż na brzuchu i okrężnymi ruchami wykonaj masaż brzuszka niemowlaka, kierując dłonie zgodnie z kierunkiem wskazówek zegara. Aby ułatwić sobie zadanie, możesz użyć trochę olejku dla dzieci bądź kremu dla niemowląt.

3. Masaże na wzdęcia i gazy

Skąd biorą się wzdęcia u niemowląt? Najczęściej wywołane są kolką jelitową, nietolerancją laktozy, złą dietą matki karmiącej piersią i nieprawidłową techniką karmienia. Jeśli do nich dojdzie, możesz zastosować jedną z technik masażu.

masaże dziecko
 • Jak wykonać masaż? Połóż niemowlę na plecach, a swoje dłonie ułóż na brzuchu w okolicach pępka dziecka. Powoli przesuwaj ręce w górę i w dół. Dzięki temu poprawimy pracę jelit i pozwolimy dziecku pozbyć się dokuczliwych gazów. Kolka, gazy, czy wzdęcia ustąpią, a wszyscy domownicy będą mogli spokojnie zasnąć.

4. Zaparcia

Na szczęście, nie często dochodzi do zaparć w tak młodym wieku. Jednak warto przygotować się na taką ewentualność. Szczególnie, kiedy niemowlę karmione jest modyfikowanym mlekiem, a nie pokarmem od matki. Jeśli zauważysz u Twojego dziecka daną dolegliwość, możesz pomóc mu poprzez masaż.

 • Co należy zrobić? Na początku połóż dziecko na plecach, w łóżeczku bądź w innym bezpiecznym miejscu. Masaż powinien skoncentrowany być w dolnej części brzucha, na środku. Powinien przebiegać więc od pępka w dół. W ten sposób poprawisz funkcjonowanie narządów wewnętrznych, zwłaszcza jelit.

Masaże dla niemowląt i ich zalety

W wielu kulturach masowanie dzieci jest całkowicie naturalną i oczywistą czynnością. Warto zwrócić uwagę na masaż, pochodzący z Indii, nazywany Shantala. Ma on formę relaksacyjną. 

Poniżej przedstawiamy listę kilku z wielu zalet masażu dla niemowląt i dzieci:

 • Korzystnie wpływa na procesy układu pokarmowego.
 • Ponadto, masaże przyczyniają się do prawidłowego rozwoju układu oddechowego.
 • Zmniejszają hormony, które generują stres.
 • Przede wszystkim zapewniają bezpieczeństwo i pewność siebie dziecku.
 • Z drugiej strony gwarantują też spokojniejszy i głęboki sen.
 • Co istotne, masaże kształtują układ hormonalny dzieci.
 • Wzmacniają też rozwój układu neurologicznego.
 • Szczególnie istotny jest ich wpływ na układ odpornościowy dzieci.
 • Pozytywny wpływ na funkcje motoryczne.

Jak widzisz istnieją różne techniki wykonywania masaży dla dzieci. Zaczynając od tych relaksacyjnych, w tym masażu Shantala z Indii.

Każdy rodzic doda też coś od siebie, tworząc masaż indywidualnym i bardzo rodzinnym przeżyciem. Nie ma dwóch takich samych więzi między rodzicami i dziećmi na świecie, każda jest unikalna i wyjątkowa.

Wskazane jest jednak, aby udać się na konsultację do specjalisty. Przede wszystkim należy pamiętać, że masaż jest formą fizjoterapii. Warto więc zaczerpnąć rady doświadczonych w tej materii. W ten sposób uzyskamy lepszy wynik.

Masaże można przeprowadzać w dowolnej chwili, bez określonej godziny i czasu. Nie zapomnij jednak skonsultować wszystkiego z pediatrą.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • “The benefits of infant massage” artículo en web de la Infant Massage USA

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.