Masaże dla dzieci - jakie są najlepsze?

Wszyscy potrzebujemy chwili wytchnienia. Momentu, w którym pozbywamy się nagromadzonego w nas stresu. Także dzieci odczuwają taką potrzebę. Dorośli szukają pociechy w kompleksach SPA, ale czy istnieją masaże dla dzieci? Owszem! Zapoznaj się z kilkoma wartościowymi technikami.
Masaże dla dzieci - jakie są najlepsze?

Ostatnia aktualizacja: 01 maja, 2019

Obecnie, co raz częściej zalecane są masaże dla dzieci, dzięki którym czują się zrelaksowane i kochane. Ponadto pozwalają one stworzyć silniejszą więź między dziećmi i rodzicami.

Oczywiście, nie należy szukać technik masażu wśród tych, przeznaczonych dla dorosłych. Niemowlęta są szczególnie delikatnymi istotami, stąd masaże przystosowane zostały specjalnie do ich potrzeb.

Masaże dla dzieci – na czym polegają?

Ta tradycyjna sztuka relaksacyjna jest narzędziem stosowanym już od czasów starożytnych. Służy nie tylko odpoczynkowi ale pomaga też eliminować ból. Często, szczególnie w masażach relaksacyjnych, stan umysłu i oddech odgrywają istotną rolę. Niezwykle istotny jest też kontakt skóry ze skórą.

Masaże niemowląt są jedną z technik, której rodzice używają do przekazywania uczuć i czułości swoim maluchom. Podczas tego procesu dziecko doświadcza fizycznego i emocjonalnego wsparcia ze strony swoich najbliższych.

masaż dziecko 2

Masaże dla niemowląt – rodzaje

Doskonale zdajemy sobie sprawę, że już od chwili przyjścia dziecka na świat, maleństwa potrzebują bliskości i ciepła swojej matki. Stąd tak ważne jest, aby uwzględnić w życiu maleństwa odpowiednie masaże, już od urodzenia. W ten sposób sprzyjamy rozwojowi dzieci. Z pewnością pozwoli to uniknąć wielu potencjalnych schorzeń i pozwoli zaspokoić potrzeby czułości.

Poniżej przedstawiamy kilka najodpowiedniejszych metod, które przystosowane są dla niemowląt i dzieci.

1. Masaże jako terapia stymulująca dla dzieci

Masowanie kończyn dziecka od urodzenia, może przyczynić się prawidłowemu rozwojowi motorycznym dzieci. Istnieje pewna skuteczna i bardzo prosta technika. Wystarczy wykonywać okrężne ruchy, delikatnie masując dziecko zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Wykonujemy je na rękach i nogach.

Aby masaż był skuteczny: umieść dziecko na plecach, w bezpiecznym miejscu i najwygodniejszej dla niego przestrzeni. Ważne, aby rodzic także przyjął wygodną pozycję, która umożliwi relaks i prawidłowo wykonane czynności. Możesz dołączyć do tego lekką, relaksacyjną muzykę.

2. Masaż na kolkę niemowlęcą

Jedną z niezwykle uporczywych dolegliwości dzieci jest kolka. Zdarza się bowiem, że maleństwa łykają niewielkie ilości powietrza, podczas karmienia.

Jest to skurcz mięśni w obszarze jelit. Zatrzymane powietrze często prowadzi do gazów, które sprawiają ból dziecku i wywołują fale uzasadnionego płaczu. Pamiętaj, że dotychczas Twoje dziecko znało tylko wnętrze brzucha swojej matki, gdzie było bezpieczne i w stałym kontakcie z najbliższą mu osobą.

Ma prawo czuć się zakłopotane w nowym świecie, w którym otacza go szereg nieznanych wcześniej bodźców. Trudno mu wyrazić swoją potrzebę, stąd o kolce najczęściej daje nam znać poprzez płacz. Potrafimy ją jednak pokonać, wykonując odpowiedni rodzaj masażu.

  • Jaki masaż wykonać przeciw kolce dziecka? Dziecko połóż na brzuchu i okrężnymi ruchami wykonaj masaż brzuszka niemowlaka, kierując dłonie zgodnie z kierunkiem wskazówek zegara. Aby ułatwić sobie zadanie, możesz użyć trochę olejku dla dzieci bądź kremu dla niemowląt.

3. Masaże na wzdęcia i gazy

Skąd biorą się wzdęcia u niemowląt? Najczęściej wywołane są kolką jelitową, nietolerancją laktozy, złą dietą matki karmiącej piersią i nieprawidłową techniką karmienia. Jeśli do nich dojdzie, możesz zastosować jedną z technik masażu.

masaże dziecko
  • Jak wykonać masaż? Połóż niemowlę na plecach, a swoje dłonie ułóż na brzuchu w okolicach pępka dziecka. Powoli przesuwaj ręce w górę i w dół. Dzięki temu poprawimy pracę jelit i pozwolimy dziecku pozbyć się dokuczliwych gazów. Kolka, gazy, czy wzdęcia ustąpią, a wszyscy domownicy będą mogli spokojnie zasnąć.

4. Zaparcia

Na szczęście, nie często dochodzi do zaparć w tak młodym wieku. Jednak warto przygotować się na taką ewentualność. Szczególnie, kiedy niemowlę karmione jest modyfikowanym mlekiem, a nie pokarmem od matki. Jeśli zauważysz u Twojego dziecka daną dolegliwość, możesz pomóc mu poprzez masaż.

  • Co należy zrobić? Na początku połóż dziecko na plecach, w łóżeczku bądź w innym bezpiecznym miejscu. Masaż powinien skoncentrowany być w dolnej części brzucha, na środku. Powinien przebiegać więc od pępka w dół. W ten sposób poprawisz funkcjonowanie narządów wewnętrznych, zwłaszcza jelit.

Masaże dla niemowląt i ich zalety

W wielu kulturach masowanie dzieci jest całkowicie naturalną i oczywistą czynnością. Warto zwrócić uwagę na masaż, pochodzący z Indii, nazywany Shantala. Ma on formę relaksacyjną. 

Poniżej przedstawiamy listę kilku z wielu zalet masażu dla niemowląt i dzieci:

  • Korzystnie wpływa na procesy układu pokarmowego.
  • Ponadto, masaże przyczyniają się do prawidłowego rozwoju układu oddechowego.
  • Zmniejszają hormony, które generują stres.
  • Przede wszystkim zapewniają bezpieczeństwo i pewność siebie dziecku.
  • Z drugiej strony gwarantują też spokojniejszy i głęboki sen.
  • Co istotne, masaże kształtują układ hormonalny dzieci.
  • Wzmacniają też rozwój układu neurologicznego.
  • Szczególnie istotny jest ich wpływ na układ odpornościowy dzieci.
  • Pozytywny wpływ na funkcje motoryczne.

Jak widzisz istnieją różne techniki wykonywania masaży dla dzieci. Zaczynając od tych relaksacyjnych, w tym masażu Shantala z Indii.

Każdy rodzic doda też coś od siebie, tworząc masaż indywidualnym i bardzo rodzinnym przeżyciem. Nie ma dwóch takich samych więzi między rodzicami i dziećmi na świecie, każda jest unikalna i wyjątkowa.

Wskazane jest jednak, aby udać się na konsultację do specjalisty. Przede wszystkim należy pamiętać, że masaż jest formą fizjoterapii. Warto więc zaczerpnąć rady doświadczonych w tej materii. W ten sposób uzyskamy lepszy wynik.

Masaże można przeprowadzać w dowolnej chwili, bez określonej godziny i czasu. Nie zapomnij jednak skonsultować wszystkiego z pediatrą.

To może Cię zainteresować ...
Dlaczego niemowlęta często zasypiają tylko wtedy, gdy są blisko matki
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Dlaczego niemowlęta często zasypiają tylko wtedy, gdy są blisko matki

Bardzo często się zdarza, że niemowlęta chcą spać tylko wtedy, gdy matka jest blisko. To normalne. Nie chcą zaypiać, jesli nie czują jej ciepła. Dl...


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • “The benefits of infant massage” artículo en web de la Infant Massage USA

Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.