Ser - czy jest wskazany dla osób chorych na cukrzycę?

Osoby chore na cukrzycę mogą spożywać ser, choć należy zwrócić uwagę na ilość zawartej w nim soli i tłuszczów.
Ser - czy jest wskazany dla osób chorych na cukrzycę?
Anna Vilarrasa

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Anna Vilarrasa.

Ostatnia aktualizacja: 07 marca, 2023

Jeśli masz cukrzycę, być może zastanawiasz się, czy spożywanie pokarmów, takich jak ser, jest dobrym pomysłem.

Jak w wielu kwestiach związanych z żywieniem, również w przypadku cukrzycy, kluczową rolę odgrywa wiedza na temat tego, co można jeść i w jakich ilościach. Każdy nadmiar jest szkodliwy, niezależnie od tego, czy masz cukrzycę, czy nie.

Ser – czy jest wskazany przy cukrzycy

Cukrzyca to choroba, która dotyka wielu ludzi na całym świecie. Jej główną cechą charakterystyczną jest wysoki poziom glukozy we krwi spowodowany całkowitym lub częściowym brakiem wytwarzania insuliny lub niewłaściwą odpowiedzią organizmu na ten hormon. Z biegiem czasu może dojść do uszkodzenia naczyń krwionośnych.

Dobre nawyki związane ze stylem życia są bardzo ważne w leczeniu osób z cukrzycą. Zapobiegają również lub opóźniają wystąpienie ewentualnych powikłań. Nadwaga i wysokie ciśnienie krwi to tylko niektóre czynników, których należy unikać.

Mleko i jego pochodne, takie jak ser czy jogurt, są pożywnymi produktami spożywczymi. Należy jednak wziąć pod uwagę niektóre aspekty związane z ich składem, ponieważ wskazane jest jedzenie ich w umiarkowanej ilości.

Tak więc w przypadku cukrzycy ludzie mogą bezpiecznie spożywać ser, ale zawsze w ramach zdrowej i zbilansowanej diety.

Mężczyzna. Pomiar cukru z krwi.
Cukrzyca jest chorobą o dużej częstości występowania, a kwestia żywienia ma kluczowe znaczenie w jej leczeniu.

Ser – o czym pamiętać w przypadku diabetyków

Produkty mleczne i ich pochodne mają swoje miejsce w zdrowej diecie. Posiadają odpowiedni profil żywieniowy, w którym należy wyróżnić niektóre ze składników.

  • Tłuszcze: Ser jest jednym z produktów spożywczych, które mogą zawierać duże ilości tłuszczu w porównaniu z innymi. Jednak całkowita wartość końcowa różni się znacznie w zależności od odmiany. Waha się od mniej niż 10% w serach świeżych do ponad 30% w niektórych serach dojrzałych. Z ogólnej ilości lipidów największy odsetek stanowią tłuszcze nasycone.
  • Białka: Wraz z tłuszczem stanowią jeden z makroelementów obecnych w serze, który z kolei prawie nie dostarcza węglowodanów. W tym przypadku są to białka o dużej wartości biologicznej, ponieważ dostarczają wszystkich potrzebnych organizmowi aminokwasów. Obecność tego składnika może mieć efekt sycący.
  • Sól: Jednym z problemów związanych z większością serów jest wysoka zawartość sodu. Wynika to z zastosowania soli jako składnika preparatu oraz samego procesu dojrzewania. Zawartość soli wynosi od 0,7 do 6%.
  • Witaminy i minerały: chociaż mogą się różnić w zależności od rodzaju, ser jest ogólnie uważany za dobre źródło wapnia, magnezu, fosforu i witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, takich jak witamina A.

Zawartość energetyczna, ilość soli i obecność tłuszczów nasyconych to najbardziej problematyczne aspekty sera, jeśli chodzi o cukrzycę. Wszystkie one są związane z otyłością, ciśnieniem krwi i poziomem cholesterolu. Stanowią również czynniki ryzyka sercowo-naczyniowego, które jest wyższe u diabetyków.

Poziom cukru we krwi

Niektórzy uważają, że osoby z cukrzycą nie mogą spożywać sera, ponieważ obecność laktozy (głównego cukru w mleku) może zwiększać poziom glukozy we krwi. Indeks glikemiczny (IG) jest wskaźnikiem używanym do pomiaru, w jaki sposób żywność jest w stanie zwiększyć te poziomy.

Jak wskazuje Diabetes Foundation UK, mleko i inne produkty mleczne mają niski indeks glikemiczny ze względu na ochronne działanie białka mleka, które spowalnia opróżnianie żołądka.

Ponadto niektóre badania naukowe opublikowane w American Journal of Clinical Nutrition wykazują związek między spożyciem nabiału a niższym ryzykiem cukrzycy typu 2. Chociaż nie są to rozstrzygające analizy, oferują informacje, które warto wziąć pod uwagę.

Sery odpowiednie dla diabetyków

Osoby z cukrzycą mogą spożywać sery w odpowiednich porcjach i wybierać te o niższej zawartości soli i tłuszczów nasyconych oraz o mniejszej wartości energetycznej. Zalecana porcja to 30 gramów dla serów twardych i od 50 do 70 gramów dla serów świeżych.

Twarożek

Jest to rodzaj świeżego sera o właściwościach zbliżonych do ricotty i twarogu. Ma niską zawartość tłuszczu, wysoką zawartość białka i niską zawartość węglowodanów. Ma łagodny smak, ponieważ nie jest poddawany procesowi peklowania, jak sery dojrzałe.

Dzięki tym właściwościom w ostatnich latach twarożek stał się modny w wielu krajach jako zdrowy produkt. Można go jeść łyżką, ponieważ stanowi dobrą alternatywę dla jogurtu lub smarować kromki chleba. Dobrze komponuje się z owocami, dżemem, zbożami, orzechami czy nasionami.

Twaróg

To świeży ser bity o kremowej, gładkiej konsystencji i lekko kwaśnym smaku. Charakteryzuje się niską kalorycznością i niską zawartością tłuszczu. Chociaż istnieją wersje z pełnym mlekiem, które mogą mieć wyższą zawartość.

Ser ricotta

Ta typowa odmiana kuchni włoskiej jest wytwarzana z serwatki i podobnie jak twarożek czy twaróg jest serem świeżym. Z tego powodu ma niską wartość energetyczną, sodu i tłuszczu.

Tekstura jest ziarnista i ma świeży smak ze słodkim akcentem. Dobrze komponuje się z owocami lub w pikantnych przepisach. Można ją również podawać z odrobiną miodu, gorzkiej czekolady lub cynamonu.

Ser Neuchâtel

Osoby z cukrzycą mogą spożywać ten ser o nazwie pochodzenia normandzkiego. Podstawą jego wytwarzania jest mleko krowie i charakteryzuje się on miękką spleśniałą skórką.

Ma umiarkowany poziom sodu i tłuszczu. Jego smak jest podobny do serka śmietankowego, z tym że zawiera mniejszą ilość tłuszczów nasyconych.

Emmentaler

Ten ser, wytwarzany z twardej i zwartej pasty, jest jednym z niewielu serów dojrzewających o tak niskiej zawartości soli. Należy jednak pamiętać, że ilość tłuszczu wynosi od 25 do 40% końcowego składu.

To dobry wybór do makaronu, ponieważ dobrze się topi po pokrojeniu w cienkie paski. Możesz również dodać go do dania warzywnego lub sałatki. Jego smak jest łagodny, słodki i orzechowy.

Ser pleśniowy
Sery mogą być stałym elementem diety cukrzyka, pod warunkiem, że wybierzesz odpowiedni rodzaj sera i to w mniejszych porcjach.

Odmiany sera, których należy unikać

Warto zrezygnować z niektórych rodzajów serów, np. przygotowanych do topienia czy specjalnych mieszanek do sałatek. Mogą one zawierać wiele składników (skrobie, sole topliwe, tłuszcze roślinne i barwniki).

Jeśli chodzi o rodzaje sera, które są bogatsze w sód i tłuszcze nasycone, najlepiej, gdy osoby z cukrzycą spożywają je sporadycznie. Mogą je jeść, o ile utrzymują przy tym odpowiednią konsumpcję błonnika i warzyw.

Ser dla diabetyków – w umiarkowanych ilościach

W przypadku tej choroby konieczne jest przestrzeganie zbilansowanej diety, której głównymi składnikami pozostają warzywa, rośliny strączkowe, orzechy, oliwa z oliwek i niskotłuszczowe białko. Ser i inne produkty mleczne również są wskazane, jeśli spożywa się je w odpowiednich ilościach.

Wśród serów z wyboru powinny znaleźć się te najmniej kaloryczne oraz te o obniżonej zawartości soli i tłuszczów nasyconych. Ser można jeść w porcjach około 30 gramów dziennie, podawany z lekkimi pokarmami, które dostarczają błonnika.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.