Jak długo po cesarskim cięciu czekać z uprawianiem seksu?

Po cesarskim cięciu zaleca się odczekać sześć tygodni (40 dni) przed wznowieniem aktywności seksualnej. Dowiedz się więcej poniżej.
Jak długo po cesarskim cięciu czekać z uprawianiem seksu?
Isbelia Esther Farías López

Napisane i zweryfikowane przez filozof Isbelia Esther Farías López.

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Po cesarskim cięciu kobieta musi brać pod uwagę pewne środki ostrożności, w tym dotyczące jej życia seksualnego. Należy zauważyć, że cięcie cesarskie to operacja chirurgiczna polegająca na wykonaniu nacięcia w ścianie brzucha matki. Dlatego wymaga odpoczynku i troski.

W przeciwieństwie do porodu drogą pochwową lub naturalnego, cesarskie cięcie wymaga powrotu do zdrowia pooperacyjnego i dłuższego pobytu w szpitalu (zwykle około czterech dni). Powstaje jednak pytanie… kiedy zacząć uprawiać seks po cesarskim cięciu?

Po cesarskim cięciu – o czym pamiętać

Według danych opublikowanych w Narodowej Bibliotece Medycznej Stanów Zjednoczonych cięcie cesarskie jest zabiegiem chirurgicznym, który zwykle wykonuje się, gdy:

 • Ciąża nie postępuje tak, jak powinna.
 • Występuje ciąża mnoga.
 • Istnieje zagrożenie dla zdrowia matki lub dziecka.
 • Dziecko znajduje się w pozycji, która nie jest zalecana do porodu metodą naturalną.
 • Dziecko ma rozmiar, który wymusza zastosowanie cesarskiego cięcia.

Ciekawostką jest to, że wciąż istnieje wiele kontrowersji co do liczby cięć cesarskich, które kobieta może znieść. Chociaż niektórzy lekarze zalecają nie więcej niż trzy cesarskie cięcie, nie ma danych naukowych potwierdzających tę informację. W rzeczywistości badanie z 2017 roku nie wykazało różnic w śmiertelności związanej z powtarzaniem tej operacji.

Przeczytaj też: Depresja okołoporodowa: jak sobie z nią radzić?

Co robić zaraz po operacji?

Zespół chirurgiczny

Po cesarskim cięciu istnieje szereg ogólnych zaleceń, których powinna przestrzegać większość kobiet. Ogólnie rzecz biorąc, zaleca się:

 • Spaceruj regularnie, ale powoli i w kontrolowany sposób, od momentu, gdy zaleci to lekarz. Poprawi to, a nawet przyspieszy powrót do zdrowia.
 • Unikaj samoleczenia. Jeśli odczuwasz ból, lekarz przepisze Ci środki przeciwbólowe, które możesz przyjmować nawet podczas karmienia piersią.
 • Kontroluj ilość lochii: zauważysz, że utrata krwi ma takie same cechy jak naturalny poród, chociaż czasami utrata jest mniejsza. Powoli zniknie, więc nie martw się!
 • Odpocznij: będziesz potrzebować kilku tygodni, aby narządy wróciły do pierwotnego miejsca i wielkości.
 • Uważaj na szwy chirurgiczne, które są usuwane 10 do 15 dni po cesarskim cięciu.
 • Unikaj nagłych ruchów i podnoszenia ciężkich przedmiotów.
 • Poczekaj na seks po cesarskim cięciu, aż poczujesz się lepiej i naturalnie powróci pożądanie seksualne.

Ważne!

Zgodnie z dokumentem napisanym przez University of Washington Medical Center, nigdy nie należy zaniedbywać diety po operacji. Dieta powinna być zbilansowana i zaleca się, aby towarzyszyły jej inne dobre nawyki, np. dobre nawodnienie.

Należy pamiętać, że pijąc wystarczającą ilość płynów w ciągu dnia, organizm otrzyma część tego, czego potrzebuje do wykonywania swoich funkcji i, oczywiście, do regeneracji.

Komplikacje

Matka karmiąca piersią.
Po całkowitym wyzdrowieniu po cesarskim cięciu kobieta może ponownie odczuwać pożądanie seksualne. Jednak wciąż pozostaje jedna przeszkoda do pokonania: suchość pochwy.

Jeśli matka nie karmi piersią, błona pochwy odzyskuje swój stan po wznowieniu normalnych cykli menstruacyjnych (po 6 tygodniach). Jeśli jednak zdecyduje się karmić piersią, zmiana hormonalna może spowodować niski poziom estrogenu, co może prowadzić do kruchości błony. To z kolei może powodować trudności w stosunku seksualnym. Stosowanie kremów nawilżających może pomóc w tej sytuacji.

Okres kwarantanny

Najlepiej unikać seksu po cesarskim cięciu w okresie poporodowym. Jeśli jednak zdecydujesz, że chcesz ponownie rozpocząć życie seksualne, musisz skonsultować się z lekarzem w sprawie możliwych zagrożeń.

 • Odczekaj 6 tygodni (40 dni), zanim ponownie zaczniesz uprawiać seks. Ten okres jest idealny, abyś dobrze się czuła ze swoim ciałem i miała optymalną regenerację.
 • Z drugiej strony, jeśli masz pełne piersi, ucisk może powodować ból, dlatego eksperci zalecają karmienie piersią przed aktywnością seksualną.
 • Ważne jest również, aby wiedzieć, że podczas karmienia piersią istnieją skuteczne doustne środki antykoncepcyjne, które są bezpieczne dla dziecka. Inną dobrą opcją antykoncepcji jest wkładka domaciczna (cewka).
 • Po zakończeniu procesu rekonwalescencji po cesarskim cięciu możesz wznowić aktywność seksualną.

Życie seksualne po cesarskim cięciu 

Para zamierzająca uprawiać seks.
Po cesarskim cięciu zaleca się odczekanie sześciu tygodni (40 dni) przed wznowieniem aktywności seksualnej.

Po cięciu cesarskim cięciu ciało przeszło kilka zmian, które mogą budzić niepokój u kobiety, gdy myśli o ponownym odbyciu stosunku. Para będzie musiała stopniowo przyzwyczaić się do tych zmian i ułatwić sobie życie. Aby to zrobić, możesz spróbować przyciemnić światła, przedłużyć pocałunki i oddać się większej grze wstępnej itp.

Przede wszystkim staraj się korzystać z wygodnych dla siebie pozycji seksualnych, które pozwalają kontrolować rytm penetracji, a także szybko wykrywać ewentualny dyskomfort.

Zanim jednak wznowisz życie seksualne, skonsultuj się z lekarzem, aby uniknąć dyskomfortu i bezpiecznie i zdrowo cieszyć się seksem. I nie zapomnij podjąć środków ostrożności, aby uniknąć nowej ciąży.

To może Cię zainteresować ...
Po porodzie – kobieta potrzebuje roku, aby odzyskać siły!
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Po porodzie – kobieta potrzebuje roku, aby odzyskać siły!

Sześć tygodni po porodzie i niby wszystko wraca do normy – organizm kobiety wraca do stanu sprzed ciąży. Wyniki badań dowodzą, że potrzeba na to ok...


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Asociación Española de Matronas, Los consejos de tu matrona (s.f)
 • Gloria Navalón Catalá, Amparo Ballester Llopis, Ada Belda Pérez, “La cesárea, nunca un impedimento”, Revista Matronas, DICIEMBRE 2016 N° 3 Volumen 4
 • Woolhouse H, McDonald E, Brown SJ. Changes to sexual and intimate relationships in the postnatal period: women’s experiences with health professionals. Australian Journal of Primary Health, 2014; 20:298–304.
 • Consejería de salud. Embarazo, Parto y puerperio. Recomendaciones para futuros padres, 2004. Junta de Andalucía – Consejería de Salud. Gráficas Monterreina – Sevilla
 • MedlinePlus. Cesárea. https://medlineplus.gov/spanish/cesareansection.html
 • Pak J Med Sci. 2017 Sep-Oct; 33(5): 1074–1079. Is it safe to have multiple repeat cesarean sections? A high volume tertiary care center experience. doi: 10.12669/pjms.335.12899

Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.