Depresja okołoporodowa: jak sobie z nią radzić?

Depresja okołoporodowa dotyka kobiety w ciąży, a także młode matki. Bez leczenia konsekwencje mogą być poważne. Jak sobie z nią poradzić?
Depresja okołoporodowa: jak sobie z nią radzić?
Elena Sanz

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Elena Sanz.

Ostatnia aktualizacja: 11 grudnia, 2022

Fakt zostania matką wiąże się z różnymi wyzwaniami. Właśnie wtedy może się rozwinąć depresja okołoporodowa. Zmienia się Twoje ciało, rutyna i priorytety. Zmienia się również twoja tożsamość, aby dostosować się do nowej roli.

Wszystkie te fizyczne i emocjonalne wymagania mogą być przytłaczające i sprawiać, że pojawi się depresja okołoporodowa. Rozpoznanie jej ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia dobrego samopoczucia matki i dziecka. Ludzie są ogólnie świadomi depresji poporodowej jako jednostki klinicznej, która pojawia się po porodzie. Możliwe jednak, że te uczucia smutku, udręki i beznadziejności mogą pojawić się już w czasie ciąży.

Ważne jest, aby poważnie traktować objawy i szukać profesjonalnej pomocy, gdy tylko pojawią się podejrzenia, ponieważ ten stan depresyjny ma poważne konsekwencje. Więcej na ten temat opowiemy w tym artykule.

Co to jest depresja okołoporodowa?

Depresja okołoporodowa to zaburzenie nastroju, które pojawia się w czasie ciąży lub w pierwszym roku po porodzie. Obejmuje zarówno depresję prenatalną, jak i depresję poporodową. Jest to poważna jednostka kliniczna, która wykracza poza smutek poporodowy, którego doświadcza wiele kobiet w pierwszych tygodniach po porodzie.

Depresja okołoporodowa charakteryzuje się głębokim i nawracającym smutkiem, któremu towarzyszy apatia, brak zainteresowania i niezdolność do odczuwania przyjemności. Ma jednak również szereg innych objawów:

  • Poczucie pustki, bezradności lub beznadziejności.
  • Troska o zachowanie własne matki i poczucie winy.
  • Niepokój, trudności z koncentracją i problemy z pamięcią.
  • Zaburzenia snu i apetytu.
  • Ból i dyskomfort psychosomatyczny (niewyjaśnione przyczynami organicznymi).
  • Zaniedbanie samoopieki i izolacja społeczna.
  • W ciężkich przypadkach myśli o skrzywdzeniu siebie lub dziecka.

Jakie są przyczyny?

Nie jest możliwe zdefiniowanie jednej przyczyny, która może tłumaczyć wystąpienie depresji okołoporodowej. To połączenie czynników genetycznych, środowiskowych i osobistych. Z tego powodu kobiety, u których w rodzinie występowały zaburzenia nastroju, są bardziej zagrożone.

Z drugiej strony fizyczne i hormonalne zmiany w ciąży i okresie poporodowym mogą przyczynić się do jej pojawienia się. Oprócz chwiejności emocjonalnej do nasilenia objawów przyczyniają się niektóre choroby, które mogą pojawić się w czasie ciąży (cukrzyca, anemia czy zaburzenia tarczycy).

Na poziomie psychospołecznym kobiety, które przechodzą niechcianą ciążę, mają problemy społeczno-ekonomiczne, rodzinne lub partnerskie, a także te, które nie otrzymują wystarczającego wsparcia społecznego od osób z ich otoczenia, są bardziej narażone na depresję okołoporodową.

Krótko mówiąc, żadna kobieta nie jest wolna od doświadczania tego stanu, a jego wygląd będzie w dużej mierze zależał od zasobów, jakimi dysponuje matka, by poradzić sobie ze zmianami i wymaganiami tego etapu.

Depresja okołoporodowa – wczesna identyfikacja problemu

Tak jak smutek poporodowy zwykle ustępuje samoistnie w ciągu kilku tygodni, tak depresja nie ustępuje. Jeśli kobieta nie zostanie poddana leczeniu, zaburzenie ma tendencję do utrwalania się, powodując poważne konsekwencje.

Matka będzie przeżywać okres ciąży lub połogu z wielką udręką i cierpieniem, będzie bardziej narażona na nadużywanie substancji i inne szkodliwe zachowania oraz będzie miała duże trudności z nawiązaniem więzi emocjonalnej z dzieckiem.

Ze swojej strony płód również odczuwa konsekwencje matczynego nastroju. Depresja okołoporodowa może prowadzić do przedwczesnych porodów, niskiej masy urodzeniowej i opóźnienia rozwoju we wczesnych latach życia dziecka.

Ponadto stwierdzono, że nastolatki, których matki cierpiały na depresję okołoporodową, mają 4,7 razy większe ryzyko wystąpienia depresji w wieku 16 lat.

Ale nie tylko matka i dziecko są dotknięte tym zaburzeniem; reperkusje mogą rozciągać się na całe najbliższe otoczenie. Związek małżonków jest zagrożony i jeśli są inne dzieci, mogą one cierpieć z powodu trudności matki w odpowiedniej opiece nad nimi.

Depresja okołoporodowa – możliwe sposoby leczenia

Istnieją zarówno farmakologiczne, jak i psychologiczne możliwości radzenia sobie z depresją okołoporodową. Te pierwsze są brane pod uwagę, gdy depresja jest ciężka lub kobieta nie reaguje na inne interwencje, ponieważ istnieje pewne ryzyko dla płodu.

Mimo to SSRI (selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny) wydają się być skuteczną i stosunkowo bezpieczną alternatywą.

Psychoterapia jest doskonałą alternatywą, którą można wdrożyć w dowolnym momencie ciąży i daje dobre rezultaty. W szczególności terapia poznawczo-behawioralna i terapia interpersonalna mają największe wsparcie naukowe. Pomagają kobietom zrestrukturyzować swoje myśli, interpretacje i zachowanie.

Krótko mówiąc, biorąc pod uwagę ogromne ryzyko związane z nieleczoną depresją okołoporodową, konieczne jest oddanie się w ręce specjalistów. Jeśli identyfikujesz się z czymkolwiek, o czym poruszyliśmy w tym poście, nie wahaj się poprosić o pomoc.

To może Cię zainteresować ...
Ciąża molarna (trzonowa) – podstawowe informacje na temat tej choroby
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Ciąża molarna (trzonowa) – podstawowe informacje na temat tej choroby

Poniżej wyjaśnimy Wam, czym tak naprawdę jest ciąża molarna i przedstawimy techniki, których lekarze używają do jej diagnozowania i leczenia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Jadresic, M. E. (2014). Depresión perinatal: Detección y tratamiento. Revista Médica Clínica Las Condes25(6), 1019-1028.
  • Pawlby, S., Hay, D. F., Sharp, D., Waters, C. S., & O’Keane, V. (2009). Antenatal depression predicts depression in adolescent offspring: prospective longitudinal community-based study. Journal of affective disorders113(3), 236-243.
  • Deave T, Heron J, Evans J, Emond A. The impact of maternal depression in pregnancy on early child development. BJOG 2008; 115 (8): 1043-51.

Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.