Ściągające pokarmy na biegunkę

Dieta jest bardzo ważnym czynnikiem w epizodach biegunki. Właściwe pokarmy wspomagają trawienie i utrzymują nawodnienie organizmu.
Ściągające pokarmy na biegunkę
Anna Vilarrasa

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Anna Vilarrasa.

Ostatnia aktualizacja: 13 czerwca, 2023

Kiedy pojawia się epizod biegunki, istnieją pewne ściągające pokarmy, które mogą pomóc odwrócić sytuację. Dieta jest ważna, aby przez cały czas dostarczać składników odżywczych, przywracać dobre samopoczucie jelit i sprzyjać pracy układu pokarmowego.

Bez względu na przyczynę biegunki najodpowiedniejsza jest dieta miękka, chroniąca żołądek. Jest to plan żywieniowy, który pozwala odpocząć układowi trawiennemu w tym czasie, kiedy walczy z dolegliwościami.

Do tej diety leczniczej można dodawać pokarmy o wyraźnym działaniu ściągającym. Dzięki tej właściwości pomagają spowolnić ruchy jelit, zapobiegają utracie wody i zmniejszają stany zapalne błon śluzowych. Czy chcesz wiedzieć, o które pokarmy chodzi? Czytaj dalej i dowiedz się!

5 najbardziej zalecanych ściągających pokarmów na biegunkę

Jak stwierdzono w artykule opublikowanym w National Center for Biotechnology Information, dieta jest kluczowym czynnikiem w leczeniu biegunki. W szczególności zaleca się łagodną dietę „BRAT”, aby złagodzić objawy. Zobaczmy najbardziej polecane produkty spożywcze, określane jako pokarmy ściągające.

1. Banany

Jeden z najbardziej odpowiednich owoców podczas biegunki. Jest bogaty w błonnik rozpuszczalny i skrobię oporną. Ta ostatnia przyczynia się do ochrony błony śluzowej przewodu pokarmowego i pomaga utwardzić bolus kałowy.

Ma również dobrą strawność a ponadto zawiera dużą ilość potasu (jeden z minerałów, który łatwo się traci i należy go uzupełniać). W tym celu należy wybierać zielone lub lekko dojrzałe banany.

Beneficios de la banana
Ze względu na błonnik, skrobię oporną i zawartość potasu, banany są jednym z najlepszych pokarmów do regeneracji po biegunce.

2. Biały ryż

Bez wątpienia biały ryż to jedno z najpopularniejszych dań na wszelkie problemy żołądkowe. W tym przypadku istnieje kontrolowane badanie, które przemawia za wprowadzeniem zupy ryżowej (wraz z doustnymi roztworami nawadniającymi) w leczeniu ostrej biegunki u dzieci.

Ryż biały nie zawiera błonnika, a obecność skrobi sprzyja zwiększeniu gęstości stolca. Można go przyjmować w małych ilościach, a wodę z gotowania można pić przez cały dzień.

3. Jogurt naturalny

Innym sposobem, aby pomóc jelitom podczas epizodów biegunki jest spożywanie pokarmów dostarczających probiotyki. Przyczyniają się do przywrócenia flory jelitowej, która ulega zmianie z powodu dużej ewakuacji wody.

Jogurt naturalny dostarcza żywych bakterii, które znajdują się również w innych sfermentowanych produktach mlecznych, takich jak kefir. Koniecznie wybieraj jogurt bez dodatku cukru, w przeciwnym razie objawy i utrata elektrolitów mogą się nasilić.

4. Sok z cytryny

Cytryna to rodzaj owocu, który zawiera niezwykłą ilość garbników. Dzięki temu woda z sokiem z cytryny może działać ściągająco i być wskazanym pokarmem podczas biegunki.

5. Pigwa

Pigwa zawiera również garbniki, które wraz z błonnikiem nadają jej właściwości ściągające. Różne części owocu, a także jego słodycz, od lat tradycyjnie stosowano w leczeniu biegunki i innych problemów trawiennych.

Owoc ten zawiera również składniki łagodzące, które pomagają ukoić podrażnioną błonę śluzową. Spożywa się go po ugotowaniu, w postaci kompotu, galaretki lub dżemu. Najlepiej unikać bardzo słodkich opcji i jeść je z umiarem.

Co jeszcze możesz jeść oprócz ściągających pokarmów, aby pozbyć się biegunki?

Na początku napadu biegunki najważniejsze jest zapewnienie podaży płynów w celu uzupełnienia utraconej wody i elektrolitów. W rzeczywistości niektórzy ludzie nie tolerują niczego innego.

W tym celu najlepszym napojem jest woda. Mogą jej towarzyszyć miękkie buliony lub roztwory z elektrolitami, które można kupić w aptece. Należy unikać napojów gazowanych, kofeiny oraz słodkich napojów orzeźwiających i soków.

Zalecane w poprzedniej liście pokarmy ściągające pomagają przygotować bolus kałowy i pozwalają zatrzymać najsilniejsze rozwolnienie. Ale miękka dieta dopuszcza również inne pokarmy, które czynią ją bardziej kompletną i umożliwiają szybką regenerację.

  • Biały makaron, biały chleb, gotowana owsianka, gotowany ziemniak.
  • Sieja i mięso z kurczaka lub indyka. Można je gotować, piec lub grillować.
  • Oprócz jogurtu można dodać twaróg, świeży ser lub kefir naturalny.
  • Buliony warzywne, warzywa bardzo dobrze ugotowane lub w formie puree. Wskazane jest unikanie warzyw powodujących wzdęcia.
  • Jabłko i gruszka, gotowane lub w kompocie.

Wskazane jest również częste spożywanie małych ilości i bardzo dokładne żucie pokarmu. Gotowanie powinno być proste, bez sosów, smażonych potraw lub dużej ilości dodanego tłuszczu. Wszystkie te wytyczne sprzyjają trawieniu i usprawniają cały proces leczenia.

¿Qué más se puede comer a parte de los alimentos astringentes para quitar la diarrea?
Pokarmy takie jak biała ryba dostarczają białka podczas epizodów biegunki.

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz także przeczytać: Przewlekła i ostra biegunka: przyczyny i leczenie

Ściągające pokarmy zapobiegające biegunce są dobre jako część lekkiej diety

Banany, ryż lub pigwa wchodzą w skład diety BRAT na biegunkę. Ten rodzaj diety jest od lat zalecany przez lekarzy i specjalistów w leczeniu niektórych dolegliwości żołądkowych i jelitowych.

Jednak obecnie jej przepisywanie nie jest tak powszechne, ponieważ może powodować niedobór niektórych ważnych składników odżywczych (takich jak białka lub tłuszcze). Z tego powodu nie zaleca się przyjmowania wyłącznie ściągających pokarmów ani stosowania diety przez dłuższy czas.

Kiedy stan chorego zaczyna się poprawiać, zaleca się jak najszybszy powrót do zwykłej diety. Może to skrócić czas trwania problemu, uniknąć przepuszczalności jelit i poprawić stan odżywienia osoby dotkniętej chorobą.

W większości przypadków biegunka pojawia się jako reakcja organizmu na jakiś szkodliwy czynnik. Na szczęście łatwo ją złagodzić dzięki odpowiednim nawykom żywieniowym. W każdym przypadku należy skonsultować się z lekarzem, jeśli utrzymuje się dłużej niż dwa dni, pojawia się nawracająco lub towarzyszy jej gorączka, ból lub krwawienie z odbytu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Ashraf M. U, Muhammad G, et al. Cydonia oblonga M, a medicinal plant rich in phytonutrients for pharmaceuticals. Frontiers in Pharmacology. Junio 2016. 7: 163.
  • Dunjic B. S, Svensson I, et al. Green banana protection of gastric mucosa against experimentally induced injuries in rats. A multicomponent mechanism? Scandinavian Journal of Gastroenterology. Octubre 1993. 28 (19): 894-8.
  • Duro D, Duggan Ch. The BRAT Diet for acute diarrhea in children: should it be used? Practical Gastroenterology. Junio 2007.
  • Falcomer A.L, Figueiredo Resende R, et al. Health benefits of green banana consumption: a systematic review. Nutrients. Junio 2019. 11 (6): 1222.
  • Kianmehr M, Saber A, et al. The effect of G-ORS along with rice soup in the treatment of acute diarrhea in children: a single-blind randomized controlled trial. Nursing and Midwifery Studies. Junio 2016. 5(2): e25852.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.