Schudnąć bez diety - to jest możliwe!

Chociaż może się to wydawać sprzecznością, aby schudnąć w bezbolesny sposób, nie powinnaś przechodzić na żadną dietę. Sekretem jest nauczenie się jak jadać poprawnie oraz spożywać sycące i zdrowe produkty.
Schudnąć bez diety - to jest możliwe!
Elisa Morales Lupayante

Przejrzane i zatwierdzone przez: pedagog wychowania fizycznego i dietetyk Elisa Morales Lupayante.

Napisany przez Yamila Papa Pintor

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Kiedy zaczynamy myśleć o tym jak schudnąć, zwykle do głowy przychodzą nam rygorystyczne diety, głodowanie oraz podły nastrój. Jednak można schudnąć bez potrzeby uciekania się do cierpiętniczych metod. Jak? Odpowiemy na to w dzisiejszym artykule.

Czy można schudnąć bez cierpienia?

Przechodzenie na dietę nie jest synonimem cierpienia. To błędny koncept, który przekazywany jest z pokolenia na pokolenie. Dobrą wiadomością jest to, że możemy schudnąć bez potrzeby głodowania, bez lęku przed “efektem jojo”, depresją czy huśtawką nastroju.

Uważnie przyjrzyj się wskazówkom na dietę idealną:

1. Pożegnaj produkty “zabijające” metabolizm

Możemy podzielić artykuły spożywcze, które nie przynoszą naszemu ciału korzyści, lecz w zamian nam szkodzą, na trzy grupy: przetworzone cukry, mąki oraz tłuszcze. Jak wiele produktów, które spożywasz należy do tych grup? Z pewnością większość z nich!

Chleb i pieczywo

Często powodują one wzdęcia. Dlatego właśnie, jednym z powodów dlaczego nie możesz schudnąć jest ilość tłuszczów oraz skrobi, która gromadzi się w Twoich tkankach.

2. Nie idź na dietę

Chociaż może się to wydawać nieco dziwne, najlepszą dietą na zrzucenie wagi bez katuszy jest właściwie…unikanie diety!

A to dlatego, że dla wielu osób liczenie kalorii, skrupulatne analizowanie etykietek oraz obserwowanie wagi zamienia się w obsesję. Stałe myślenie o swojej wadze oraz jedzeniu, które jest “dozwolone” lub nie, wcale nie działa dobrze na nasze fizyczne czy mentalne zdrowie.

Z tego powodu najlepiej jest nie przechodzić na żadną dietę. Szczególnie, jeśli mówimy o dietach, które obiecują jak cudownie schudnąć w zaledwie kilka tygodni.

3. Jadaj porządne śniadanie

Podstawą zdrowej diety jest dostarczanie organizmowi tego, czego potrzebuje. Zatem jadanie zdrowego śniadania jest fundamentalne z wielu powodów.

Po pierwsze, zapewnia ono Twojemu ciału potrzebne składniki odżywcze, których potrzebujesz przez cały dzień (pamiętaj, że spałaś przez wiele godzin i przez ten czas nic nie jadłaś).

Jedz śniadanie aby schudnąć

Poza tym, kompletne śniadanie pomaga Ci unikać zachcianek przez cały dzień oraz sprawia, że nie jesteś wygłodzona w popołudniowych godzinach. Daje również energię na ćwiczenia oraz pozwala na bycie bardziej produktywną.

Przedłużone poszczenie powoduje gromadzenie się tłuszczu, ponieważ ciało nie otrzymuje wystarczające ilości jedzenia, dlatego przechodzi w tryb “robienia zapasów”.

Postaraj się włączyć do swojego śniadania następujące składniki: owoce, warzywa, nabiał, zboża…natomiast nic smażonego czy słodkiego.

4. Nie stawaj na wagę co chwila

Waga ciała jest dość zmienna i zależy od wielu czynników.

  • Na przykład, ważenie się rano przed śniadaniem to nie to samo, co ważenie się wieczorem, po zjedzeniu kilku posiłków w ciągu dnia.
  • Otrzymasz też różne wyniki, jeśli zważysz się przed ćwiczeniami fizycznymi oraz po nich.
  • Twoja waga może się nawet zmieniać zależnie od tego czy byłaś w łazience, ile wody wypiłaś oraz czy masz menstruację.

Najzdrowszą rzeczą jest ważenie się każdego miesiąca i to przy zachowaniu tych samych warunków (na przykład zawsze po śniadaniu i przed ćwiczeniami).

5. Jadaj częściej (lecz w mniejszych porcjach)

Jednym z głównych problemów “cudownych diet” jest to, że znacznie zmniejszają one ilość spożywanego przez nas jedzenia. Nie jest to korzystne, ponieważ nasze ciało potrzebuje przeróżnych składników odżywczych.

Nie zaleca się, żebyś jadała na śniadanie wyłącznie jogurt, a na obiad talerz zupy. Dobrą metodą na to, by zdrowo schudnąć bez cierpienia jest jadanie częściej, jednak z głową.

Zdrowe jedzenie

Co to oznacza? Generalnie rzecz biorąc, że zamiast spożywać 4 duże posiłki w ciągu dnia, lepiej jadać jest 6, ale mniejszych. W końcu będzie to taka sama ilość jedzenia, jednak podzielona na mniejsze porcje.

Dobrze jest jadać co 3-4 godziny. W ten sposób będziesz odczuwać mniejszy głód w porze obiadowej czy przed spaniem, Twoje ciało będzie mieć stale energię, a Twój żołądek będzie spalać tłuszcz pracując nad przetrawieniem posiłków.

6. Dobrze przeżuwaj jedzenie

To następna sztuczka, która może pomóc Ci schudnąć bez potrzeby zmuszania się do “cudownych” diet.

  • Kiedy jemy powoli, jemy mniej. A to dlatego, że nasz mózg otrzymuje sygnał od naszego żołądka, kiedy jest on pełen, co zwykle jest nieco opóźnione.
  • Przeżuwanie każdego kęsa 30 razy również pomoże, ponieważ Twój układ trawienny otrzyma już częściowo rozłożone jedzenie.
  • Coś, co może pomóc Ci osiągnąć Twój cel jest stosowanie mniejszych talerzy. W ten sposób będziesz jadała mniejsze porcje.

7. Nie odmawiaj sobie jedzenia, które lubisz

Zawsze możesz cieszyć się lodami czekoladowymi, kremówką czy hamburgerem, kiedy robisz to w umiarkowany sposób. Jadaj swój ulubiony smakołyk raz w tygodniu i nie obawiaj się “oszukiwać” swojej diety. 

Słodycze nie są zdrową alternatywa gdy chcemy schudnąć

Świetną rzeczą związaną z takim przyzwoleniem jest unikanie stresu związanego z zachciankami. Pomoże to również, kiedy następnym razem postawiony zostanie przed Tobą talerz z Twoim ulubionym jedzeniem, a Ty nie będziesz miała ochoty pochłonąć go w kilka sekund.

8. Jadaj więcej białka

Ten składnik odżywczy posiada wiele korzyści dla naszego ciała oraz pomaga nam schudnąć bez przechodzenia przez katusze.

Staraj się włączyć białko do każdego posiłku, nie zapominając przy tym o owocach i warzywach, aby czuć się najedzoną i pełną energii. Białko zawiera mało kalorii, spowalnia trawienie oraz jest bardzo zdrowe.

9. Nie rozpraszaj się, kiedy jesz

Wyłącz telewizor, odłóż na bok telefon oraz przestań czytać gazetę podczas jedzenia. Jeśli robisz coś innego podczas spożywania posiłków, zjesz więcej niż wymaga tego Twoje ciało, a jakość jedzenia będzie również zaniżona.

Nie będziesz też poprawnie przeżuwać posiłków, a Twój mózg będzie potrzebować więcej czasu, aby otrzymać sygnał z żołądka, jako że skoncentruje się na czymś zupełnie innym.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Hannou SA., Haslam DE., McKeown NM., Herman MA., Fructose metabolism and metabolic disease. J Clin Invest, 2018. 128 (2): 545-555.
  • Brikou, D., Zannidi, D., Karfopoulou, E., Anastasiou, C. A., & Yannakoulia, M. (2016). Breakfast consumption and weight-loss maintenance: Results from the MedWeight study. British Journal of Nutrition.
  • Jager R., Kerksick CM., Campbell BI., Cribb PJ., et al., International society of sports nutrition position stand: protein and exercise. J Int Soc Sports Nutr, 2017.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.