Samobójstwie - jak otwarcie o nim porozmawiać

Mówienie o samobójstwie może uratować życie, budując mosty dla tych, którzy nie mogą znaleźć wyjścia. Dowiedz się, jak odpowiednio podejść do rozmowy na ten temat.
Samobójstwie - jak otwarcie o nim porozmawiać
Elena Sanz

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Elena Sanz.

Ostatnia aktualizacja: 20 września, 2022

Samobójstwo jest jedną z głównych przyczyn śmierci na całym świecie. Każdego roku około 1 miliona ludzi odbiera sobie życie, a wiele więcej próbuje to zrobić. Mimo to wokół tematu nadal panuje klimat milczenia i napiętnowania. Z tego samego powodu, z okazji Światowego Dnia Zapobiegania Samobójstwom 10 września, chcemy opowiedzieć o tym, jak ważne jest mówienie o samobójstwie.

Kiedy ktoś decyduje się odebrać sobie życie, staje w obliczu cierpienia, które jest trudne do zrozumienia dla tych, którzy nie są na jego miejscu. Jednak powszechne jest, że ci ludzie są zmuszeni stawić czoła swojemu bólowi w ciszy i tajemnicy. Na poziomie społecznym mamy tendencję do unikania tematu lub oceniania tych, którzy mają tego rodzaju wyobrażenia.

Jednak otwarta rozmowa o samobójstwie może uratować życie i zapobiec dewastacji, która dotyka całe rodziny. Przyjrzyjmy się, jak ważne jest rozpoczęcie tego i kilka kluczowych punktów.

Znaczenie mówienia o samobójstwie

Panuje powszechne przekonanie, że mówienie o samobójstwie zachęca ludzi do popełnienia go. Dlatego rzadko o tym wspomina się w mediach, a ludzie wolą nie rozmawiać o tym z bliskimi w niebezpieczeństwie. Prawda jest jednak odwrotna: o chęci odebrania sobie życia należy mówić otwarcie.

Przekonanie to wynika z tak zwanego „efektu zarażenia” lub efektu Wertera, w którym ludzie mają tendencję do popełniania większej liczby samobójstw po zobaczeniu ich w mediach. Wiadomo jednak, że dzieje się tak tylko w wyniku nadużyć dziennikarskich, potraktowania tematu w sposób sensacyjny i płytki.

Gdy podchodzimy do tego świadomie, bez podawania konkretnych lub upiornych szczegółów, bez gloryfikowania tego i skupiania się na dostępnych drogach pomocy, rezultat jest odwrotny. Normalizując akt mówienia o samobójstwie, osoby z tego typu wyobrażeniami mogą czuć się zrozumiane, wysłuchane i mieć dostęp do alternatyw.

Mówienie o tych myślach wyzwala, wywołuje katharsis i eliminuje często odczuwane uczucie samotności i izolacji, zwiększając jedynie dyskomfort. Ponadto pozwala to przyjeżdżającym zwracać uwagę na znaki ostrzegawcze i działać na czas, oferując niezbędne wsparcie i pomoc.

Wskazówki dotyczące mówienia o samobójstwie

Rozmowa o samobójstwie nie jest łatwa dla żadnej ze stron. Jednak biorąc pod uwagę jego znaczenie, jest to konieczne. Oto kilka wskazówek, które mogą pomóc.

Rozmowa o samobójstwie
Choć nie jest łatwo rozmawiać o samobójstwie, jest to konieczne. Zmarnowanie okazji może się okazać niewybaczalnym błędem.

Zapytaj otwarcie

Chociaż jest to niewygodne i bolesne, jeśli podejrzewasz, że ktoś bliski ma myśli samobójcze, lepiej zapytać o to otwarcie. Zapewni to przestrzeń do ekspresji i uwolnienia emocji, pomoże budować mosty i zmniejszyć poczucie osamotnienia drugiej osoby. Z tym pytaniem będą wiedzieć, że zależy Ci na ich dobrym samopoczuciu, że jesteś zatroskany i chętny do towarzyszenia i pomocy.

Zastosuj aktywne słuchanie

Osoba, która myśli o odebraniu sobie życia, przechodzi bolesny proces. Ona potrzebuje zrozumienia. Ale żeby ją zrozumieć, konieczne jest wysłuchanie tego, co ma do powiedzenia. Prawdziwie zainteresuj się tym, co ona czuje, pokaż się blisko i dostępna. Nie bądź zszokowany jej słowami ani nie próbuj jej powstrzymać od mówienia o tym. Konieczna jest emocjonalna wentylacja.

Bądź empatyczny i potwierdzaj cierpienie drugiej osoby

Nie zawsze jest łatwo być empatycznym. Kiedy osoba o skłonnościach samobójczych mówi nam o swoich uczuciach i motywach, możemy mieć tendencję do ich unieważniania i minimalizowania.

„Wszyscy mamy problemy, to nic wielkiego, to tylko trudna łata”. Te zwroty nie pomagają, bo nawet jeśli tego nie rozumiemy, cierpienie drugiej osoby jest tak wielkie, że nie ma wyjścia. Aby złagodzić ich ból i towarzyszyć im , konieczne jest danie legitymizacji temu, co czują.

Nie osądzaj ani nie umoralniaj

Często wiele osób unika mówienia o samobójstwie z obawy przed osądzeniem przez najbliższych. Może być dla ciebie niezrozumiałe, że ktoś chciałby odebrać sobie życie; możesz nawet uznać to za moralnie naganne. Ale nie osądzaj.

Wyzywanie tej osoby na jej zachowanie, krytykowanie jej, sprawienie, by poczuła się winna lub zawstydzona, nie jest drogą. Nikt nie rozumie, co czuje ktoś inny, jeśli nie jest na swoim miejscu. Czasami, gdy życie stawia nas przed wyzwaniami, które przekraczają nasze możliwości radzenia sobie, poddanie się może wydawać się jedynym wyjściem.

Zaoferuj wsparcie

W tej chwili bardzo ważne jest zaoferowanie bezwarunkowego wsparcia, towarzystwa i obecności. Poświęć tej osobie swój czas i uwagę, nie sprawiając, że czuje się obserwowana lub prześladowana, ale okazując szczerą miłość i troskę. Wsparcie społeczne jest w takich przypadkach silnym elementem ochronnym, dlatego wskazane jest wzmocnienie sieci wsparcia danej osoby i przypominanie jej, że jesteś dla niej.

Samobójstwo. Ona i on rozmawiają
Wsparcie powinno być jasne. Druga osoba musi zrozumieć, że inni są po to, aby pomóc.

Porozmawiaj o dostępnych alternatywach i drogach wsparcia

Przede wszystkim, mówiąc o samobójstwie, należy skupić się na dostępnych alternatywach i rozwiązaniach. Kiedy druga osoba otwiera się przed nami i mówi nam, co ją dręczy i dręczy, musimy pomóc jej uzyskać szerszą perspektywę.

Osoby z myślami samobójczymi często mają depresyjny styl atrybucji. Oznacza to, że przypisują sobie winę za złe rzeczy, które im się przytrafiają. Wpływa to na wszystkie obszary ich życia i czują, że nic nie mogą z tym zrobić. Generuje to poczucie beznadziejności i bezradności, które prowadzi ich do braku wyjścia.

Pomoc w odnalezieniu światła na końcu tunelu, dostępne rozwiązania i zachęcanie do szukania profesjonalnej pomocy to najważniejsze zadania w takich przypadkach.

Mówienie o samobójstwie może uratować życie

Krótko mówiąc, czas przełamać tabu otaczające samobójstwo i zacząć je uwidaczniać i normalizować. Ci, którzy rozważają to jako alternatywę, muszą znaleźć słuchanie, empatię i wsparcie ze swojego otoczenia; muszą wyrazić to, co myślą i czują.

Kiedy oferujemy możliwość porozmawiania o tym, budujemy most, który wiele może zmienić, o ile zrobimy to w odpowiedni sposób. Unikajmy więc milczenia i sensacji i skupmy się na prewencji. Mówienie o samobójstwie może uratować życie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Herrera Ramírez, R., Ures Villar, M. B., & Martínez Jambrina, J. J. (2015). El tratamiento del suicidio en la prensa española:¿ efecto werther o efecto papageno?. Revista de la Asociación Española de Neuropsiquiatría35(125), 123-134.
  • Marchetti, I., Alloy, L. B., & Koster, E. H. (2019). Breaking the vise of hopelessness: Targeting its components, antecedents, and context.
  • Priester, M. J., & Clum, G. A. (1992). Attributional style as a diathesis in predicting depression, hopelessness, and suicide ideation in college students. Journal of Psychopathology and Behavioral Assessment14(2), 111-122.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.