Rzeżucha - dlaczego naprawdę warto ją jeść?

Czy wiedziałaś, że rzeżucha to jeden z najlepszych kosmetyków dostępnych człowiekowi? Ponieważ jest bogata w beta-karoten, pomaga nam utrzymać zdrową, piękną skórę i pozbyć się jej niedoskonałości.
Rzeżucha - dlaczego naprawdę warto ją jeść?
Eliana Delgado Villanueva

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Eliana Delgado Villanueva.

Ostatnia aktualizacja: 24 września, 2022

Rzeżucha nie jest zwykłą, przeciętną rośliną, po którą warto od czasu do czasu sięgać. W rzeczywistości rzeżucha może dostarczyć nam wielu cennych i korzystnych dla zdrowia składników.

Zawiera ona między innymi całe mnóstwo witamin i minerałów, jest silnym antyoksydantem, a – spożywana regularnie – może uchronić nas przed wieloma chorobami.

Rzeżucha – korzyści dla mózgu

Jesteśmy codziennie zachęcani, by jak najczęściej spożywać owoce, warzywa i zielone rośliny, aby wzmocnić mózg. Możemy zatem śmiało włączyć rzeżuchę w naszej dziennej diecie, ponieważ spożywanie tej rośliny przynosi wiele korzyści dla naszego organizmu, a także znacznie wzmacnia mózg.

Silny antyoksydant

Rzeżucha jest potężnym źródłem przeciwutleniaczy, dzięki czemu pomaga nam utrzymać gładką, czystą i miękką skórę. Dlatego nadaje nam młodzieńczy wygląd, jak również pomaga nam utrzymać dobry wzrok.

Nie zwlekaj ani chwili – już dzisiaj włącz rzeżuchę do swojej codziennej diety. Szybko przekonasz się o korzyściach.

Niska w kalorie

Oprócz wielu korzyści, jakie przynosi dla naszego organizmu, rzeżucha pomaga nas wyszczuplić, ponieważ zawiera bardzo mało kalorii.Śmiało możemy więc spożywać ją codziennie, w dużych ilościach, jeśli tylko mamy na to ochotę.

Naturalny afrodyzjak

Rzeżucha oprócz tego, że jest niskokaloryczna i pomaga zadbać o Twoje zdrowie, stanowi również afrodyzjak. Jeżeli więc masz ochotę cieszyć się nieco intensywniejszym życiem ze swoim partnerem, włącz do swojej diety duże ilości rzeżuchy.

Związki

Użyteczna na objawy po spożyciu alkoholu

Po spędzeniu bardzo przyjemnego wieczoru przy kilku drinkach, jest bardzo prawdopodobne, że następnego dnia będziemy czuć się bardzo źle, z bólem głowy i uczuciem dyskomfortu.

Zjawisko to jest potocznie nazywane kacem. Jeżeli Ci się to przydarzy, nie ma nic lepszego, niż smoothie z Twoich ulubionych owoców z dodatkiem odrobiny wody i garści rzeżuchy. Tak przygotowany koktajl należy pić przez cały dzień. Ulgę poczujesz już od pierwszej szklanki.

Silny składnik chroniący przed nowotworem

Udowodniono naukowo, że regularne spożywanie kalafiora, brokułów, warzyw kapustnych oraz rzeżuchy, może przyczynić się do chronienia nas przed rozwojem nowotworów.

Zdrowa skóra

Rzeżucha jest bogata w beta-karoten. Substancja ta pomaga zachować świeżą i zdrową skórę. Beta-karoten jest również bardzo przydatny, aby utrzymać przy zdrowiu nasze oczy, a także pomaga na silny wzrok. Jeszcze jeden powód, aby jeść rzeżuchę.

Idealna dla dzieci

dzieci

Podobnie jak inne rośliny, warzywa i owoce są bardzo potrzebne w procesie wzrostu i rozwoju dzieci. Rzeżucha jest w tej sytuacji wprost idealna, ponieważ zawiera żelazo, cynk, wapń, magnez i witaminę C, K, E, B1, B6.

Jeżeli masz ochotę “przemycić” rzeżuchę swojemu dziecku, możesz przygotować mu sok lub koktajl z jego ulubionego owocu, dodając nieco rzeżuchy. Dzięki temu nawet nie zauważy, że spożywa to zdrowe warzywo.

Doskonała dla kobiet w ciąży

Rzeżucha jest idealna dla kobiet w ciąży, ponieważ wśród wielu witamin i składników odżywczych zawiera również kwas foliowy.Jest to doskonały wybór przed zajściem w ciążę oraz w jej trakcie. W formie naturalnej jest znacznie zdrowsza, niż sztuczne suplementy.

Z całą pewnością możemy więc stwierdzić, że rzeżucha powinna na stałe zagościć w naszej diecie. Dzięki temu wszystkie opisane powyżej korzyści staną się naszym udziałem.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.