Ryż po kubańsku z bananem: łatwy i pyszny przepis
Ryż po kubańsku to typowy przepis… hiszpańskiej gastronomii. I choć jego nazwa kojarzy nam się z Karaibami, pochodzenie dania ma miejsce w innym rejonie wyspiarskim: na Wyspach Kanaryjskich.
Dziś ryż po kubańsku to danie rozpoznawalne w wielu regionach Hiszpanii, a nawet poza nią. A wpływ Kuby znajduje odzwierciedlenie w obecności banana i ryżu, dwóch bardzo powszechnych składników w kubańskiej kuchni.
Ryż po kubańsku: proste danie o wyjątkowym smaku
Długi, czerwony, dziki, carnaroli, okrągły, razowy, brązowy. Ryż w dowolnej odmianie zawsze można spotkać w prawie każdej kuchni. Ponieważ wykorzystuje się go do przygotowania niezliczonej ilości pysznych dań, takich jak:
- paella,
- risotto,
- stir-fry
- czy ryż po kubańsku.
To ostatnie danie ma niewiele sekretów i nie przedstawia prawie żadnych trudności. Najważniejszą rzeczą jest znalezienie odpowiedniego czasu i sposobu na ugotowanie ryżu. Co do reszty, musisz zaufać jakości i smakowi dobrego surowca.
Ciekawostką w tym przepisie jest to, że dzięki 4 skromnym, niedrogim i pospolitym składnikom z domowej spiżarni uzyskuje się wyjątkowe połączenie smaków i konsystencji.
Dlatego zapraszamy do wypróbowania tej receptury w domu i poniżej zdradzamy wszystkie kroki, triki i szczegóły niezbędne do pewnego sukcesu.
Składniki na ryż po kubańsku z bananem
Podane ilości służą do przygotowania 4 porcji, ale można je zmodyfikować według upodobań:
- 4 szklanki okrągłego ryżu.
- 2 ząbki czosnku.
- 4 banany.
- 1 liść laurowy.
- 4 jajka.
- 1/2 szklanki domowego sosu pomidorowego lub podsmażanych pomidorów z puszki.
- Oliwa z oliwek.
- 1 gałązka pietruszki.
- Sól.
- 10 filiżanek wody (opcjonalnie, dla intensywniejszego smaku można użyć bulionu warzywnego lub drobiowego).
Przygotowanie krok po kroku
- Najpierw postaw rondel na ogniu z odrobiną oliwy z oliwek. Wrzuć dwa obrane ząbki czosnku i pozwól im się lekko zarumienić.
- Następnie dodaj ryż, liść laurowy i sól do smaku.
- Potem dodaj wodę i gotuj na dużym ogniu przez pierwsze 3 minuty. Następnie przykryj garnek i gotuj na małym ogniu przez kolejne 17 minut. Po tym czasie wyłącz ogień i zostaw pod przykryciem jeszcze przez 5 minut.
- Teraz nadszedł czas na usmażenie jajek. Najlepiej robić to pojedynczo i na małej patelni. Wlej dość dużo oleju i umieść na średnim ogniu.
- Gdy olej jest bardzo gorący (zaczyna się nad nim unosić gorący powiew), rozbij jajko w szklance i wrzuć na patelnię.
- Smaż przez 20 lub 30 sekund, polewając olejem z każdej strony za pomocą łyżki cedzakowej. Następnie odcedź z oleju i wyjmij. Powtórz ten proces z pozostałymi jajkami.
- Teraz obierz banany i pokrój je wzdłuż na pół. Będziesz je smażyć na tej samej patelni, na której zostały usmażone jajka. W razie potrzeby można je lekko obsypać mąką. Po 3 lub 4 minutach powinny być już dobrze przyrumienione i gotowe.
- Następnie podgrzej sos pomidorowy i posiekaj pietruszkę.
- Aby ułożyć danie na talerzu, polej ryż sosem pomidorowym. Obok połóż dwie połówki banana oraz jajka i udekoruj wszystko posiekaną natką pietruszki.
Jest to posiłek, który należy spożywać bezpośrednio po podaniu, ponieważ jajko sadzone najlepiej smakuje gorące i prosto z patelni. Jeśli chcesz coś przygotować wcześniej, możesz ugotować ryż i pomidory i dokończyć resztę tuż przed podaniem.
Poznaj również ten pyszny przepis z ryżem: Curry z ciecierzycy z ryżem basmati – domowy przepis
Wskazówki na temat degustacji
Ryż jest składnikiem o bogatej podaży składników odżywczych, dlatego zaleca się jego spożywanie w ramach zdrowej i zróżnicowanej diety. W swojej integralnej wersji dostarcza:
- większą ilość błonnika,
- witamin z grupy B,
- węglowodanów
- i minerałów (potas, fosfor i magnez).
Podany w tym przepisie, tworzy syte danie, które można spożywać jako kompletny posiłek. Najlepszym sposobem na zakończenie jego degustacji jest dodanie kawałka owocu na deser.
Obecność banana i ryżu sprawia, że ten przepis stanowi doskonałe źródło energii. Jest więc idealny dla osób o dużym wysiłku fizycznym i umysłowym, dzieci lub sportowców. Z tego powodu również bardziej wskazane jest przyjmowanie go w porze lunchu i unikanie go podczas kolacji.
Błonnik zawarty w ryżu pozwala regulować pasaż jelitowy i zwiększa uczucie sytości. Niektóre osoby wzbogacają ryż po kubańsku w kiełbasę lub stek mięsny. Jednak w tym przypadku nie jest to konieczne, bo przepis zawiera już jajko.
Odkryj również ten egzotyczny przepis: Kurczak marynowany w mleku kokosowym z ryżem
Kilka przydatnych wskazówek, jak uzyskać optymalny ryż po kubańsku
Przygotowanie tego przepisu jest proste i niedrogie. A zatem to danie dla osób na każdym poziomie doświadczenia kulinarnego. Wykonuje się je w prosty sposób, choć trzeba wziąć pod uwagę kilka szczegółów, aby uzyskać jeszcze lepszy efekt.
Najczęściej do przygotowywania potraw takich jak paella, gotowany ryż czy zapiekanka używa się odmiany ryżu o okrągłych ziarnach. Chociaż jeśli wolisz bardziej sypki ryż i ugotowany al dente, każdy rodzaj długiego ziarna, taki jak basmati lub jaśminowy, również się doskonale nadaje.
W przypadku sosu pomidorowego danie będzie smakowało idealnie, jeśli przygotujesz go w domu. Jego przygotowanie wymaga trochę więcej czasu, ale pamiętaj, że można go zrobić w większej ilości i przechowywać w zamrażarce.
Wybierając banany do ryżu kubańskiego, wybieraj te, które są na odpowiednim etapie dojrzewania. W przeciwnym razie nie wniosą do dania oczekiwanej słodyczy. Ale zachowaj ostrożność, jeśli banan jest zbyt dojrzały, trudno ci będzie go dobrze usmażyć.
Na koniec ośmielamy się polecić najlepszy sposób na degustowanie tego przepisu. Spróbuj zawrzeć odrobinę każdego składnika w każdym kęsie. Nie ma nic lepszego, by rozkoszować się wyjątkowym połączeniem smaku i konsystencji, jakie oferuje Ci ryż po kubańsku z bananem i jajkiem.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Álvarez-Falcón, Ana-Luisa, and Lluis Serra Majem. “Nutrición y gastronomía en Canarias.” Nutricion Hospitalaria 36 (2019).