Rutyna przeciwstarzeniowa: 6 rzeczy, o których należy pamiętać

Rytuał przeciwstarzeniowy pomaga zachować zdrową skórę. Wpływa również na twój wygląd i samopoczucie. Procedura przeciwstarzeniowa obejmuje cztery procesy: czyszczenie, pielęgnację, nawilżanie i ochronę. Każdy z nich jest ważny.
Rutyna przeciwstarzeniowa: 6 rzeczy, o których należy pamiętać

Napisany przez Edith Sánchez

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Lata nie mijają niezauważone, i faktem jest, że znajdują odzwierciedlenie w twoim wyglądzie. Wcześniej czy później na Twojej cerze pojawiają się zmarszczki mimiczne i pewne niedoskonałości. Jednak dobra rutyna przeciwstarzeniowa może spowolnić lub zminimalizować skutki upływu czasu.

Czynnik genetyczny decyduje o starzeniu się i to jest bezdyskusyjne. Jednak styl życia jest również czynnikiem decydującym o tym, jak się starzejemy. Tutaj możesz podjąć kroki, aby upływ lat miał minimalny wpływ na Twój wygląd.

Dobre odżywianie, regularna aktywność fizyczna, dobry odpoczynek i sen a także dobry stan ducha potrafią zdziałać cuda. Jeśli dodasz do tego rutynę przeciwstarzeniową, prawdopodobnie utrzymasz młody wygląd przez wiele lat.

Jakie znaczenie ma dobra rutyna przeciwstarzeniowa

Aby pomóc Ci zrozumieć, dlaczego skóra się starzeje, powiedzmy najpierw, że naskórek (najbardziej zewnętrzna warstwa) składa się w 80% z komórek zwanych keratynocytami. W młodości są one odnawiane co 28 dni, ale potem dzieje się to rzadziej.

Z drugiej strony podobny proces zachodzi w skórze właściwej (środkowa warstwa skóry). Jednak w tym przypadku fibroblasty tkanki łącznej stopniowo przestają wytwarzać włókna siateczkowate i elastyczne, takie jak kolagen i elastyna.

Jednak starzenie się jest zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne. Pierwsze zależy od czynników genetycznych i metabolicznych. Drugie jest spowodowane czynnikami zewnętrznymi, takimi jak zanieczyszczenie i stres. Trzeba powiedzieć, że 80% tych ostatnich to efekt działania słońca.

Rytuał przeciwstarzeniowy pomaga zwalczać wewnętrzne i zewnętrzne oznaki starzenia. Jego funkcją jest rewitalizacja skóry i odmłodzenie jej. Zaleca się zacząć wprowadzać go w życie już od 30 roku życia.

Rutyna przeciwstarzeniowa i jej podstawowe składniki

Rytuał przeciwstarzeniowy stawia opór oznakom starzenia, które pojawiają się wraz z nieuchronnym upływem czasu. Taka rutyna obejmuje cztery podstawowe procesy:

 1. Oczyszczanie
 2. Leczenie
 3. Nawilżanie
 4. Ochronę

Przyjrzyjmy się im bliżej!

Kobieta patrząc na swoją idealną skórę w lustrze zmniejsza widoczność zmarszczek
Zmarszczki można zminimalizować i do pewnego stopnia zapobiec im dzięki rutynie przeciwstarzeniowej.

1. Oczyszczanie

Należy zawsze oczyszczać skórę, zarówno rano, jak i wieczorem. Jest to niezbędne do usunięcia nadmiaru sebum, brudu i śladów makijażu. Jeśli tego nie zrobisz, wszystkie te zanieczyszczenia gromadzą się w porach, co ułatwia namnażanie się bakterii.

Istnieje wiele sposobów oczyszczania twarzy, ale najbardziej podstawowym jest umycie twarzy środkiem, który nie zawiera mydła ani oleju. O wiele lepiej, jeśli jest bogaty w przeciwutleniacze. Wystarczy nałożyć go delikatnym masażem, a następnie zmyć dużą ilością wody.

2. Regularnie tonuj skórę

Tonowanie jest idealnym uzupełnieniem oczyszczania w rutynie przeciwstarzeniowej. Istnieje błędne przekonanie, że jest to konieczne tylko w przypadku skóry skłonnej do trądziku, ale to nieprawda. Jeśli lubisz proste środki, po oczyszczeniu po prostu zastosuj bardzo zimną wodę.

Jeśli chcesz czegoś bardziej specjalistycznego, wybierz dobrej jakości tonik przeciwstarzeniowy. Są łagodne dla skóry, a także zwalczają trądzik. Powinny być jednak wolne od oleju i alkoholu.

3. Złuszczanie i nawilżanie

Bardzo ważne jest wykonanie jednego lub dwóch peelingów w tygodniu, aby usunąć martwe komórki naskórka z powierzchni skóry. Pomaga to przywrócić blask Twojej cerze i sprawia, że produkty, które nakładasz na twarz, działają skuteczniej.

Bardzo ważne jest również codzienne nawilżanie skóry, ponieważ zapobiega to powstawaniu zmarszczek. Poszukaj kuracji nawilżającej z produktami, które zawierają co najmniej jeden z następujących składników:

 • Peptydy: wnikają głęboko i wygładzają zmarszczki i drobne linie.
 • Retinol wspomaga odnowę komórek powierzchniowych skóry. Efektem jest zdrowsza i jędrniejsza cera.
 • Niacynamid to forma witaminy B3, która pomaga zatrzymać wilgoć w skórze.
 • Kwas hialuronowy wspomaga nawilżenie i pomaga wypełnić drobne zmarszczki.
 • Witamina C: chociaż nie jest środkiem nawilżającym w ścisłym tego słowa znaczeniu, witamina C chroni skórę przed wolnymi rodnikami, stymuluje produkcję kolagenu oraz pomaga redukować wypryski i im zapobiegać.

4. Krem przeciwzmarszczkowy

Kremy przeciwzmarszczkowe zapewniają nawilżenie i składniki odżywcze. Dodatkowo stymulują produkcję kolagenu.

Dlatego są bardzo dobrymi sojusznikami w Twojej rutynie przeciwstarzeniowej. Zasadniczo ich efektem jest zminimalizowanie zmarszczek mimicznych.

Takich kremów na rynku jest mnóstwo. Najlepiej wybrać taki, który jest pro-kolagenowy. Zwykle są wykonane z produktów morskich. Dobrze, że zawierają witaminę E, która jest przeciwutleniaczem.

5. Krem przeciwsłoneczny: niezbędny w każdej rutynie przeciwstarzeniowej

Słońce jest jedną z głównych przyczyn starzenia się skóry. Jeśli nie nosisz kremu z filtrem codziennie, inne kroki w Twojej rutynie przeciwstarzeniowej są bezwartościowe. Promienie ultrafioletowe powodują uszkodzenia skóry na poziomie komórkowym i przyspieszają starzenie.

Dlatego zawsze należy stosować filtry przeciwsłoneczne. Nie zapomnij nałożyć go na szyję, górną część klatki piersiowej i dłonie. W bardzo słoneczne dni koniecznie załóż też okulary przeciwsłoneczne i coś na głowę.

Ochrona skóry przed słońcem jest bardzo ważna. W przeciwnym razie cała Twoja rutyna przeciwstarzeniowa będzie mniej skuteczna.

6. Utrzymuj zdrowy styl życia

Każda rutyna przeciwstarzeniowa powinna być uzupełniona zdrowym stylem życia. Unikaj tytoniu i alkoholu, a także wszelkiego rodzaju narkotyków. Ćwicz regularnie i stosuj zbilansowaną dietę.

Chroń się także przed stresem, śpij dobrze i zdrowo reguluj swoje emocje.

Rozpocznij swoją rutynę przeciwstarzeniową już dziś

Oczyszczanie, tonizowanie, nawilżanie i ochrona to zabiegi przeciwstarzeniowe, które nie tylko pomagają walczyć z wiekiem, ale także z problemami skórnymi, takimi jak trądzik. Wszystkie razem przyczyniają się do zdrowej, sprężystej cery, która jest mniej podatna na przebarwienia i zmarszczki.

Pamiętaj, aby używać produktów, które mają zbilansowany poziom tłuszczu. W ten sposób chronisz się przed wysuszeniem, ale nie natłuszczasz cery. Upewnij się również, że składniki nie zawierają alkoholu.

Rutyna przeciwstarzeniowa powinna wystartować po ukończeniu 30. roku życia. W tym momencie możesz nie mieć wyraźnych oznak starzenia, ale możesz opóźnić jego początek, jeśli zaczniesz tak wcześnie.

Jednak na rozpoczęcie nigdy nie jest za późno. Jeśli masz ponad 30 lat, codzienna pielęgnacja pomoże Ci odzyskać część świeżości cery i zapobiegnie jej pogorszeniu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Flores, G. G., & Morice, W. M. (2012). Tratamiento del acné. Revista médica de Costa Rica y Centroamérica, 69(600), 91-97.
 • Gómez, S. A. A., Lorduy, H. C., Villamizar, J. R., & Hortúa, C. V. (2002). Evaluación clínica de las exfoliaciones con ácido salícilico en el tratamiento del melasma en pacientes con piel oscura. Revista de la Asociación Colombiana de Dermatología y Cirugía Dermatológica, 10(3), 929-934.
 • Cañizares Melero, C. (2018). Tratamientos no farmacológicos antienvejecimiento.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.