Pokarmy bogate w witaminę E - nic prostszego

Jedz codziennie tylko 60 gramów nasion słonecznika a dostarczysz organizmowi 90% zalecanej dziennej dawki witaminy E.
Pokarmy bogate w witaminę E - nic prostszego

Ostatnia aktualizacja: 14 listopada, 2020

Stosowanie zrównoważonej diety bogatej w witaminy jest niezbędne do utrzymania zdrowego i sprawnego organizmu. Pokarmy bogate w witaminę E dostarczają jedną z kluczowych witamin, o której nie wolno nam zapomnieć.

Jest to witamina rozpuszczalna w tłuszczach, o silnych właściwościach przeciwutleniających. Dzięki temu pomaga organizmowi w neutralizacji skutków pozostałych po procesie utleniania tłuszczów.

Aktualne badania wskazują również na znaczenie, jakie ta witamina odgrywa w zatrzymywaniu procesu uszkodzeń powodowanych przez wolne rodniki. Pokarmy bogate w witaminę E zatrzymują produkcję tych rodników.

W rzeczywistości jest to kluczowa metoda zapobiegania rozwojowi chorób przewlekłych i starzeniu się. Ponadto, ta rozpuszczalna w tłuszczach witamina jest również ważnym elementem w ogólnej konserwacji układu odpornościowego.

Nasiona i orzechy to pokarmy bogate w witaminę E

Obecnie pokarmy bogate w witaminę E są powszechnie dostępne. Jednym z głównych przedstawicieli tego typu żywności są również orzechy.

Na przykład uncja migdałów (prawie 30 gramów) dostarcza 7,4 mg tej witaminy. Można ją również uzyskać z mleka i oleju migdałowego.

Witaminy
Wiele produktów roślinnych, takich jak orzechy, to produkty bardzo bogate w witaminę E.

Inny przykład to orzechy laskowe, które są idealnym aperitifem po długim dniu pracy. Spożywając zaledwie jedną porcję orzechów laskowych można uzyskać około 20% witaminy E potrzebnej w codziennej diecie.

Z kolei orzechy sosny, czyli orzeszki piniowe, są również bogatym źródłem tej życiodajnej witaminy. Część z nich zawiera aż 2,6 mg witaminy E. Możesz również czerpać korzyści z oleju z orzeszków piniowych.

Ponadto, mleko, czy napoje wytwarzane na bazie różnych orzechów, takie jak mleko migdałowe, to kolejne pyszne pokarmy bogate w witaminę E.

Możemy wymienić jeszcze inne, smaczne, surowe nasiona, które ją zawierają:

  • Nasiona słonecznika
  • Dynia
  • Sezam

W rzeczywistości jedzenie tylko ćwiartki szklanki nasion słonecznika zapewnia nam 90,5% zalecanej dziennej dawki witaminy E. Ten fakt czyni go jednym z najlepszych produktów spożywczych, które można jeść codziennie.

Warzywa zielonolistne

Boćwina szwajcarska jest jednym z najzdrowszych warzyw, jakie istnieją. Poza tym, że ma wysoką zawartość witaminy E, zawiera także inne kompleksy witamin, takich jak K, A i C. Podobnie jak boćwina, również liście gorczycy są bardzo bogate w substancje odżywcze. Zawierają następujące składniki:

  • Witamina K: uczestniczy aktywnie w procesach krzepnięcia krwi. Wypełnia swoją funkcję w wątrobie, gdzie produkuje niezbędne czynniki krzepnięcia krwi.
  • Witamina A: pomaga w tworzeniu i utrzymaniu zębów, tkanek miękkich i kości oraz błon. Ponadto wzmacnia wzrok i ma wiele innych funkcji.
  • Kwas foliowy: niezbędny w procesie dojrzewania białek strukturalnych i hemoglobiny. Również pełni ważne funkcje w układzie nerwowym i procesach poznawczych.
  • Witamina C: niezbędna do wzrostu i naprawy tkanek we wszystkich częściach ciała.
Zielone warzywa
    • Jarmuż, boćwina lub szpinak, jako pokarmy bogate nie tylko w witaminę E, dostarczają nam wiele korzyści.

Z drugiej strony, szpinak to nie tylko jedna z najlepszych opcji, jeśli chodzi o pokarmy bogate w wapń i kwas foliowy, to także jeden z najlepszych składników dostarczających witaminę E. Jedną z rekomendacji, którą dajemy Wam w tym artykule, jest dodanie liści świeżego szpinaku do kanapek. To zamieni je w niezwykle zdrową żywność.

Tłuszcze roślinne

Jeśli mówimy o tłuszczach roślinnych, oleje z nasion to kolejne pokarmy bardzo bogate w witaminę E. Wśród nich wyróżnia się olej z kiełków pszenicy, który ma szczególnie wysoką zawartość tej witaminy. W rzeczywistości łyżka tego oleju zawiera 100% dziennego zapotrzebowania na witaminę E.

Olej słonecznikowy i pokarmy bogate w witaminę E
Ze względu na rozpuszczalność witaminy E w tłuszczach, oleje roślinne zawierają duże jej ilości.

Olej słonecznikowy to kolejna doskonała opcja, ponieważ jego porcja zapewnia więcej niż 5 mg witaminy i może być wykorzystany do gotowania. Jak widać, bardzo łatwo możemy wprowadzić do codziennej diety pokarmy bogate w witaminę E, dlatego nie ma wymówki, aby doprowadzić do jej deficytu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Rizvi S., Raza T., The role of vitamin E in human health and some diseases. Sultan Qaboos University Medical Journal, 2014.
  • Lee GY., Han SN., The role of vitamin E in immunity. Nutrients, 2018.
  • Dao DQ., Ngo TC., Thong NM., Nam PC., Is vitamin A an antioxidant or a pro oxidant? J Phys Chem B, 2017. 121 (40): 9348-9357.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.