Nasiona jadalne – 5 nasion i ich niezwykłe właściwości

· Maj 22, 2018

Nasiona jadalne to taki rodzaj pożywienia, które zachowuje swoje fantastyczne właściwości odżywcze nawet podczas długotrwałego przechowywania. Znajdują się w nich składniki,które są niezbędne do utrzymania przyszłej rośliny przy życiu przez pierwsze etapy jej rozwoju.

To sprawia, że nietrudno zrozumieć, dlaczego to właśnie nasiona dały początek rozwojowi kultury rolniczej i były pierwszymi roślinami uprawianymi przez człowieka. Surowe nasiona jadalne zawierają wysokie stężenia witamin, białek, minerałów, enzymów i olejków eterycznych.

Nasiona jadalne i ich rodzaje

Nasiona jadalne dzielą się na różne gatunki i kategorie:

Nasiona jadalne z roślin strączkowych

Ten rodzaj nasion to ziarna, które zostały osuszone, wyczyszczone i wyłuskane ze strąka. Zaliczamy do nich między innymi ciecierzycę, fasolę półksiężycowatą, zieloną oraz soczewicę, a to tylko kilka przykładów.

Nasiona jadalne roślin strączkowych są to kompletne produkty, które zawierają prawie wszystkie składniki odżywcze. Zazwyczaj zapewniają około 350 kcal / 100 g. Zapewniają również:

  • Pokrycie między 16% a 19% zalecanego dziennego spożycia białka
  • Złożone węglowodany
  • Rozpuszczalny błonnik
  • Wielonienasycone kwasy tłuszczowe (omega 3 i 6) i jednonienasycone kwasy tłuszczowe (omega 9)

Nasiona roślin strączkowych mogą nawet pomóc w uregulowaniu poziomu złego cholesterolu i cukru we krwi. Ponadto pomagają zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób serca, a nawet niektórych rodzajów raka.

Nasiona jadalne ze strączków to również ważne źródło białka roślinnego w naszej diecie.

Orzechy

Nasiona orzechów znajdują się we wnętrzu twardej skorupki. Do orzechów zaliczają się między innymi kasztany, orzechy laskowe, orzechy włoskie oraz żołędzie.

Ten rodzaj nasion jadalnych jest bogaty w zdrowe tłuszcze. Dodatkowo orzechy zawierają duże ilości antyoksydantów, witaminy E i minerałów.

Orzechy włoskie nasiona jadalne

Korzyści spożywania orzechów:
  • Poprawa transmisji sygnałów pomiędzy komórkami nerwowymi
  • Wzmocnienie układu szkieletowego, mięśniowego oraz nerwowego

Nasiona oleiste

Następnie mamy nasiona, z których można wytłoczyć olej. Zaliczają się do nich między innymi nasion sezamu, słonecznika i dyni. One również pełnią funkcję pełnowartościowego pożywienia ze względu na wysoką zawartość białek i zdrowych tłuszczów.

Nasiona jadalne i ich właściwości

Teraz przyjrzymy się bliżej 5 jadalnym nasionom o niewiarygodnych właściwościach.

1. Ziarna słonecznika

Nasiona słonecznika składają się w około 36% z oleju i 23% z białka. Są źródłem witamin E, B1, B2 i B3. Ponadto zawierają minerały takie jak potas, żelazo, magnez i fosfor.

Nasiona słonecznika dostarczają kwasów tłuszczowych omega-6, które są ważne dla metabolizmu komórkowego i dla zmniejszenia ryzyka chorób układu krążenia i sercowo-naczyniowych.

Dodatkowo zawierają dwa rodzaje błonnika, rozpuszczalny i nierozpuszczalny, który wspomaga prawidłowe funkcjonowanie jelit.

Pestki słonecznika

2. Nasiona dyni

Nasiona dyni są doskonałym źródłem białka. 100 g pestek tego warzywa pokrywa około 54% naszego dziennego zapotrzebowania na ten składnik codziennej diety!

Zawierają również niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (omega 3 i omega 6), które pomagają obniżyć poziom cholesterolu i pomagają w prawidłowym funkcjonowaniu układu krążenia.

Nasiona dyni zawierają również witaminy z grupy B, witaminę E, kwas foliowy fosfor, magnez i żelazo, dlatego warto je jeść, jeżeli cierpimy na niedobór któregoś z tych składników.

Zawierają także kurkubitacynę, która pomaga pozbyć się pasożytów z jelit.

3. Siemię lniane

Siemię lniane znane jest przede wszystkim z wysokiej zawartości kwasu alfa-linolenowego (część kwasów omega 3). Ponadto dostarcza również bardzo różnorodnych składników odżywczych, takich jak węglowodany, błonnik, białka, witaminy B i E, wapń, magnez, fosfor i potas.

Wszystkie składniki odżywcze działają razem jako przeciwutleniacze, środki przeciwzapalne i antykoagulanty.

Nasiona jadalne - len
Są również bardzo przydatne, jeśli cierpisz na zaparcia lub zapalenie jelit.

4. Nasiona chia

Nasiona chia znane są jako najlepsze roślinne źródło kwasów omega 3. Są bogate w witaminy (zwłaszcza witaminy z grupy B) i minerały (wapń, magnez, fosfor, cynk i potas).

Ponadto mogą zmniejszyć ból stawów, przyspieszyć utratę wagi i poprawić pracę układu jelitowego. Pomagają nawet w zapobieganiu problemom sercowo-naczyniowym i cukrzycy oraz nie zawierają glutenu. Warto jednak pamiętać, że nasiona chia mają bardzo wysoką kaloryczność: 100 g zawiera 500 kcal, więc powinieneś jeść je z umiarem.

5. Orzeszki ziemne

Te orzechy zawierają wysoki procent jednonienasyconych kwasów tłuszczowych (blisko 75%), które z kolei obniżają ryzyko zgonów spowodowanych chorobami serca. Ponadto zawierają również albuminy, węglowodany, minerały (żelazo, wapń i fosfor) oraz witaminy (A i B1).

Fistaszki
Orzeszki ziemne są bardzo pożywne i zawierają więcej białka niż inne rośliny strączkowe, a nawet mięso, co sprawia, że są doskonałą, dodającą energii przekąską. Według badań, orzeszki ziemne zmniejszają ryzyko zachorowania na raka piersi i pomagają zmniejszyć wzrost komórek nowotworowych.

Wskazówki

  • Jedz surowe orzechy. Poddawanie orzechów obróbce termicznej obniża ich wartość odżywczą i pozbawia je witamin oraz minerałów.
  • Unikaj nasion pokrytych cukrem lub prażonych w soli.

Jak widzisz, włączenie ziaren do codziennej diety ma wiele korzyści dla zdrowia i ciała. Następnym razem, gdy pójdziesz do sklepu spożywczego, nie zapomnij uwzględnić niektórych z opisanych ziaren jadalnych na swojej liście zakupów!