Rośliny lecznicze regulujące miesiączkę

Czy masz nieregularną miesiączkę? Odkryj rośliny lecznicze, które pomogą Ci wyregulować cykl.
Rośliny lecznicze regulujące miesiączkę
Elisa Morales Lupayante

Przejrzane i zatwierdzone przez: pedagog wychowania fizycznego i dietetyk Elisa Morales Lupayante.

Napisany przez Yamila Papa Pintor

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Czy twój okres jest bardzo nieregularny? Nieregularne miesiączki zwykle nie są poważnym problemem ani nieodwracalnym stanem. Jeśli jednak chcesz wyregulować miesiączkę, rośliny lecznicze, o których Ci dzisiaj opowiemy, mogą Ci pomóc!

Wiele kobiet co miesiąc ma wcześniejszą lub spóźnioną miesiączkę, co może powodować u nich niepokój lub napięcie.

W tym artykule opowiemy Ci o najlepszych roślinach leczniczych, które pomogą Ci wyregulować miesiączkę.

Przyczyny nieregularnych miesiączek

Jak regulować miesiączkę.

W ciele kobiety proces menstruacyjny związany jest z dwoma układami: hormonalnym i nerwowym. Niektóre kobiety mają bardzo regularne miesiączki co 28 dni, ale inne nie wiedzą na pewno, kiedy krwawienie pojawi się lub zniknie.

Te nieregularne miesiączki (które mogą pojawiać się co 15, 35, a nawet co 50 dni) są głównym powodem wizyty u ginekologa.

Podczas wizyty lekarz wykonuje serię badań w celu ustalenia przyczyny (przyczyn) tych nieregularnych okresów.

Wśród możliwych przyczyn możemy wyróżnić:

 • Stosowanie doustnych środków antykoncepcyjnych i/lub nadużywanie pigułki po stosunku czyli tzw. pigułki „dzień po”.
 • Spożywanie leków przeciwnadciśnieniowych lub przeciwwrzodowych.
 • Przyjmowanie leków przeciwpsychotycznych.
 • Zmiany hormonalne i nagłe zmiany masy ciała.
 • Stres, niepokój lub nerwowość.
 • Problemy z tarczycą.
 • Operacja chirurgiczna lub interwencje ginekologiczne.
 • Zmiany w harmonogramie dnia (zwłaszcza dotyczące snu).
 • Brak ruchu.
 • Niedobory żywieniowe lub zaburzenia odżywiania.

Zioła i rośliny, które pomogą wyregulować miesiączkę

Jeśli miesiączka nie jest regularna, a czasami myślałaś nawet, że jesteś w ciąży lub masz poważny problem zdrowotny, spójrz na następujące rośliny lecznicze, które mogą być bardzo przydatne w regulowaniu cyklu miesiączkowego:

1. Rozmaryn

Zioło to powinno zawsze znaleźć się w naszej kuchni, zarówno ze względu na swoje kulinarne właściwości, jak i właściwości lecznicze. Wspomaga ciśnienie krwi i krążenie krwi, a także pomaga wyregulować miesiączkę u kobiet. 1 filiżanka herbaty z rozmarynu dziennie to minimalna zalecana dawka.

Możesz spożywać do trzech naparów dziennie, aż pojawi się miesiączka.

2. Szałwia

Trochę szałwii.

Wśród jej składników należy przede wszystkim wspomnieć o olejkach eterycznych, które regulują aktywność hormonalną (w tym przypadku estrogen). Ponadto herbata szałwiowa zmniejsza niepokój.

3. Rumianek

Kwiat rumianku jest używany do obniżania gorączki, łagodzenia alergii, łuszczycy i zapalenia stawów oraz łagodzenia wymiotów, nudności i zawrotów głowy.

Stosuje się go również, aby wyregulować miesiączkę, ze względu na świetne właściwości lecznicze. Pij maksymalnie trzy filiżanki dziennie.

4. Imbir

Imbir na okres.

Napar z korzenia imbiru ma właściwości podnoszące temperaturę ciała i pobudzające procesy menstruacyjne. Możesz spożywać go w świeżej, suszonej lub zmielonej postaci.

Nie zapominaj, że jest to bardzo skoncentrowana i mocna przyprawa, której wystarczy używać w niewielkich ilościach. Nie pij również herbaty imbirowej wieczorem, ponieważ może powodować bezsenność lub koszmary senne.

5. Herbata z pietruszki

Pij tę herbatę tylko wtedy, gdy masz 100% pewności, że nie jesteś w ciąży, ponieważ ma ona właściwości poronne i może być niebezpieczna dla zdrowia.

Pietruszka spożywana codziennie (od 3 do 4 filiżanek) może pomóc w wywołaniu miesiączki.

Ponadto jest pełna witamin (zwłaszcza witaminy C) i minerałów, które mogą Ci dodać energii podczas miesiączki.

6. Werbena

Werbena ma zdolność regulowania czynności przysadki mózgowej (gdzie wytwarzane są hormony). Z tego powodu zalecamy picie naparu z tej rośliny w przypadku nieregularnych miesiączek związanych z problemami z tarczycą lub przyjmowaniem określonych leków.

Werbena działa również relaksująco i eliminuje stres, który może powodować opóźnienie miesiączki.

7. Bylica

Od czasów starożytnych roślina ta była stosowana do regulowania menstruacji, a także do łagodzenia bólu menstruacyjnego.

Możesz ją wypić, aby przyspieszyć nadejście miesiączki, jeśli się opóźnia. Napar z bylicy pomoże ci także zwiększyć poziom energii i złagodzić dyskomfort.

8. Dziki rumianek

Roślina ta rośnie dziko w ogrodach i na ulicach i może być stosowana w postaci naparu, aby wyregulować miesiączkę. Nie zaleca się picia więcej niż 4 filiżanki dziennie.

9. Ruta zwyczajna

Ta roślina o ostrym smaku i zapachu może pomóc we wcześniejszym rozpoczęciu miesiączki. W celu zmniejszenia goryczki ruty zalecamy dodanie miodu.

W trakcie miesiączki również możesz pić ten napar, jeśli odczuwasz ból w okolicy jajników i macicy.

10. Tymianek

Aby wyregulować miesiączkę, musisz połączyć tymianek z szafranem, w równych częściach. Działa tak samo jak napar z ruty lub imbiru. Możesz wypróbować dowolną z trzech opcji i zobaczyć, która z nich działa bardziej skutecznie na Twój organizm.

11. Korzeń arcydzięgla

Ta roślina potrafi wywołać miesiączkę i aktywuje przepływ krwi w macicy. To również doskonały środek na zmniejszenie negatywnych skutków menstruacji. Aby skorzystać z jej dobrodziejstw, spożywaj herbatę z korzenia arcydzięgla do 3 razy dziennie (po głównych posiłkach).

Wskazówki dotyczące nieregularnej miesiączki

Jeśli ten stan występuje kilka razy w roku lub co miesiąc od momentu rozpoczęcia miesiączki, zalecamy udanie się do lekarza na badanie kontrolne i diagnozę.

Ponadto zalecamy rozważenie zmiany niektórych nawyków, które mogą mieć wpływ na nieregularne miesiączkowanie :

 • Prowadź dietę, która zawiera dużo pokarmów roślinnych.
 • Unikaj czerwonego mięsa (ale spożywaj je podczas menstruacji, aby odzyskać utracone żelazo).
 • Dodawaj do potraw nasiona lnu i sezamu, ponieważ dostarczają żelaza.
 • Jedz brązowy ryż, drożdże piwne i wodorosty ze względu na zawartość witaminy B.
 • Nie pij kawy, alkoholu ani słodkich napojów bezalkoholowych.
 • Uważaj, jeśli masz niedobór cynku, żelaza lub witaminy B6, ponieważ może to wpływać na miesiączkowanie.
 • Unikaj nadmiernego stresu i wszystkiego, co sprawia, że jesteś nerwowa lub niespokojna.

Jak zawsze podkreślamy, te zalecenia w żaden sposób nie zastępują wizyty u lekarza. Odwiedź swojego ginekologa i zapytaj go o opinię na temat spożycia wspomnianych ziół, roślin i naparów.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Rakesh S. Extraction Technologies for Medicinal and Aromatic Plants. International Centre for Sciences and High Technology,Trieste,2008.
 • Pauli G, Pro S, Friesen J. Countercurrent Separation of Natural Products. Journal of Natural Products. 2008;71(8):1489-1508.
 • Gupta S, Sharma A. Medicinal properties of ginger (Zingiber officinale Roscoe) – a review. Journal of Pharmacy and Biological Science. 2014.
 • Arriaza Peso E, del Carmen Arévalo Páez M, Ángeles Grandas Alonso M, Olleros Izard T. Eficacia de Cimicifuga racemosa para el tratamiento de la clínica vasomotora y psíquica en pacientes menopáusicas. Progresos de Obstetricia y Ginecología. 2008;51(1):20-27.
 • Alcalde M. Ingredientes exóticos. Propiedades y aplicaciones dermofarmacéuticas. Offarm. 2005; 24(7): 70-77.
 •  Morshedloo M, Salami S, Nazeri V, Maggi F, Craker L. Essential oil profile of oregano (Origanum vulgare L.) populations grown under similar soil and climate conditions. Industrial Crops and Products. 2018;119:183-190. 

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.