Regularne spacery a odchudzanie
Wielokrotnie pisaliśmy już o wielkich korzyściach, jakie mają regularne spacery na zdrowie naszego organizmu: poprawiają samopoczucie, łagodzą stres i napięcie, pomagają obniżyć nadciśnienie tętnicze krwi itp.
Niewiele form aktywności fizycznej przynosi naszemu organizmowi tak wiele korzyści, jak codzienne spacery!
Spacery a odchudzanie
Czy rzeczywiście można stracić kilka kilogramów poprzez codzienne spacery? Być może już od jakiegoś czasu regularnie chodzisz i nie zauważyłaś żadnych zamian w swojej sylwetce.
Może popełniasz jakieś błędy? Dowiedz się z naszego artykułu, jak powinny wyglądać twoje spacery, aby ich efektem była utrata wagi.
Przygotowaliśmy specjalnie dla ciebie szereg wskazówek, dzięki którym podczas regularnych spacerów zdołasz zrzucić zbędne kilogramy i osiągnąć wymarzoną sylwetkę.
Jak sprawić, by spacery miały działanie odchudzające?
Potwierdzamy opinię, że dzięki codziennym spacerom można schudnąć! Jak doskonale wiadomo, każdy rodzaj aktywności fizycznej, który wymaga wysiłku oraz jest regularny, znacznie przyspiesza nasz metabolizm oraz akcję serca, a co za tym idzie przyczynia się do szybszego spalania tłuszczu.
- Spacery są doskonałą metodą na spalenie spożywanych przez cały dzień kalorii, zanim odłożą się one w postaci znienawidzonych wałeczków tłuszczu.
- To jedno z najprostszych ćwiczeń, polegające na codziennym pieszym pokonywaniu określonych dystansów, przyczynia się do wzrostu masy mięśniowej i do zmniejszenia rezerw tłuszczu. Pamiętaj, że im więcej mięśni, tym mniej tłuszczu, a co za tym idzie – dużo więcej zdrowia!
- Regularne spacery przyspieszają podstawową przemianę materii oraz pomagają spalać zgromadzone zapasy tłuszczu.
- Pamiętaj jednak, że aby rezultaty były zadowalające, należy również zadbać o zdrową i zrównoważoną dietę: ogranicz spożycie tłuszczów, białej mąki, wysoce przetworzonej żywności, słodyczy, słodzonych napojów itp. Krótko mówiąc – musisz nauczyć się zdrowego stylu życia.
Odchudzanie spacerami – na co watro zwracać uwagę
1. Czas trwania spaceru
Aby rezultaty były widoczne już po pierwszych dwóch miesiącach, wystarczy półgodzinny dynamiczny spacer dwa razy dziennie, rano i wieczorem.
Dwie serie ćwiczeń dziennie w zupełności wystarczają do przyspieszenia metabolizmu, pomagają budować masę mięśniową i spalać mięśnie.
Jeśli jedynie chcesz poprawić ogólny stan zdrowia, samopoczucie i podstawowe funkcje życiowe, nie potrzebujesz więcej niż półgodzinnego spaceru dziennie. Natomiast do efektywnej utraty masy ciała, dwie serie intensywnego spaceru są niezbędne.
2. Szybkość spaceru
Zwykle szybkim krokiem przebywamy około 7 kilometrów w ciągu godziny, czyli przejście jednego kilometra zajmuje nam około 10-15 minut. Jeśli zdołasz utrzymać taki rytm, wówczas twój organizm będzie efektywnie spalał zapasy tłuszczu. Pamiętaj, że nie jest to zbyt duży wysiłek.
Dzieje się tak dlatego, ponieważ nasze serce osiąga 60-70% wydajności – nasz organizm wówczas sięga już do rezerw tłuszczu w postaci nieprzydatnych nam do niczego wałeczków. Pamiętaj zatem, że jeśli chcesz schudnąć powinnaś przejść 1 km w 10 lub maksymalnie 15 minut.
3. Kontroluj swój krok
Kontrola kroku podczas spaceru jest niezwykle istotna. Zwróć szczególną uwagę na następujące czynniki:
- Nie staraj się na siłę wydłużać kroków tylko po to, by co 10 minut przebyć większy dystans. Jeśli chcesz, aby tak było, zwiększ prędkość, a nie długość kroków.
- Zadbaj o odpowiedni ruch kostek. Zwróć uwagę na moment, w którym pięty dotykają ziemi – wówczas kostki powinny być zgięte pod kątem około 45º. Ani więcej, ani mniej! W przeciwnym razie możesz nabawić się kontuzji w jakimkolwiek obszarze stopy.
- Rozluźnij ramiona. Pozbądź się napięcia mięśni.
- Postaraj się, aby w trakcie marszu głowa nie kołysała się na boki. W przeciwnym razie twój spacer zakończy się bólem szyi i nawet może wywołać zawroty głowy. Głowę należy utrzymywać w pozycji neutralnej – ani zbyt podniesioną, ani zbyt opuszczoną.Pamiętaj również o tym, że
- Podczas spaceru twój wzrok powinien być wbity w to co, znajduje się w odległości około 6 metrów przed tobą. Dzięki temu utrzymasz naturalną pozycję głowy i nie przeciążysz zbytnio kręgów szyjnych.
- Zadbaj o prawidłowe ustawienie bioder oraz aby miednica zbytnio się nie ruszała, ponieważ możesz w ten sposób doprowadzić do przeciążenia lub reakcji bólowej.
- Staraj się, by ruch całego twojego ciała był delikatny, ciągły i naturalny. Nie powinnaś odczuwać żadnego dyskomfortu.
- Pozostały jeszcze ramiona! Często nie za bardzo wiemy, co z nimi zrobić w trakcie marszu. Lepiej ugiąć je w łokciach, czy może pozostawić w swobodnym zwisie?
- Zdecydowanie należy ugiąć ręce w łokciach pod kątem 90º. W trakcie ruchu powinny swobodnie kołysać się w rytmie spaceru. Staraj się trzymać je blisko tułowia. Maszeruj w następującym rytmie: wyciągaj do przodu prawą rękę, podczas gdy robisz wykrok lewą nogą i odwrotnie.
- Pamiętaj, by nie zaciskać pięści podczas spaceru, ponieważ ruch ten może utrudnić cyrkulację krwi w górnych kończynach. Trzymaj dłonie swobodnie.
4. Spacery w odpowiednim otoczeniu
Staraj się nie chodzić po kamieniach ani po żwirowym podłożu. Możesz źle stąpnąć i nabawić się kontuzji biodra lub skręcenia kostki. Najlepiej spaceruj po płaskim podłożu albo na specjalnie do tego przystosowanych ścieżkach w parkach lub miastach.
Ważnym elementem spacerów jest również odpowiednie obuwie – powinno być ono przede wszystkim wygodne i dobrze przytrzymujące stopę, tak by w razie niefortunnego kroku chronić stopy i zarazem całe ciało. Także odzież powinna być wygodna i nie krępować ruchów.
Ostatnią wskazówką, jaką chcemy ci dziś dać jest rozważne używanie sprzętów emitujących muzykę w trakcie spaceru. Pamiętaj, ze mając muzykę na uszach, oddalamy się od rzeczywistości, czego następstwem mogą być wypadki czy potrącenia.
Staraj się maszerować ostrożnie – gwarantujemy, że pokochasz codzienne spacery!
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
-
Thorogood, A., Mottillo, S., Shimony, A., Filion, K. B., Joseph, L., Genest, J., … Eisenberg, M. J. (2011). Isolated aerobic exercise and weight loss: A systematic review and meta-analysis of randomized controlled trials. American Journal of Medicine. https://doi.org/10.1016/j.amjmed.2011.02.037
-
Kleist, B., Wahrburg, U., Stehle, P., Schomaker, R., Greiwing, A., Stoffel-Wagner, B., & Egert, S. (2017). Moderate Walking Enhances the Effects of an Energy-Restricted Diet on Fat Mass Loss and Serum Insulin in Overweight and Obese Adults in a 12-Week Randomized Controlled Trial. The Journal of Nutrition. https://doi.org/10.3945/jn.117.251744
-
Ryan, A. S., Nicklas, B. J., Berman, D. M., & Dennis, K. E. (2000). Dietary restriction and walking reduce fat deposition in the midthigh in obese older women. American Journal of Clinical Nutrition. https://doi.org/10.1093/ajcn/72.3.708