Reakcja dziecka na zdjęcie pieluchy

Reakcja dziecka na zdjęcie pieluchy

Napisany przez Thady Carabaño

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Odpowiedni moment na zdjęcie pieluchy jest częstą rozterką dla wielu rodziców. Wiek nie jest tutaj najważniejszy. Chodzi raczej o to, czy dziecko jest na tyle dojrzałe, aby kontrolować swój pęcherz.

Przestań używać pieluch jest jednym z procesów rozwojowych, który jest kamieniem milowym w niezależności Twojego dziecka: kontrola pęcherza. Jak zareaguje Twoje dziecko na zdjęcie pieluchy pokaże Ci, czy jest to odpowiedni moment, czy należy jeszcze poczekać.

Zwykle, nawet jeśli może wydawać nam się inaczej, dzieci uczą się kontrolować pęcherz wcześniej niż się tego spodziewamy. Niektóre mogą potrzebować nieco więcej czasu, podczas gdy innym udaje się to w ciągu kilku tygodni, a nawet dni.

Ważną rzeczą, którą zawsze powtarzamy jest zdawanie sobie sprawy, że każde dziecko jest inne. Osiągnie ten etap rozwoju w swoim czasie i we własnym tempie, kiedy osiągnie niezbędną do tego dojrzałość .

Jak sprawdzić, czy Twoje dziecko jest gotowe do zdjęcia pieluszki?

Są dzieci, które zaczynają się ukrywać, kiedy chcą się załatwić. Inne wstrzymują mocz przez ponad trzy godziny. Są to wskazówki, że Twoje dziecko jest gotowe na zdjęcie pieluchy.

Z drugiej strony są dzieci, które się boją i po prostu chcą nadal załatwiać się w pieluchę. Może to wskazywać, że dziecko nie jest gotowe na zdjęcie pieluchy. Nie musisz tego wymuszać, a najmądrzejszą rzeczą jest opóźnienie procesu, dopóki nie nadejdzie odpowiedni moment.

Po dwóch lub trzech miesiącach możesz spróbować ponownie i sprawdzić, czy dziecko jest gotowe, czy nie. Zacznij opowiadać mu, co się wydarzy w określonym czasie, pokaż mu historie z rysunkami lub zdjęciami, dzięki którym możesz wyjaśnić, co zamierzasz zrobić i czego oczekujesz od dziecka.

Jaki wiek jest najlepszy?

Jeśli spróbujesz zdjąć pieluchę dziecku w wieku półtora roku do dwóch lat prawdopodobnie nie zobaczysz rezultatów tak szybko, jak stałoby się to przy starszym dziecku. Możesz jednak spróbować.

Wielu półtorarocznym dzieciom zaczynają przeszkadzać pieluchy, ponieważ je obcierają. Jest to w teorii idealny czas, aby pozbyć się pieluch. Możesz spróbować zostawić dziecko bez pieluchy i obserwować, co się stanie. Cierpliwość i dobre samopoczucie będą kluczowe w tym całym procesie.

dziecko w pampersie

Średni wiek to zwykle od 2 do 3 lat, kiedy dzieci są nawet w stanie nazwać swoje odchody i są w stanie powiedzieć, że potrzebują iść do toalety.

Co się stanie, jeśli zareaguje negatywnie na zdjęcie pieluchy?

Wielu rodziców zastanawia się, dlaczego są dzieci, które nie przyjmują dobrze tej zmiany lub są wręcz przerażone zdjęciem pieluchy. Z pewnością dzieci nie zdawały sobie sprawy, że mają na sobie pieluchę. Teraz stoją przed wielkim wyzwaniem.

Nowoczesne jednorazowe pieluszki są bardzo chłonne i dziecko prawie nie zauważa konsekwencji oddawania moczu lub kału. Dlatego, gdy zdejmujemy im pieluchę często się boją, ponieważ nie rozumieją, co się dzieje.

Inne dzieci boją się sadzania na toalecie, dlatego użycie adaptera jest niezbędne, aby dziecko nie bało się próżni i nie odmawiało siadania. Dobrym pomysłem jest również zastosowanie stołka lub podnóżka, gdzie dziecko będzie mogło oprzeć swoje stopy.

Jak zacząć zdjęcie pieluszki?

Po pierwsze, dzieci, które są naprawdę gotowe do usunięcia pieluszki powinny być w stanie przestrzegać instrukcji. Musisz zacząć powoli. Spróbuj najpierw ćwiczyć z dzieckiem zdejmowanie i zakładanie bielizny lub pieluchy. Następnie przejdź do trudniejszych instrukcji, takich jak zdejmowanie pieluszki i natychmiastowe siadanie na toalecie.

Innym sposobem zainteresowania dziecka tym procesem jest umożliwienie mu uczestniczenia w podejmowaniu decyzji o tym, w jaki sposób dziecko będzie się uczyć. To kwestia prób i błędów, aby znaleźć najlepsze wyjście dla dziecka. To, które da mu największe poczucie komfortu.

dziecko z pampersami
Kiedy dziecko wybierze odpowiedni sprzęt pozwól wybrać mu również odpowiedni kolor i wzór, które przyciągną jego uwagę. Dziecko będzie bardzo zadowolone wiedząc, że będzie to coś wyłącznie dla jego użytku.

Przygotuj się na wypadki

To zupełnie normalne, że dziecku czasem zdarzają się wypadki, gdy odchodzi się od stosowania pieluchy. Gdy zacznie chodzić bez pieluchy mogą zdarzyć się wypadki, kiedy nie zdąży do toalety i zrobi siku w majtki.

Ważne jest, w jaki sposób podejdziesz do tych sytuacji. Pamiętaj, że nie nauczy się kontrolować swojego pęcherza przez jedną noc.

Unikaj krzyczenia na dziecko, ponieważ miało potknięcia w nauce, to normalne. Zachowaj pozytywne nastawienie. Twoja reakcja na te wypadki jest bardzo ważna, ponieważ Twoje dziecko zawsze oczekuje Twojego wsparcia.

Niektórzy rodzice decydują się na usunięcie pieluszki zarówno na dzień, jak i na noc. Zostawienie pieluchy na noc może być wygodniejsze, by nie musieć zmieniać pościeli każdej nocy i nie będzie wymagało tak dużego wysiłku od dziecka. Jednak, jeśli zdecydujesz się na zdjęcie pieluszki również w nocy możesz zastosować jednorazowe podkładki na łóżko i zmieniać je, gdy się zmoczą.

Różnice między chłopcami i dziewczynkami

Do 3 roku życia rozwój chłopców i dziewcząt jest dość podobny. Jednak w wieku 4 lat różnice zaczynają być zauważane i rosną z biegiem lat.

Z jednej strony poziom testosteronu u chłopców podwajają się po ukończeniu 3 roku życia. Z drugiej strony wpływy społeczne wpływają na dzieci i kierują nimi na różne sposoby.

dzieci na nocnikach a pieluchy

Różnice te mogą oznaczać właściwy czas na zdjęcie pieluchy. Dziewczynki w pierwszych latach życia rozwijają się szybciej niż chłopcy i szybciej osiągają kamienie milowe rozwoju.

Jednak z psychologicznego punktu widzenia chłopcy są zazwyczaj bardziej skłonni do stawiania czoła nowym wyzwaniom i mogą lepiej reagować na nowe wyzwanie polegające na zdjęciu pieluchy.

Różnice

Nic więc dziwnego, że wiele dziewczynek jest w stanie kontrolować swój pęcherz szybciej niż chłopcy. Mają też tendencję do wcześniejszego rozwijania umiejętności językowych, co pozwala im powiadomić otoczenie, kiedy potrzebują iść do toalety. To jest punkt na ich korzyść w porównaniu do chłopców.

Chłopcy potrzebują mniej środków ostrożności w zakresie higieny niż dziewczęta. Dla dziewcząt korzystanie z toalety w miejscach publicznych jest bardziej skomplikowane. To sprawia, że wielu rodziców korzysta z pieluszki przez dłuższy czas w przypadku dziewczynek.

Dziewczynki szybciej uczą się rutyny chodzenia do toalety. Ich rozwój poznawczy pozwala im łatwiej poznać różne etapy korzystania z łazienki. Chłopców zwykle kosztuje to trochę więcej wysiłku.

Podsumowanie

W całym procesie zdejmowania pieluchy, czy to u chłopca, czy u dziewczynki, najważniejszą rzeczą jest mieć dużo cierpliwości. Dla wszystkich jest to duży krok, więc jest to okazja do okazania miłości i zrozumienia. Są dziećmi i dopiero się uczą. Rodzice również uczą się, jak lepiej prowadzić i wychowywać swoje dzieci.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Asociación Española de de Pediatría. AEP. Guía práctica para padres. Desde el nacimiento hasta los 3 años.
  • María Teresa Pacheco García. Federación de Enseñanza de CC.OO. de Andalucía. El control de esfínteres en los niños/as de 3 a 6 años. Nº 13 marzo 2011.
  • KidsHealth from Nemours. Análisis de sangre: testosterona. Qué es.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.