Rak jelita grubego - przypadki pojawiające się u młodych ludzi

Obszerne badanie wykazało, że rak jelita grubego wśród młodych ludzi występuje coraz częściej. Co stanowi przyczynę tego zjawiska?
Rak jelita grubego - przypadki pojawiające się u młodych ludzi

Napisany przez Edith Sánchez

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

W ostatnich dziesięcioleciach rak jelita grubego pojawia się coraz częściej. Jednym z najbardziej niepokojących aspektów jest to, że cierpi na nią coraz więcej młodych ludzi. Jednak przypadki zmniejszają się u osób starszych.

Rak jelita grubego, znany również jako rak okrężnicy, obejmuje różne rodzaje raka, które atakują odbytnicę, jelito grube lub okrężnicę. To jeden z najczęstszych rodzajów raka. W rzeczywistości specjaliści szacują, że jedna na dwadzieścia osób będzie na nią cierpieć w ciągu swojego życia. Ponadto duża liczba jego przypadków sprawia, że jest to druga najczęstsza przyczyna zgonów z powodu raka na świecie.

Rak jelita grubego – objawy

Jelito grube

W większości przypadków rak jelita grubego rozpoczyna się tworzeniem małych mas komórek w odbytnicy i/lub okrężnicy. Amerykańska Narodowa Biblioteka Medyczna zauważa, że objawy raka jelita grubego mogą być początkowo subtelne. Dotyczy to szczególnie młodych ludzi.

Oto charakterystyczne objawy:

 • Krwawienie z odbytnicy, z bólem lub bez bólu.
 • Krew w stolcu.
 • Zmiana w układzie jelit. Może to być zaparcie, biegunka lub jedno i drugie.
 • Zmiana kształtu lub ilości stolca. W szczególności dotyczy to jego grubości.
 • Zwiększony wysiłek podczas wypróżniania, jeśli wcześniej nie miałeś tego problemu.
 • Utrata masy ciała bez wyraźnej przyczyny.
 • Zwiększone zmęczenie i zmniejszona chęć do ćwiczeń.
 • Uczucie pełności, wzdęcia lub skurcze w okolicy żołądka.

Przyczyny i czynniki ryzyka

Naukowcy muszą jeszcze dowiedzieć się, dlaczego wśród młodych ludzi wzrosła liczba przypadków raka jelita grubego. Szacują, że tylko 10 do 20% przypadków jest spowodowanych czynnikami dziedzicznymi takimi jak zespół Lyncha i rodzinna polipowatość gruczolakowata.

Wskazują również, że kiedy choroba zmienia swój wzorzec z pokolenia na pokolenie, odpowiedź leży w czynnikach środowiskowych, a nie genetycznych. Ponadto odkryli, że istnieją dwa wyraźne czynniki ryzyka.

Dieta, bakterie i stany zapalne

Według różnych badań niezdrowe odżywianie jest bezpośrednio związane z wczesnym początkiem raka jelita grubego. Na przykład czynnikiem ryzyka jest dieta z dużą ilością tłuszczów i przetworzonych mięs, w połączeniu z niskim spożyciem owoców i warzyw.

Otyłość jest często związana z siedzącym trybem życia. Ponadto może powodować raka okrężnicy. Również zmiany we florze jelitowej, takie jak obecność pewnych bakterii, są czynnikiem u wielu osób poniżej 50 roku życia z rakiem jelita grubego.

Zobacz również: 

Zła dieta i zmiany we florze jelitowej mogą powodować stany zapalne. Powoduje to powstawanie szkodliwych substancji chemicznych, które czasami powodują mutacje DNA i stymulują rozwój raka. W rezultacie układ odpornościowy zwalnia i zapobiega zwalczaniu raka.

Zanieczyszczenia chemiczne

Niektóre substancje chemiczne znajdujące się w środowisku mogą powodować raka jelita grubego. Na przykład może to spowodować wiele pestycydów znajdujących się w powietrzu, wodzie, glebie i żywności.

Niektóre dostępne dowody wskazują, że te chemikalia mogą zmieniać nasze DNA. Mogą również powodować szkodliwe mutacje w naszych komórkach odbytnicy i okrężnicy. Mogą również powodować zmiany w bakteriach jelitowych.

Produkty toksyczne mogą być szkodliwe, nawet jeśli narażenie następuje, gdy płód jest w macicy. Narażenie na kilka chemikaliów jednocześnie może prowadzić do bardzo szkodliwych interakcji.

Rak jelita grubego – badania

American Cancer Society opublikowało raport, który zebrał dane z dużego badania przeprowadzonego w 2020 roku. Badanie to pokazuje, że istnieje uderzający wzrost przypadków raka jelita grubego wśród osób poniżej 50 roku życia.

Dane zebrały Surveillance, Epidemiology, End Results program, National Cancer Institute oraz National Regisries Program of the Centers for Disease Control and Prevention.

W badaniu wykorzystano informacje zebrane w latach 1995-2016. Obejmowało 95% populacji USA, a także zawierało dane z innych obszarów świata. Ponadto badania do 1975 r. wykorzystano jako podstawę do ustalenia względnych trendów przeżycia. Wiele innych źródeł również uzupełniało informacje.

Badania trwają do 2016 r., ponieważ dane z późniejszych lat wymagają zebrania, przetworzenia i rozpowszechnienia w okresie od dwóch do czterech lat. Jednak naukowcy dokonali również szacunków obejmujących rok 2020.

Przeczytaj także: 

Co pokazują badania?

Schemat układu trawiennego

Z badań wynika, że liczba zachorowań na raka jelita grubego u osób w wieku powyżej 65 lat spada. Ponadto pokazuje, że wśród młodych ludzi następuje wzrost. Naukowcy szacują, że w 2020 roku choroba ta dotknęła 12% osób poniżej 50 roku życia.

Ponadto od lat 80. liczba przypadków wzrosła wśród osób w wieku od 20 do 39 lat. A przez te 40 do 54 lat wzrost był bardziej zauważalny od lat 90. XX wieku. Jednak w ciągu ostatnich 20 lat zachorowalność na raka jelita grubego u osób w wieku 50 lat i starszych spadła.

Liczba przypadków wzrastała w tempie 2,2% rocznie u osób poniżej 50 roku życia. Odkryto również następujące informacje o wskaźnikach śmiertelności:

 • U 65-latków: śmiertelność zaczęła spadać od 2008 r. w tempie 3% rocznie.
 • U osób wieku od 50 do 64 lat: śmiertelność spadała tylko w tempie 0,6% rocznie.
 • Poniżej 50 lat: śmiertelność wzrastała w tempie 1,3% rocznie.

Szczegóły dotyczące badania

W badaniu wykryto również różnice w danych związanych z grupami rasowymi i etnicznymi. Nie jest jasne, czy różnice wynikają z czynników rasowych, czy z różnic w stylu życia.

Dane wykazały, co następuje:

 • W latach 2012-2016 najniższe wskaźniki zachorowań na raka jelita grubego występowały wśród mieszkańców wysp Pacyfiku i Azjatów. Na 100 000 mieszkańców przypadało 30 przypadków.
 • Wśród białych i Latynosów wskaźnik ten wynosił 39 na 100 000.
 • Wśród osób czarnoskórych było to 46 na 100 tys.

Ponadto najwyższą zachorowalność stwierdzono wśród mieszkańców Alaski, wyniosła ona 89 na 100 000. Ponadto jest to jedyna grupa, w której śmiertelność z powodu raka jelita grubego nie zmniejszyła się w ostatnich latach.

Pojawiły się również ważne ustalenia dotyczące wskaźników wykrywalności. Naukowcy odkryli, że 66% osób powyżej 50 roku życia było na bieżąco z testami przesiewowymi w 2018 roku. Kolejnym szokującym faktem jest to, że ponad połowa przypadków raka jelita grubego jest spowodowana modyfikowalnymi czynnikami ryzyka.

Rak jelita grubego – postaw na profilaktykę

Naukowcy odkryli, że wielu przypadkom raka jelita grubego można zapobiec. Aby to zrobić, musisz przyjąć zdrowy styl życia. Należy regularnie ćwiczyć, kontrolować masę ciała i przestrzegać zdrowej diety.

Ponadto ludzie muszą być na bieżąco ze swoimi testami. Jak wspomnieliśmy, dotyczy to wszystkich, nie tylko osób starszych. Wczesne wykrycie raka jelita grubego może stanowić różnicę między życiem a śmiercią.

 


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.