Przyzwyczajenie do narkotyków: na czym polega i czym grozi?

Dlaczego ludzie uzależniają się od narkotyków? Oto wszystkie związane z tym procesy.
Przyzwyczajenie do narkotyków: na czym polega i czym grozi?
Maria Fatima Seppi Vinuales

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Maria Fatima Seppi Vinuales.

Ostatnia aktualizacja: 02 marca, 2023

Przyzwyczajenie do narkotyków można zdefiniować przez analogię do dowolnej sytuacji w życiu codziennym. Na przykład osoba mieszkająca naprzeciwko dyskoteki przez kilka pierwszych dni będzie miała trudności ze snem z powodu hałasu. Potem się przyzwyczai i będzie mogła zasnąć. Sen będzie utrudniony tylko wtedy, gdy hałas zmieni się i stanie się głośniejszy.

Jest to ten sam proces, który zachodzi w przypadku przyzwyczajenia do narkotyków. Na początku wystarczy pewna substancja, aby wywołać określone skutki; potem potrzeba będzie jej coraz więcej. Zobaczmy, dlaczego to zjawisko jest tak niebezpieczne.

Co to jest przyzwyczajenie do narkotyków?

Ciekawą zdolnością, która charakteryzuje ludzi, jest zdolność uczenia się i adaptacji. Na różnych poziomach złożoności wiele naszych doświadczeń pozostawia ślady pamięciowe, które funkcjonują jako wskazówki postępowania w przyszłych sytuacjach.

W tym sensie jednym z najbardziej prymitywnych poziomów uczenia się jest przyzwyczajenie. Oznacza zmniejszenie odpowiedzi w obecności bodźca, który jest wielokrotnie prezentowany.

Jednak przyzwyczajenie do narkotyków, znane również jako tolerancja, to sytuacja, w której ta sama ilość środka, przyjmowana wielokrotnie, zaczyna zmniejszać swoje działanie. Innymi słowy, osoba „przyzwyczaja się” do substancji psychoaktywnej.

Za każdym razem potrzeba większej ilości, aby uzyskać ten sam efekt.

Charakterystyka

Przyzwyczajenie do narkotyków charakteryzuje się następującymi aspektami :

 • Występuje na poziomie ośrodkowego układu nerwowego: nie wynika z adaptacji zmysłów.
 • Nie można tego wytłumaczyć zmęczeniem osoby: kiedy pojawia się sytuacja zmęczenia, następuje spadek reakcji. Tu nie chodzi o ten mechanizm.
 • Jest to wrodzona reakcja.
 • Jest specyficzne dla bodźca: zarówno wzrost, jak i spadek działania mają związek z określonym bodźcem.
 • Reakcja może zostać przywrócona: z czasem reakcja, która została utracona lub osłabiona, może powrócić do stanu początkowego.

W pewnym kontekście można stwierdzić, że przyzwyczajenie przynosi korzyści. Oznacza to, że pozwala nam przyzwyczaić się do pewnych bodźców (np. hałasu) bez ciągłej frustracji.

Jednak przyzwyczajenie do narkotyków niesie ze sobą pewne niebezpieczeństwo, ponieważ pośredniczy w nim zasada: im więcej substancji, tym mniejszy efekt. Do utrzymania lub osiągnięcia pewnych wrażeń potrzeba więc coraz więcej narkotyku.

Projektant narkotyków.
Leki generujące habituację generują eskalację spożycia, czyli konieczność zwiększania dawek w celu uzyskania tego samego efektu.

Rodzaje przyzwyczajenia

Istnieją różne rodzaje przyzwyczajeń. Przejrzyjmy je.

Przyzwyczajenie związane z farmakokinetyką

Kiedy mówimy o efektach farmakokinetycznych, mamy na myśli wpływ organizmu na lek. Czyli to, co organizm robi z substancją pod względem wchłaniania, syntezy i eliminacji.

Ten rodzaj przyzwyczajenia do leku występuje po wielokrotnym stosowaniu, kiedy organizm przyspiesza procesy degradacji. Lek znika szybciej z organizmu.

Przyzwyczajenie związane z farmakodynamiką

W tym przypadku odnosimy się do działania leku na organizm, opartego na interakcji lek-receptor. Przy wielokrotnym spożywaniu substancji receptory leku przyzwyczajają się, tak że potrzebują coraz większych dawek.

Tolerancja krzyżowa

Odnosi się to do procesu, w wyniku którego osoba, która wielokrotnie spożywa określoną substancję, staje się tolerancyjna lub przyzwyczaja się do podobnych substancji. Dotyczy to na przykład heroiny i morfiny.

Odwrócona tolerancja

Jest to sytuacja, w której przy mniejszych dawkach uzyskuje się takie samo działanie substancji. Oznacza to, że idzie w przeciwnym kierunku do tego, który charakteryzuje przyzwyczajenie.

Można to wytłumaczyć nagromadzeniem lub rezerwą leku w pewnych tkankach, które następnie go uwalniają. W innych przypadkach jest to spowodowane zwiększoną wrażliwością receptorów.

Odwrotna tolerancja wskazuje na możliwość wystąpienia zjawiska przedawkowania bez zwiększenia ilości zwykłego spożycia.

Czym się różni przyzwyczajenie do narkotyków od uzależnienia?

Proces spożywania substancji prowadzący do uzależnienia rozpoczyna się od przyzwyczajenia. Przyzwyczajenie zachęca do spożywania większych ilości w celu osiągnięcia podobnego efektu. Tym samym może prowadzić do uzależnienia, a w końcu do nałogu lub problematycznej konsumpcji.

Aby wejść nieco głębiej w to zagadnienie, musimy powiedzieć, że zależność charakteryzuje się następującymi cechami:

 • Tolerancja.
 • Utrata kontroli.
 • Nawyk stereotypowej konsumpcji.
 • Objawy odstawienia.
 • Wymaga leczenia, aby wyjść z tej sytuacji.
 • Niemożność zrezygnowania z zażywania substancji pomimo negatywnych konsekwencji.
 • Intensywne i uporczywe pragnienie zażycia substancji, znane również jako głód. W przeciwieństwie do tego,  przyzwyczajenie do narkotyków implikuje niekompulsywne pragnienie.
Uzależniona kobieta.
Proces, którego kulminacją jest ustalone uzależnienie od substancji, może rozpocząć się od przyzwyczajenia.

Droga do uzależnienia

Uzależnienie nie pojawia się z dnia na dzień. Jest to złożony, długotrwały proces, który przechodzi przez szereg faz.

Wśród tych faz znajdujemy:

 1. Predyspozycje: istnieją czynniki, które wpływają i predysponują do konsumpcji. Innymi słowy, zwiększają lub zmniejszają możliwość inicjowania ścieżki przez osobę.
 2. Wiedza: to kwestia znajomości skutków działania danego leku. Obejmuje również dostępność substancji.
 3. Eksperymentowanie: poprzedni punkt może skłonić ludzi do podjęcia decyzji o kontakcie z narkotykiem.
 4. Konsolidacja: to przejście od używania do nadużycia.
 5. Porzucenie lub utrzymanie: w zależności od konsekwencji, osoba będzie nadal używać narkotyku lub z niego zrezygnuje.
 6. Możliwy nawrót: gdy uzależnienie się utrwali, trudno jest wyjść z tej sytuacji.
Krótko mówiąc, tolerancja jest wstępem do uzależnienia.

Cała problematyczna konsumpcja zaczyna się od niewielkich ilości

Na początku prawie cała patologiczna konsumpcja zaczyna się od małych ilości. Dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę ze światem narkotyków, wystarczy niewielka dawka, aby osiągnąć stan przyjemności lub euforii.

Jednak przyzwyczajenie pokazuje nam, że to, co wydaje się małe lub niewystarczające, wynika z większego zapotrzebowania organizmu, który chce powtórzyć przyjemne doznanie. Dlatego ważne jest, aby nie lekceważyć początków.

Istotne będzie również unikanie zaprzeczania konsumpcji. Ważne jest, aby wiedzieć, jak działa organizm w interakcji z lekami, aby uniknąć niepożądanych i szkodliwych konsekwencji. Profilaktyka wymaga nie tylko znajomości skutków, ale także zwrócenia uwagi na inne czynniki, takie jak wiek zachorowania i okoliczności.

To może Cię zainteresować ...
Uzależnienie od opioidów: dlaczego się rozwija?
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Uzależnienie od opioidów: dlaczego się rozwija?

Uzależnienie od opioidów to prawdziwa epidemia naszych czasów, której początki datujemy na lata 80. ubiegłego wieku. Dowiedz się na czym dokładnie ...


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Becoña, E. (1999). Bases teóricas que sustentan los programas de prevención de drogas. Madrid: Plan Nacional sobre Drogas.
 • Corujo Lorenzo, L. (2014). Consideraciones sobre el consumo problemático de sustancias psicoactivas en adolescentes.
 • Hernández López, T., Roldán Fernández, J., Jiménez Frutos, A., Mora Rodríguez, C., Escarpa Sánchez-Garnica, D., & Pérez Álvarez, M. T. (2009). La edad de inicio en el consumo de drogas, un indicador de consumo problemático. Psychosocial Intervention18(3), 199-212.
 • Martín-Villa, J. C. (2019). Diferenciación anatómica y funcional de la corteza insular: implicaciones en el aprendizaje y consumo de drogas.
 • Seevers, M. H. (2019). Characteristics of dependence on and abuse of psychoactive drugs. In Chemical and biological aspects of drug dependence (pp. 13-22). Crc Press.

Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.