Przyspieszyć wzrost włosów - zastosuj naturalne produkty spożywcze

Aby przyspieszyć wzrost włosów, oprócz stosowania produktów zewnętrznych, pamiętaj o spożywaniu naturalnych produktów spożywczych.
Przyspieszyć wzrost włosów - zastosuj naturalne produkty spożywcze
Karla Henríquez

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Karla Henríquez.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 18 kwietnia, 2023

Jeśli chcesz przyspieszyć wzrost włosów i nie wiesz co robić, to zostań z nami! Może wystarczy zmienić dietę. W wielu przypadkach jedzenie, które spożywamy, dostarcza nam wszystkiego, czego potrzebujemy do rozwiązywania drobnych problemów. Zapoznaj się z produktami spożywczymi, które pomagają przyspieszyć wzrost włosów!

Regularne włączanie szeregu niezbędnych składników odżywczych może stymulować wzrost włosów i poprawiać ich jakość. Z tego powodu zalecamy zmianę nawyków żywieniowych w celu dostosowania schematu do indywidualnych potrzeb. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej.

Przyspieszyć porost włosów

Wspomnimy teraz o jedzeniu, które może najlepiej pomóc w przyspieszeniu wzrostu włosów. Jeśli zwiększysz ich spożycie w swojej diecie, zauważysz różnicę.

1. Łosoś

Łosoś to ryba bogata w kwasy tłuszczowe omega-3. Ten składnik odżywczy odpowiada za wzmocnienie mieszków włosowych i stymulację wzrostu włosów.

Istnieją badania, które pokazują wyniki regularnego spożywania tych kwasów przez pół roku. Skraca to okres telogenu, czyli fazę wypadania mieszków włosowych po fazie katagenu.

 • Widzimy, że spożywanie pokarmów bogatych w kwasy omega-3 pomoże reaktywować i przyspieszyć wzrost włosów.
 • Ponadto łosoś jest również bogaty w witaminę B12 i żelazo, które również pomagają w tym zadaniu.

2. Kurczak

Pieczony kurczak

Kurczak to rodzaj mięsa bogatego w białko zwierzęce, które jest niezbędne do produkcji keratyny przez nasz organizm. Dlaczego to pomaga przyspieszyć wzrost włosów? Ponieważ ta substancja stanowi 80% włosów.

 • Gdybyśmy mieli niedobór tego białka przez 2 lub 3 miesiące, wtedy włosy przestałyby rosnąć w normalnym tempie i pojawiłby się wypadanie włosów.
 • Inne mięsa, które mogą nam również pomóc w zwiększeniu spożycia białka zwierzęcego to indyk i królik.

3. Migdały

Orzech ten jest bogaty w witaminę E. Ten składnik odżywczy pomaga aktywować wzrost włosów i je wzmacniać. Niektórzy eksperci twierdzą nawet, że przyjmowanie tej witaminy może zatrzymać wypadanie włosów, o czym świadczą badania opublikowane w Dermatology and Therapy.

 • Wystarczy spożywać około 20 migdałów dziennie, aby uzyskać do 70% zalecanej dziennej dawki tej witaminy.

Jakby tego było mało, są też bogate w inne substancje, które są szczególnie polecane do włosów. Na przykład biotyna, kwasy tłuszczowe i witaminy z grupy B.

4. Ostrygi na porost włosów

Ostrygi to nie tylko prawdziwy przysmak, ale także bardzo dobre dla włosów. Są bardzo bogate w cynk, który sprawia, że włosy szybciej rosną i mają więcej blasku. Wystarczy zjeść jedną ostrygę, aby uzyskać zalecaną dawkę tego minerału.

Jeśli nie możesz codziennie jeść ostryg, istnieją inne opcje bogate w cynk, które również bardzo dobrze wspomagają wzrost włosów. Na przykład:

5. Pestki dyni

Pestki dyni są bogate w witaminy z grupy B. Są idealne do wspomagania wzrostu włosów, a także poprawy kondycji skóry głowy.

 • Aby zapobiec wypadaniu włosów, warto wprowadzić do diety olejek z dyni. Dzięki swoim właściwościom jest doskonałym uzupełnieniem problemów takich jak łysienie.

6. Soczewica

Łyżka soczewicy

Soczewica zawiera dużą ilość żelaza, jednego z niezbędnych składników odżywczych zapewniających zdrowy wzrost włosów. Jedna porcja soczewicy zawiera około połowy zalecanego dziennego spożycia tego pokarmu.

Jest ona również bogata w cynk i cholinę. Te składniki odżywcze są niezbędne do normalizacji krążenia krwi w skórze głowy.

7. Jajka

Jajka są jednym z najbardziej bogatych w białko pokarmów, jakie możemy znaleźć. Dodatkowo dostarczają znaczną ilość witaminy B12.

Jakby tego było mało, jajka są również bogate w biotynę. Biotyna jest ważną witaminą w tworzeniu keratyny, dzięki czemu może korzystnie wpływać na wzrost włosów i paznokci. Według badań opublikowanych w Skin Appendage Disorders skuteczność biotyny została wykazana w niektórych konkretnych przypadkach.

Jeśli regularnie spożywasz ten pokarm, twoje włosy będą rosły mocniejsze niż kiedykolwiek i bardzo szybko. Wypróbuj i przekonaj się!

8. Szpinak

To zielone warzywo liściaste bogate w różne mikroelementy, takie jak witamina A, C, kwas foliowy, żelazo i cynk. Wszystkie te mikroelementy odgrywają fundamentalną rolę we wzroście włosów, chociaż nadal nie jest do końca jasne, w jaki sposób.

Badanie opublikowane w cytowanym powyżej czasopiśmie Dermatology and Therapy wykazało również, że niedobór tych składników odżywczych jest czynnikiem ryzyka łysienia. Dlatego spożywanie szpinaku może być bardzo korzystne dla zdrowia włosów.

9. Awokado na porost włosów

Awokado to jeden z najkorzystniejszych pokarmów dla włosów. Chociaż istnieje wiele masek, które promują zdrowie włosów, spożywanie awokado przynosi również doskonałe korzyści dla włosów.

Jest to pokarm bogaty w witaminę E. W rzeczywistości zapewnia większość dziennego zapotrzebowania na ten mikroskładnik odżywczy. Jak wcześniej wspomniano, witamina E wspomaga wzrost włosów, a w niektórych przypadkach może również spowolnić wypadanie włosów.

Pokarmy, które nie są zalecane, jeśli chcesz przyspieszyć wzrost włosów

Tak jak istnieją produkty spożywcze, które mogą stymulować wzrost włosów, są też inne, których należy unikać, jeśli celem jest posiadanie zdrowych, mocnych włosów, które dobrze rosną. Mowa tutaj o żywności o wyrafinowanych procesach przetwarzania oraz o wysokiej zawartości cukrów i tłuszczów trans.

 • Ten rodzaj produktu powoduje obrzęk, zmienia poziom hormonów i sprzyja pojawianiu się infekcji grzybiczych. Może to bezpośrednio powodować problemy, takie jak wypadanie włosów.

Cukier może powodować obfite wypadanie włosów, a nawet pękanie mieszków włosowych (w konsekwencji deficyt wzrostu). Chociaż nie oznacza to, że należy wyeliminować spożycie cukrów (ponieważ mają one inne właściwości), warto wziąć to pod uwagę.

Tak więc to od Ciebie zależy, czy spróbujesz kontrolować spożycie tych produktów i zastąpić je innymi zdrowszymi alternatywami. Twoje włosy Ci za to podziękują!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Guo EL, Katta R. Diet and hair loss: effects of nutrient deficiency and supplement use. Dermatol Pract Concept. 2017 Jan 31;7(1):1-10.
 • Glynis A., A double blind, placebo controlled study evaluating the efficacy of an oral supplement in women self perceived thinning hair. J Clin Aesthet Dermatol, 2012. 5 (11): 28-34.
 • Ibrahim, I. M., Hasan, M. S., Elsabaa, K. I., & Elsaie, M. L. Pumpkin seed oil vs. minoxidil 5% topical foam for the treatment of female pattern hair loss: A randomized comparative trial. Journal of Cosmetic Dermatology. 2021; 20(9): 2867-2873.
 • Almohanna HM., Ahmed AA., Tsatalis JP., Tosti A., The role of vitamins and minerals in hair loss: a review. Dermatol Ther, 2019. 9 (1): 51-70.
 • Murphrey, M. B., Agarwal, S., & Zito, P. M. Anatomy, Hair. 2018.
 • Oh JY, Park MA, Kim YC. Peppermint Oil Promotes Hair Growth without Toxic Signs. Toxicol Res. 2014 Dec;30(4):297-304.
 • Panahi Y, Taghizadeh M, Marzony ET, Sahebkar A. Rosemary oil vs minoxidil 2% for the treatment of androgenetic alopecia: a randomized comparative trial. Skinmed. 2015 Jan-Feb;13(1):15-21.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.