Wypadanie włosów podczas karmienia piersią - jak sobie radzić?

Wypadanie włosów podczas karmienia piersią to powszechny problem wielu kobiet. Istnieją jednak skuteczne sposoby, aby temu zaradzić.
Wypadanie włosów podczas karmienia piersią - jak sobie radzić?

Napisany przez Ana Luzardo

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Wypadanie włosów to problem, którego boi się wiele kobiet. Mogą go doświadczać zwłaszcza podczas karmienia piersią. Przyczyną nie jest jednak konkretnie karmienie piersią, ale proces, który się z nim zbiega. Masowe wypadanie włosów spowodowane jest przede wszystkim przez połóg.

Zwykle dziennie traci się od 50 do 100 włosów, ale w ciągu pierwszych 3 miesięcy po urodzeniu dziecka wypadanie włosów jest znacznie większe. Tak więc zjawisko to nie jest bezpośrednio związane z karmieniem piersią.

Wypadanie włosów podczas karmienia piersią – przyczyny

To naturalne, że nasze włosy wypadają. W rzeczywistości jest to część ich naturalnego cyklu. Wzrost trwa od 2 do 3 lat i jest asynchroniczny, co oznacza, że nie wszystkie włosy rosną tak samo lub wypadają w tym samym czasie. Podczas tego cyklu 90% włosów rośnie, a od 10% do 15% znajduje się w fazie spoczynku. Te odpoczywające włosy wypadają, a na ich miejscu zaczynają rosnąć nowe.

Wypadanie włosów jest więc zupełnie normalne. Jednak w czasie ciąży i po porodzie następuje zmiana w normalnym cyklu. Hormony wydzielane przez organizm w czasie ciąży powodują przyspieszony wzrost włosów, powodując ich mniejsze wypadanie.

Tak więc po porodzie stracisz włosy, które nie wypadły podczas ciąży. Zjawisko to, znane w medycynie jako łysienie telogenowe, jest normalne i odwracalne.

Jak zminimalizować wypadanie włosów

Chociaż nie możesz powstrzymać wypadania włosów podczas karmienia piersią, ponieważ jest to normalny proces, możesz go zminimalizować, stosując się do naturalnych wskazówek, jak dbać o włosy w tym okresie.

1. Witamina B

Witamina B6 jest świetnym sprzymierzeńcem włosów. W rzeczywistości według Palafox Virgil wykazano, że doustne podawanie witaminy B6 poprawia stan wypadania włosów. Jednak to specjalista powinien przepisywać tego typu suplementy.

Pamiętaj, że witamina B to grupa, która obejmuje witaminę B1 (znaną jako tiamina ), B2 (ryboflawinę), witaminę B3 (niacynę), B5 znaną jako kwas pantotenowy, B6 (pirydoksynę) oraz B7 lub biotynę. B9 to kwas foliowy, a B12 to kobalamina. B6, B7 i B12 są najbardziej znane w pielęgnacji włosów. Wszystkie jednak spełniają fundamentalne role w organizmie, takie jak pozyskiwanie energii z pożywienia.

Witaminy z grupy B
Suplementy witaminy B mogą być przepisywane w celu spowolnienia wypadania włosów, ale muszą zostać ocenione przez profesjonalistę.

2. Dobre odżywianie

Aby ograniczyć wypadanie włosów, ważne jest również, aby zwracać szczególną uwagę na swoją dietę. Podążając za poprzednią linią i bez przyjmowania jakichkolwiek suplementów lub tabletek, możesz zwiększyć spożycie witaminy B poprzez włączenie jej do swojej diety. Zawiera go duża liczba pokarmów, ale głównym z nich są ryby. Do najbardziej polecanych należą sardynki, zawierające 8,9 mikrograma witaminy B12.

Ziarna (soczewica, fasola i fasola lima) zawierają od 482 do 444 mikrogramów witaminy B9 lub kwasu foliowego, z czego 400 mikrogramów dziennie jest zalecane w normalnych warunkach. Wątroba i inne części krowy, takie jak nerki, również zawierają duże ilości witamin z grupy B. W 100 gramach wątroby znajduje się 80 mikrogramów witaminy B12.

3. Masaże skóry głowy

Należy to zrobić właściwie. Aby to zrobić, musisz wiedzieć, jaki masz rodzaj włosów, czyli czy są suche, czy takie, które się przetłuszczają. Masując, można stymulować pracę gruczołów łojowych, które odpowiadają za utrzymanie nawilżenia skóry.

Jeśli masz włosy przetłuszczające się, czyli z nadmierną produkcją sebum, powinieneś masować dłonią, aby nie stymulować gruczołów. Jeśli masz suche włosy, wmasuj je opuszkami palców. Zrób to, delikatnie wykonując okrężne ruchy przez 2 lub 3 minuty.

Kobieta. Masaż skóry głowy
Masowanie skóry głowy to prosta technika, którą możesz zastosować podczas karmienia piersią, aby spowolnić wypadanie włosów.

4. Zabiegi kosmetyczne

W tym okresie zaleca się stosowanie miękkich, przyjaznych włosom produktów o neutralnym pH. Jeśli chcesz farbować włosy, najlepiej porozmawiać na ten temat ze specjalistą. Pamiętaj, że skóra głowy przechodzi delikatną fazę, a farby, szampony i odżywki zawierają substancje chemiczne, które mogą wpływać na zdrowie włosów.

Wypadanie włosów podczas karmienia piersią jest tymczasowe

Tak czy inaczej, powinna to być faza przemijająca i normalna dla wszystkich kobiet po porodzie. Jeśli jednak uznasz, że trwa to zbyt długo, a ubytek jest nadmierny, możesz udać się do dermatologa po ocenę sytuacji.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.