Czy nadal mogę karmić piersią, jeśli mam koronawirusa?

Kobiety w ciąży i kobiety w okresie laktacji zadają sobie pytanie, czy mogą karmić piersią swoje dzieci nawet wtedy, gdy uzyskają dodatni wynik testu na obecność koronawirusa. Zarówno Światowa Organizacja Zdrowia, jak i inne stowarzyszone instytucje wyjaśniły tę sytuację w jednoznaczny sposób. Zaprezentujemy Ci ten przypadek nieco bliżej.
Czy nadal mogę karmić piersią, jeśli mam koronawirusa?

Ostatnia aktualizacja: 20 maja, 2020

Ciąża rodzi wiele pytań, podobnie jak macierzyństwo. W kontekście pandemii COVID-19 logiczne jest, że matki zadają sobie naprawdę wiele różnych pytań. Jednym z nich jest to, czy nadal możesz karmić piersią, jeśli zdiagnozowano u Ciebie infekcję koronawirusem.

Matka może nawet bez wyraźnych objawów otrzymać pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa SARS-CoV-2. Nie zapominajmy, że istnieją kraje i określone regiony geograficzne, w których odpowiednie organy testują „jak leci” nawet osoby bez widocznych objawów.

Mamy tutaj bowiem do czynienia z wysoce zakaźnym wirusem, który może szybko rozprzestrzeniać się między ludźmi. Dlatego testy oraz zalecenia dotyczące dobrowolnej izolacji są wdrażane na całym świecie.

Mając to na uwadze, chcemy odpowiedzieć na następujące pytanie: Czy matki z koronawirusem nadal mogą karmić piersią swoje dzieci?

Czy karmić piersią? Według ekspertów tak – jest to zawsze najlepsza opcja

Kobiety w ciąży i kobiety w okresie laktacji zadają sobie pytanie, czy mogą karmić piersią swoje dzieci nawet wtedy, gdy uzyskają dodatni wynik testu na obecność koronawirusa. Zarówno Światowa Organizacja Zdrowia (oryg. World Health Organization – WHO), jak i inne stowarzyszone instytucje wyjaśniły tę sytuację w jednoznaczny sposób.

Zaprezentujemy Ci ten przypadek nieco bliżej.

Światowa Organizacja Zdrowia utrzymuje to samo zalecenie od początku pandemii. Kobiety ze zdiagnozowaną infekcją wirusem SARS-CoV-2 powinny zrobić wszystko, aby kontynuować karmienie piersią. Powinny oczywiście stosować specjalne środki ostrożności, ale nie muszą w takim przypadku przerywać dostaw mleka matki swoim dzieciom.

Karmienie piersią

Według danych UNICEF-u dzieci, które są karmione piersią, są nawet sześć razy mniej narażone na przedwczesną śmierć. Ma to związek z ochroną, jaką zapewnia mleko matki w przypadku infekcji układu oddechowego i pokarmowego.

Karmienie piersią jest również korzystne dla samych matek. Wynika to z tego, że matki karmiące piersią rzadziej cierpią na krwotoki po urodzeniu. Istnieją również długoterminowe korzyści, które obejmują niższe ryzyko raka piersi i macicy.

Te podwójne korzyści są powodem, dla którego kobiety powinny nadal karmić piersią, nawet jeśli otrzymały pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa.

Międzynarodowe organizacje medyczne są konsekwentne w swoich zaleceniach zachęcających do karmienia piersią. Nie powinniśmy przeoczyć aspektu ekonomicznego, ponieważ mleko matki jest oczywiście dostępne bezpłatnie.

Ogólnie rzecz biorąc WHO nadal zaleca karmienie piersią, nawet jeśli matka ma wynik pozytywny na badanie obecności koronawirusa SARS-CoV-2.

Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Odporność dzieci podczas pandemii

Infekcja koronawirusem podczas ciąży

Wiedza na temat tego, czy kobieta nadal może karmić piersią swoje dziecko, jeśli uzyska pozytywny wynik testu na koronawirusa, ma związek z relacją między ciążą a samym wirusem SARS-CoV-2.

Na szczęście ta pandemia była do tej pory łagodna w odniesieniu do ciąży. Tak się nie stało na przykład podczas niedawnej pandemii grypy, która miała miejsce w 2009 r.

Śmiertelność wirusa nie wzrasta u kobiet w ciąży, nie możemy też uważać ciąży za czynnik podwyższonego ryzyka. Zalecenia wyrażone na początku pandemii dotyczące ochrony kobiet w ciąży jako grupy szczególnie wrażliwej dotyczą medycznej zasady zachowania ostrożności.

Eksperci uważają, że nie można potwierdzić pionowej transmisji wirusa SARS-CoV-2. Twierdzenie to jest oparte na badaniach naukowych, które miały miejsce w odniesieniu do poprzednich wybuchów epidemii koronawirusa, takich jak SARS w 2003 r.

Kobieta w ciąży

Do chwili obecnej nie ma żadnych dowodów na to, że matka może przenosić koronawirusa na płód przez łożysko.

Ponadto mamy do dyspozycji także nowe badanie obserwacyjne z udziałem niektórych kobiet w ciąży zakażonych podczas obecnego wybuchu epidemii wirusa SARS-CoV-2. Obejmuje ono sporą liczbę przypadków, w których czas hospitalizacji i potrzeby intensywnej terapii u kobiet w ciąży zostały znacząco wydłużone.

Jednak wyniki tego badania nie przyniosły decydujących danych ani też wystarczającej ilości argumentów, aby uznać możliwość zainfekowania płodu przez matkę będącą nosicielem SARS-CoV-2 za prawdopodobną.

Krótko mówiąc, możesz śmiało przyjąć za pewnik, że kobiety w ciąży nie przenoszą wirusa na płód.

Środki ostrożności, które powinnaś zastosować, aby móc nadal bezpiecznie karmić piersią swoje dziecko, nawet jeśli masz koronawirusa

Nie ma żadnych dowodów sugerujących, że koronawirus może przenosić się poprzez mleko matki lub łożysko. Ale to nie oznacza, że nie musisz zachować odpowiednich środków ostrożności. Karmienie piersią obejmuje przecież bezpośredni kontakt, który sprzyja wymianie kropelek aerozolu oddechowego!

Analogicznie, jeśli zdecydujesz się odciągać mleko ze swoich piersi, aby nakarmić dziecko butelką, powinnaś pamiętać, że w dalszym ciągu obowiązują Cię te same zasady postępowania:

  • Umyj ręce przed i po karmieniu dziecka.
  • Użyj maski podczas karmienia piersią lub podawania dziecku butelki, nawet jeśli nie jest to maska medyczna.
  • Ogranicz bezpośredni i bliski kontakt między twarzą swoją a dziecka.
  • Po każdym użyciu umyj butelkę pod gorącą wodą.

Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Czy to prawda, że koronawirus dotyka mężczyzn bardziej niż kobiety?

Czy kobiety mogą nadal karmić piersią, nawet jeśli mają koronawirusa?

Odpowiedź brzmi: tak. Kobiety powinny kontynuować karmienie piersią, nawet jeśli uzyskają dodatni wynik testu na obecność koronawirusa. Jeśli matka ma objawy choroby i czuje się bardzo słaba, może zdecydować się na odciąganie mleka i podawanie go dziecku w butelce zamiast bezpośrednio karmić piersią.

Tak samo powinna zrobić, jeśli po prostu z różnych względów nie jest w stanie zapewnić dziecku pokarmu w ten sposób.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Navarro, Gimeno, and Jose Manuel Martín Morales. “MANEJO DEL RIESGO DE CONGAGIO POR CORONAVIRUS EN MADRES Y RECIÉN NACIDOS.” (2020).
  • Anderson, Philip O. “Breastfeeding and respiratory antivirals: coronavirus and influenza.” Breastfeeding Medicine 15.3 (2020): 128-128.
  • Ranganathan, Ranjitha, Khan Amir Maroof, and Pragti Chhabra. “Antenatal care, care at birth, and breastfeeding during the Coronavirus (COVID-19) pandemic.” Indian Journal of Community Health 32.1 (2020): 17-20.
  • Khan, Naushad, et al. “Coronavirus Effects on Pregnant Women in The World.” Available at SSRN 3569040 (2020).

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.