Przyrządzanie wieprzowiny: 4 zdrowe sposoby
Przyrządzanie wieprzowiny dla wielu osób wydaje się być trudnym zadaniem. Wcale tak nie jest! Wieprzowina to doskonałe źródło białka. W zależności od sposobu karmienia zwierzęcia, zawarty w nim tłuszcz będzie nasycony lub wielonienasycony.
Dlatego świnie iberyjskie karmione żołędziami są wyższej jakości niż świnie jedzące paszę. W zależności od diety, wieprzowinę można uznać za mięso czerwone (karmione paszą) lub białe (karmione owocami). W dzisiejszym artykule pokażemy Ci zdrowe sposoby na przyrządzanie wieprzowiny.
Najpopularniejsze sposoby przyrządzania wieprzowiny nie zawsze są najzdrowsze. Często jemy mięso panierowane lub smażone. Przez to, oprócz zwiększonej zawartości akrylamidu, ma również więcej kalorii.
Poniżej pokażemy 4 zdrowe sposoby na przyrządzanie wieprzowiny. Dzięki nim nie straci ona swoich właściwości i nie zmieni swojej kaloryczności.
Przyrządzanie wieprzowiny – 2 najpopularniejsze sposoby
Grillowanie
Grillowanie to dość powszechny sposób przygotowywania wieprzowiny. Kluczem w tym przypadku jest umiejętność perfekcyjnego gotowania. Użyj kawałków o odpowiedniej grubości, około 2 cm i przygotuj tak, aby były zwęglone na zewnątrz, pozostawiając wnętrze lekko czerwone.
Ważne jest, aby zbyt mocno nie przypalać ani nie przyrumieniać mięsa, aby zapobiec tworzeniu się akrylamidu, który obniża jego jakość. W takich sytuacjach można marynować mięso w czosnku i przyprawach. Następnie wzrasta zawartość polifenoli, a także jego zdolność przeciwutleniająca. Nadaje to również mięsu ciekawy smak.
Aby poprawić prezentację i zawartość składników odżywczych, jest to świetna opcja do podsmażenia lub nawet gotowania na parze niektórych warzyw, które będą towarzyszyć mięsu.
Przeczytaj także: Domowa empanada z wołowiną lub kurczakiem
Pieczenie
Kolejna metoda gotowania, która wymaga bardzo małej ilości oleju. W tym przypadku najlepiej jest przygotowywać mięso powoli i upewnić się, że temperatura nie jest wyższa niż 175 stopni. Ponadto, marynaty mogą dodać więcej smaku, a mięso można udekorować warzywami lub ziemniakami.
W ten sposób można wzmocnić jego smak i otrzymać pyszny, bogaty w składniki odżywcze posiłek. Zawartość białka oraz witamina B12 i kwas foliowy, a także niektóre minerały, takie jak cynk, są bardzo istotne dla naszego organizmu.
Bardzo ważne jest, aby mięso nie było nadmiernie zarumienione ani nie przypaliło się. Aby to zapewnić, zawsze warto je co jakiś czas nakłuwać lub przecinać, aby sprawdzić, czy wnętrze jest soczyste. Idealnie byłoby, gdyby zewnętrzna strona była lekko nadwęglona, a wewnętrzna delikatna i miękka.
Sól gruboziarnista również może wzmocnić smak pieczonej wołowiny.
Inne zdrowe sposoby przygotowywania wieprzowiny
Ryż lub kuskus
Wieprzowina to doskonałe źródło białka. Jeśli jednak potrzebujesz również dobrego źródła węglowodanów, spróbuj dodać do posiłku ryż lub kuskus. Najlepiej byłoby odrobinę zwęglić mięso przed dodaniem go do innych składników.
Wieprzowinę polecamy przyrządzać na małym ogniu. Dodatkowo możesz użyć różnych rodzajów przypraw.
Kluczem do tych dań jest oparcie się pokusie użycia sosu aioli, który zwiększy kaloryczność. Dodaj swoje ulubione warzywa, aby zwiększyć ilość witamin i przeciwutleniaczy. Poza tym tak przygotowane mięso można trzymać w lodówce. Przykryj je folią, aby nie wyschło i bez problemu wytrzyma 2 lub 3 dni.
Gulasz
W tym przypadku mamy tradycyjną metodę przygotowania, która łączy węglowodany z ziemniaków z wieprzowina i warzywami. Jest to forma powolnego gotowania, która nie psuje ani nie pogarsza produktu. Im niższa temperatura i dłuższy czas gotowania, tym lepiej.
Możesz dodać ziemniaki ze skórka lub bez, a ilość mięsa i ziemniaków powinna być mniej więcej podobna. To danie jest również dobre z warzywami, takimi jak marchewka, i różnymi rodzajami przypraw. Świetnie nadaje się na zimę, kiedy je się na gorąco, z bulionem z samego mięsa.
Kolejnym dobrym pomysłem jest mrożenie. Pozwala to na długie przechowywanie mięsa i zjedzenie go później, ponieważ wszystkie właściwości i smak są dobrze zachowane. Z tego powodu warto przygotować dużą ilość produktu i część zamrozić na później.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Wessels I, Maywald M, Rink L. Zinc as a Gatekeeper of Immune Function. Nutrients. 2017 Nov 25;9(12):1286. doi: 10.3390/nu9121286. PMID: 29186856; PMCID: PMC5748737.
- Chen J, Huang G. Antioxidant activities of garlic polysaccharide and its phosphorylated derivative. Int J Biol Macromol. 2019 Mar 15;125:432-435. doi: 10.1016/j.ijbiomac.2018.12.073. Epub 2018 Dec 8. PMID: 30537497.
- Aune D, Giovannucci E, Boffetta P, Fadnes LT, Keum N, Norat T, Greenwood DC, Riboli E, Vatten LJ, Tonstad S. Fruit and vegetable intake and the risk of cardiovascular disease, total cancer and all-cause mortality-a systematic review and dose-response meta-analysis of prospective studies. Int J Epidemiol. 2017 Jun 1;46(3):1029-1056. doi: 10.1093/ije/dyw319. PMID: 28338764; PMCID: PMC5837313.