Mięso – co się stanie, jeśli z niego zrezygnujesz?
· Styczeń 15, 2019
Wyeliminowanie mięsa z naszej codziennej diety może mieć zarówno pozytywne, jak i negatywne skutki. Dlatego konieczne jest rozważenie wszystkich aspektów jeszcze przed podjęciem decyzji o przestawieniu się na dietę wegetariańską lub wegańską.
Mięso jest doskonałym źródłem białka. Zawiera witaminy z grupy B i liczne minerały, takie jak żelazo i cynk. Szczególnie istotne jest jedzenie mięsa, gdy twoje ciało rośnie i wciąż się rozwija. Całkowite zrezygnowanie z konsumpcji mięsa może wywoływać pewne reakcje w Twoim organizmie.
Dodatkowo bardzo ważne jest to, aby zrozumieć, że dieta bezmięsna nie jest równoznaczna ze zdrową dietą, ponieważ jeśli nie spożywasz żadnych posiłków zawierających produkty pochodzenia zwierzęcego, oznacza to, że nie dostarczasz pewnych niezbędnych witamin, minerałów i białek.
Z tego względu dzisiaj przyjrzymy się temu, jak zmienia się twoje ciało i styl życia, gdy decydujesz się całkowicie przestać jeść mięso.
1. Zrzucisz parę kilogramów
Ludzie, którzy przestają jeść mięso, mogą szybko stracić nawet do 4-5 kg miesięcznie, ponieważ organizm przestanie wchłaniać tłuszcze z mięsa.
2. Mięso, a mikroflora bakteryjna układu pokarmowego
Mikroflora jelitowa ludzi jedzących mięso i wegetarian bardzo się od siebie różni. Wydaje się, że ludzie, którzy jedzą więcej pokarmów pochodzenia roślinnego, mają zdrowsze bakterie jelitowe.
Jednak odbudowa i poprawa flory jelitowej nie jest zabiegiem, który można przeprowadzić w ciągu jednego dnia. Z tego względu wzdęcia i gazy nie znikną od razu.
Dzieje się tak dlatego, że jelita i trzustka przyzwyczajają się stopniowo do pokarmów roślinnych, a ilość i rodzaj enzymów ulega systematycznej zmianie.
3. Poprawa naszej cery
Ludzie, którzy przestają jeść mięso, często podkreślają, że ich skóra staje się zdrowsza i pozbawiona zmian.
Trądzik, zaskórniki i wągry stopniowo będą zanikać. Jeśli całkowicie zastąpisz mięso warzywami i owocami, szybko wyeliminujesz toksyny ze swojej skóry.
4. Zastrzyk dodatkowej energii
W chwili, gdy przestaniesz jeść mięso, twój poziom cholesterolu wyraźnie się obniży.
Z pewnością wzrośnie również spożycie błonnika pochodzącego z produktów pełnoziarnistych, co jest ogromną korzyścią w kontekście prowadzenia tego stylu życia i czynnikiem, który sprawia, że poziom naszej energii w ciągu dnia jest bardziej stabilny.
Spożywanie większej ilości szpinaku, jarmużu, fasoli i innych produktów o wysokiej zawartości azotanów może pomóc ci poczuć więcej energii z upływem czasu.
5. Twój cholesterol obniży się nawet trzykrotnie!
Wegetarianie i weganie mają zauważalnie niższe ciśnienie tętnicze aniżeli osoby spożywające mięso. Naukowcy twierdzą, że wynika to z niższej średniej masy ciała i wyższego spożycia owoców i warzyw, a co za tym idzie, jest pomocne w eliminacji toksyn i lepszym samopoczuciu.
Dodatkowo poziom cholesterolu we krwi również znacznie się obniży. Dla osób, które cierpią na miażdżycę i choroby naczyniowe, najlepszym rozwiązaniem będzie dieta roślinna.
6. Aktywujesz swoje dobre geny!
Twoje środowisko i czynniki zewnętrzne mają bardzo silny wpływ na funkcjonowanie negatywnych i pozytywnych funkcji genów w twoim ciele. Jeśli prowadzisz niezdrowy tryb życia, aktywujesz „złe” geny, które powodują przewlekłe choroby i otyłość.
Z drugiej strony zdrowy tryb życia aktywuje Twoje dobre geny.
Rezygnacja ze spożywania produktów pochodzenia zwierzęcego i zwiększenie ilości pokarmów roślinnych w naszej diecie pomoże w zmaksymalizowaniu wykorzystania dobrych genów.
7. Ryzyko zachorowania na cukrzycę znacznie się obniży
Osoby stosujące dietę wegetariańską wykazują mniejsze ryzyko na zachorowania na choroby natury metabolicznej.
Jest to lista czynników ryzyka związanych z cukrzycą typu 2 (niezwiązaną z insuliną), udarami i chorobami serca.
8. PAMIĘTAJ o tym, aby wyrównać niedobory składników odżywczych!
Bardzo ważne jest to, aby pamiętać, że nie spożywając mięsa, tworzysz niedobory składników odżywczych, co oznacza nieprawidłowe funkcjonowanie Twojego organizmu.
W konsekwencji będziesz mieć niedobory jodu, żelaza i witamin D i B12. Dlatego należy zadbać o to, by znaleźć alternatywne źródła tych składników. Bardzo łatwo można je uzyskać, spożywając dużą ilość roślin strączkowych, takich jak fasola, ciecierzyca i soczewica.
Dla zrównoważonej diety należy również spożywać orzechy, owoce, ciemnozielone warzywa, produkty pełnoziarniste i płatki owsiane.
9. Brak odczuwania walorów smakowych na normalnym poziomie
Twoje kubki smakowe reagują na cynk, który jest powszechny w ostrygach i czerwonym mięsie. Z tego względu, gdy przestajesz jeść mięso, powinieneś poszukać nowych źródeł pożywienia, które dostarczy Ci ten minerał.
Jedz więcej białej fasoli, orzechów, pełnych ziaren i produktów mlecznych.
10. Daj swoim mięśniom czas
Białka zwierzęce i roślinne są niezbędne do budowania mięśni i pomagają w ich prawidłowej regeneracji po ćwiczeniach, dlatego zaleca się, aby wegetarianie i weganie spożywali dużo białka bezpośrednio po przeprowadzonym treningu.
Teraz już wiesz, co stanie się z twoim ciałem, jeśli zdecydujesz się przestać jeść mięso, włączając w to korzyści, a także ryzyko powstawania pewnych niedoborów odżywczych, które może występować w Twoim organizmie podczas nowej diety.
Clarys, P., Deliens, T., Huybrechts, I., Deriemaeker, P., Vanaelst, B., De Keyzer, W., … Mullie, P. (2014). Comparison of nutritional quality of the vegan, vegetarian, semi-vegetarian, pesco-vegetarian and omnivorous diet. Nutrients. https://doi.org/10.3390/nu6031318
Phillips, F. (2005). Vegetarian nutrition. Nutrition Bulletin. https://doi.org/10.1111/j.1467-3010.2005.00467.x
Burkholder, N., Rajaram, S., & Sabaté, J. (2015). Vegetarian Diets. In Encyclopedia of Food and Health. https://doi.org/10.1016/B978-0-12-384947-2.00722-4
McEvoy, C. T., Temple, N., & Woodside, J. V. (2012). Vegetarian diets, low-meat diets and health: A review. Public Health Nutrition. https://doi.org/10.1017/S1368980012000936
Key, T. J., Appleby, P. N., & Rosell, M. S. (2006). Health effects of vegetarian and vegan diets. Proceedings of the Nutrition Society. https://doi.org/10.1079/PNS2005481
Craig, W. J. (2009). Health effects of vegan diets 1-3. Am J Clin Nutr. https://doi.org/10.3945/ajcn.2009.26736N
Leitzmann, C. (2014). Vegetarian nutrition: Past, present, future. In American Journal of Clinical Nutrition. https://doi.org/10.3945/ajcn.113.071365
Barnard, N. D., Katcher, H. I., Jenkins, D. J. A., Cohen, J., & Turner-McGrievy, G. (2009). Vegetarian and vegan diets in type 2 diabetes management. Nutrition Reviews. https://doi.org/10.1111/j.1753-4887.2009.00198.x
Tonstad, S., Stewart, K., Oda, K., Batech, M., Herring, R. P., & Fraser, G. E. (2013). Vegetarian diets and incidence of diabetes in the Adventist Health Study-2. Nutrition, Metabolism and Cardiovascular Diseases. https://doi.org/10.1016/j.numecd.2011.07.004
Czy jesteś w stanie rozpoznać głód fizyczny i odróżnić go od emocjonalnego? Niestety większość z nas nie ma pojęcia gdzie kończy się jeden a zaczyna drugi. Warto zagłębić się w ich charakterystykę. Uczucie głodu jest fizjologicznym odczuciem; instynktem, regulowanym przez…
Kto powiedział, że jednym sposobem na płaski brzuch jest codzienna wizyta na siłowni? Potrzebna jest konsekwencja i cierpliwość, jednak równie dobrze trening wzmacniający mięśnie brzucha możesz wykonać w swoim domu. Zbudowanie mięśni brzucha zajmuje wiele czasu i wymaga sporej dozy…
Próbowałaś już wszystkiego, ale po prostu pozostaje Ci stwierdzić: „Moje dziecko nie chce jeść„. Dlaczego tak się dzieje? Czy to możliwe, że Twoje dziecko ma problem? A może jest to konsekwencja tradycji rodzinnej i kultury jedzenia? Czytaj dalej, aby dowiedzieć…
Dziś chcielibyśmy przekazać Ci, jakich 7 sposobów na szczęście podpowiada nam neurobiologia i jej odkrycia. Dzięki połączeniu psychologii, badań nad emocjami i samopoczuciem oraz nauk ścisłych możesz podejść do tej kwestii holistyczne. Dowiedz się, czego potrzebuje Twój mózg do szczęścia!…
Czysta i gładka cera wbrew oczekiwaniom nie wymaga wcale ogromnych poświęceń, choć wymaga wytrwałości oraz konsekwencji. Dlatego, jeśli jedną ze wskazówek jest zmywanie makijażu na noc: nigdy o tym nie zapominaj. Jeśli marzy nam się lśniąca i gładka cera powinniśmy…
Osłabienie włosów to efekt nie tylko niedoborów żywieniowych w organizmie. To także skutek działania czynników takich jak zanieczyszczenie środowiska i pogoda. Wielu z nas na pewno przydadzą się domowe maseczki wzmacniające włosy. Sprzedawcy wielu produktów, zabiegów i sprzętów obiecują cudowne…