Mięso – co się stanie, jeśli z niego zrezygnujesz?

15 stycznia, 2019
Wyeliminowanie mięsa z naszej codziennej diety może mieć zarówno pozytywne, jak i negatywne skutki. Dlatego konieczne jest rozważenie wszystkich aspektów jeszcze przed podjęciem decyzji o przestawieniu się na dietę wegetariańską lub wegańską.

Mięso jest doskonałym źródłem białka. Zawiera witaminy z grupy B i liczne minerały, takie jak żelazo i cynk. Szczególnie istotne jest jedzenie mięsa, gdy twoje ciało rośnie i wciąż się rozwija. Całkowite zrezygnowanie z konsumpcji mięsa może wywoływać pewne reakcje w Twoim organizmie.

Dodatkowo bardzo ważne jest to, aby zrozumieć, że dieta bezmięsna nie jest równoznaczna ze zdrową dietą, ponieważ jeśli nie spożywasz żadnych posiłków zawierających produkty pochodzenia zwierzęcego, oznacza to, że nie dostarczasz pewnych niezbędnych witamin, minerałów i białek.

Z tego względu dzisiaj przyjrzymy się temu, jak zmienia się twoje ciało i styl życia, gdy decydujesz się całkowicie przestać jeść mięso.

1. Zrzucisz parę kilogramów

Ludzie, którzy przestają jeść mięso, mogą szybko stracić nawet do 4-5 kg miesięcznie, ponieważ organizm przestanie wchłaniać tłuszcze z mięsa.

waga ciała

2. Mięso, a mikroflora bakteryjna układu pokarmowego

Mikroflora jelitowa ludzi jedzących mięso i wegetarian bardzo się od siebie różni. Wydaje się, że ludzie, którzy jedzą więcej pokarmów pochodzenia roślinnego, mają zdrowsze bakterie jelitowe.

Jednak odbudowa i poprawa flory jelitowej nie jest zabiegiem, który można przeprowadzić w ciągu jednego dnia. Z tego względu wzdęcia i gazy nie znikną od razu.

Dzieje się tak dlatego, że jelita i trzustka przyzwyczajają się stopniowo do pokarmów roślinnych, a ilość i rodzaj enzymów ulega systematycznej zmianie.

3. Poprawa naszej cery

Ludzie, którzy przestają jeść mięso, często podkreślają, że ich skóra staje się zdrowsza i pozbawiona zmian.

Trądzik, zaskórniki i wągry stopniowo będą zanikać. Jeśli całkowicie zastąpisz mięso warzywami i owocami, szybko wyeliminujesz toksyny ze swojej skóry.

cera

4. Zastrzyk dodatkowej energii

W chwili, gdy przestaniesz jeść mięso, twój poziom cholesterolu wyraźnie się obniży.

Z pewnością wzrośnie również spożycie błonnika pochodzącego z produktów pełnoziarnistych, co jest ogromną korzyścią w kontekście prowadzenia tego stylu życia i czynnikiem, który sprawia, że poziom naszej energii w ciągu dnia jest bardziej stabilny.

Spożywanie większej ilości szpinaku, jarmużu, fasoli i innych produktów o wysokiej zawartości azotanów może pomóc ci poczuć więcej energii z upływem czasu.

5. Twój cholesterol obniży się nawet trzykrotnie!

Wegetarianie i weganie mają zauważalnie niższe ciśnienie tętnicze aniżeli osoby spożywające mięso. Naukowcy twierdzą, że wynika to z niższej średniej masy ciała i wyższego spożycia owoców i warzyw, a co za tym idzie, jest pomocne w eliminacji toksyn i lepszym samopoczuciu.

krwinki

Dodatkowo poziom cholesterolu we krwi również znacznie się obniży. Dla osób, które cierpią na miażdżycę i choroby naczyniowe, najlepszym rozwiązaniem będzie dieta roślinna.

6. Aktywujesz swoje dobre geny!

Twoje środowisko i czynniki zewnętrzne mają bardzo silny wpływ na funkcjonowanie negatywnych i pozytywnych funkcji genów w twoim ciele. Jeśli prowadzisz niezdrowy tryb życia, aktywujesz „złe” geny, które powodują przewlekłe choroby i otyłość.

Z drugiej strony zdrowy tryb życia aktywuje Twoje dobre geny.

Rezygnacja ze spożywania produktów pochodzenia zwierzęcego i zwiększenie ilości pokarmów roślinnych w naszej diecie pomoże w zmaksymalizowaniu wykorzystania dobrych genów.

7. Ryzyko zachorowania na cukrzycę znacznie się obniży

Osoby stosujące dietę wegetariańską wykazują mniejsze ryzyko na zachorowania na choroby natury metabolicznej.

Jest to lista czynników ryzyka związanych z cukrzycą typu 2 (niezwiązaną z insuliną), udarami i chorobami serca.

8. PAMIĘTAJ o tym, aby wyrównać niedobory składników odżywczych!

Bardzo ważne jest to, aby pamiętać, że nie spożywając mięsa, tworzysz niedobory składników odżywczych, co oznacza ​​nieprawidłowe funkcjonowanie Twojego organizmu.

W konsekwencji będziesz mieć niedobory jodu, żelaza i witamin D i B12. Dlatego należy zadbać o to, by znaleźć alternatywne źródła tych składników. Bardzo łatwo można je uzyskać, spożywając dużą ilość roślin strączkowych, takich jak fasola, ciecierzyca i soczewica.

migrena

Dla zrównoważonej diety należy również spożywać orzechy, owoce, ciemnozielone warzywa, produkty pełnoziarniste i płatki owsiane.

9. Brak odczuwania walorów smakowych na normalnym poziomie

Twoje kubki smakowe reagują na cynk, który jest powszechny w ostrygach i czerwonym mięsie. Z tego względu, gdy przestajesz jeść mięso, powinieneś poszukać nowych źródeł pożywienia, które dostarczy Ci ten minerał.

  • Jedz więcej białej fasoli, orzechów, pełnych ziaren i produktów mlecznych.

10. Daj swoim mięśniom czas

Białka zwierzęce i roślinne są niezbędne do budowania mięśni i pomagają w ich prawidłowej regeneracji po ćwiczeniach, dlatego zaleca się, aby wegetarianie i weganie spożywali dużo białka bezpośrednio po przeprowadzonym treningu.

mięśnie

Teraz już wiesz, co stanie się z twoim ciałem, jeśli zdecydujesz się przestać jeść mięso, włączając w to korzyści, a także ryzyko powstawania pewnych niedoborów odżywczych, które może występować w Twoim organizmie podczas nowej diety.