Przyjaciele - 5 powodów dlaczego ich nie posiadasz

Czy któryś z poniższych powodów wyjaśnia dlaczego nie posiadasz przyjaciół? Nawet jeśli jesteś samotnikiem, posiadanie grona znajomych jest niezbędne do prowadzenia zdrowego stylu życia.
Przyjaciele - 5 powodów dlaczego ich nie posiadasz

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Narzekasz, że przyjaciele się od Ciebie odwrócili? Czujesz się samotny? A może nigdy nie miałeś przyjaciół? Jeśli tak, najprawdopodobniej robisz coś, co ich do Ciebie zniechęca.Czasami trudno jest pokusić się o samokrytykę lub zaakceptować własne wady. Jednak to bardzo przydatna umiejętność, szczególnie jeśli chcesz poszerzyć grono znajomych. Przyjrzyj się poniższym przykładom. Być może dowiesz się, dlaczego nie masz przyjaciół.

1. Zawsze narzekasz

Stałe narzekanie może być jednym z powodów, przez które przyjaciele i znajomi się od Ciebie odsuwają. Czasami ludzie robią to tak często, że nawet nie zdają sobie z tego sprawy.

Z powodu ciągłego narzekania możesz być postrzegany jako pesymista albo osoba, która uważa się za ofiarę.

Ponadto, przez narzekanie możesz stać się egoistą. Kiedy marudzisz lub użalasz się nad sobą, myślisz, że jesteś najważniejszą osobą i dajesz do zrozumienia, że potrzebujesz wsparcia wszystkich wokół. Prędzej czy później każdy może się zmęczyć takim narzekaniem. Być może właśnie dlatego nie masz przyjaciół.

2. Przyjaciele schodzą na drugi plan, kiedy jesteś w związku

Będąc w związku, wiele osób zapomina o swoich przyjaciołach. Zrozumiałe jest to, że chcą być wyłącznie ze swoim partnerem, jednakże należy również znaleźć czas dla znajomych.

  • Twoi przyjaciele mogą czuć się wykorzystywani, jeśli dzwonisz do nich lub planujesz wyście wyłącznie wtedy kiedy jesteś singlem. Przyjaźń zasługuje na szacunek.
  • Czy Twoja ukochana osoba naprawdę musi być przy Tobie przez cały czas? Czy naprawdę nie potrafisz znaleźć ani chwili dla swoich przyjaciół?
zakochani i przyjaciółka obok zazdrosna

Faza zakochania oślepia tak bardzo, że można stracić z oczu ludzi, którzy zawsze w najważniejszych momentach byli blisko, aby wysłuchać lub pocieszyć.

Nie odstawiaj przyjaciół na bok, kiedy jesteś w związku. Są niezwykle cenni.

3. Masz za wysokie oczekiwania

Następnym powodem, dla którego nie posiadasz przyjaciół mogą być Twoje za wysokie oczekiwania względem ich zachowania. Czasami dzieje się tak również między dwojgiem osób w związku. Może być to frustrujące i męczące.

Nie oczekuj, że ktoś będzie zachowywał się tak jak Ty tego pragniesz lub traktował Cię w wyjątkowy sposób.

szczęśliwa kobieta a przyjaźń

Nikt nie będzie zachowywać się w określony sposób tylko dlatego, że Ty tak chcesz. Pozbądź się oczekiwań, które niszczą przyjaźń i pozwól innym być sobą.

4. Masz niską samoocenę

Następnym dość częstym powodem braku przyjaciół jest niskie poczucie własnej wartości. Jeśli nie jesteś pewny siebie, możesz mieć wiele problemów, szczególnie w relacjach międzyludzkich.

  • Prawdopodobnie wymagasz od innych zbyt wiele, czujesz się atakowany, kiedy nie są tacy, jak tego oczekujesz albo dopada Cię smutek, kiedy nie jesteś w centrum uwagi.
  • Możliwe, że zamykasz się na innych, że wchodzisz w bliższe interakcje ze znajomymi, nie planujesz niczego, ani nie umawiasz się na spotkania.

W końcu przyjaźń sama wygaśnie.

Kobieta rozmawiająca z przyjaciółmi przez komputer

Najważniejsze, abyś sam zasięgnął po profesjonalną pomoc oraz wyszedł do ludzi. Zacznij chodzić na siłownię lub w inne miejsce, które łączy pasjonatów. W ten sposób dowiesz się, że istnieją inni ludzie w Twoim otoczeniu, którzy mogą sprawdzić się jako przyjaciele. Bądź otwarty na poznawanie innych.

5. Plotkujesz na temat wszystkich

Wiele osób ma tendencję do plotkowania wśród przyjaciół. Problem pojawia się, kiedy obmawia się jednego znajomego w obecności drugiego.

Zacznijmy od tego, że prędzej czy później dana osoba dowie się, że obgadujesz ją za jej plecami. Takie nastawienie może również sprawić, że Twoi przyjaciele stracą do Ciebie zaufanie, przestaną być z Tobą szczerzy, aż w końcu się od Ciebie odwrócą.

Przyjaciele obgadujący

W każdej relacji zaufanie jest podstawą. Oczywiście to naturalne, że czasami rozmawiasz o swoim przyjacielu. Jeśli jednak robisz to stale, pokazuje to Twoje negatywne nastawienie, jeśli chodzi o przyjaźń.

Czy jakikolwiek z powyższych powodów może wpływać na to, że jesteś samotny? Nawet jeśli jesteś introwertykiem, przyjaciele powinni być dla Ciebie ważni.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Azmitia, M., Ittel, A., & Radmacher, K. (2005). Narratives of friendship and self in adolescence. New directions for child and adolescent development, 2005(107), 23-39.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.