Jak nie przybrać na wadze ze stresu?

Spożywanie czarnej, gorzkiej czekolady o zawartości kakao pomiędzy 70 do 90%, zmniejsza ilość hormonów stresu, łagodzi zmęczenie i zapewnia nam sporą dawkę magnezu.
Jak nie przybrać na wadze ze stresu?

Ostatnia aktualizacja: 24 lipca, 2015

Stres towarzyszy nam codziennie, w różnych okolicznościach. Czasem zdarza się, że jesteśmy pod jego ciągłym oddziaływaniem, a to natychmiast odbija się echem na naszym organizmie. Obserwujemy wtedy szereg zmian: wzrasta poziom kortyzolu i insuliny, zaczynasz odczuwać wilczy apetyt, który sprawia, że jesz nie z potrzeby, ale dla własnej przyjemności. W piorunującym tempie zaczynasz przybierać na wadze. W poniższym artykule, zamieściliśmy kilka wskazówek, które pokażą ci w jaki sposób uniknąć przybierania na wadze ze stresu.

Będąc pod wpływem stresu, nasi przodkowie także cierpieli z powodu nadmiaru kalorii i akumulacji tłuszczu w organizmie. Jednak, ich sytuacja była z goła odmienna: wynaleźli oni mechanizm przeciwdziałający stresowym sytuacjom. W obliczu niebezpieczeństwa po prostu uciekali. Zapas energii został odpowiednio spożytkowany, a do nagromadzenia tłuszczu nie dochodziło. Niestety, my nie możemy uciec od pracy lub innych obowiązków, dlatego też uciekamy się do najprostszego wyjścia, czyli “zajadania problemów”. Jedzenie to przyjemna chwila zapomnienia. Dodatkowo, odczuwamy jak nasze ciało, pomimo tego, że nie potrzebuje żadnego posiłku by móc normalnie funkcjonować, aktywuje potrzebę jedzenia pewnych pokarmów.

Należy także podkreślić fakt, iż nie każdy będąc pod działaniem stresu przybiera na wadze. Niektórzy, wręcz przeciwnie, tracą kilogramy. Jednak, większość ma tendencję do “poszerzania” swojego ciała, a wraz z nim rozpoczynają się problemy zdrowotne. Należy wiedzieć jak je powstrzymać. Wyjaśnimy to zjawisko poniżej.

Dlaczego przybieramy na wadze ze stresu?

2#:przybrać-na-wadze.jpg

Stres jest sygnałem wysyłanym przez twoje ciało. Ostrzega cię przed niebezpieczeństwem, mówi, że coś w twoim otoczeniu działa nie tak jak powinno, stanowi dla ciebie zagrożenie. Stres popycha cię w określonym kierunku, wymaga, byś w jakiś sposób odpowiedział na zaistniałą sytuację. Nasi przodkowie żyli w ciągłym strachu o swoje życie, dlatego musieli wiedzieć jak wykrywać i unikać niebezpiecznych sytuacji, a w konsekwencji musieli wypracować mechanizm pozwalający to wszystko przeżyć. Dziś, poczucie niebezpieczeństwa lub stres nie są stymulowane fizycznie, wiążą się raczej z psychologicznymi aspektami życia ludzkiego. Należą do nich problemy rodzinne, psychiczne, społeczne, problemy w pracy. Z drugiej strony, działanie stresu pozostawia na naszym ciele zauważalne skutki. Przybieranie na wadze jest jednym z nich. Przyjrzyjmy się temu bliżej dla lepszego zrozumienia całego zjawiska.

  • stres stymuluje korę nadnerczy do wzmożonej produkcji hormonu, zwanego kortyzolem.
  • hormon ten powoduje uwalnianie tłuszczu i glukozy z tkanki tłuszczowej do strumienia krwi.
  • Insulina, hormon odpowiedzialny za doprowadzanie glukozy z krwi do komórek ciała, w celu jej magazynowania. Zatrzymuje ją, po to, by tłuszcz i glukoza z krwi mogły być szybko wykorzystane jako źródło energii w tkance, która ich potrzebuje.
  • wzmaga się aktywacja współczulnego układu nerwowego, szczególnie w przypadku cukrzyków. To powoduje otyłość u osób znajdujących się pod działaniem stresu.
  • wzmaga się odczuwanie głodu, dopada nas tak zwany “wilczy głód” skierowany szczególnie na produkty bogate w tłuszcz i cukier. Produkty te działają jako “chwilowe otępienie” dla mózgu, tym samym łagodząc lęki i stres.
  • Stres w pracy jest w szczególności związany ze spożywaniem produktów typu fast food. Fast foody ze względu na szybkość przygotowania i swą kaloryczność są najczęściej spożywanym produktem podczas pracy.

Uniknij przybierania na wadze pod działaniem stresu

3#:przybrać-na-wadze.jpg

Pierwsza metoda, którą powinnaś wypróbować to pozbycie się stresu. Jak? Musisz zidentyfikować jego przyczyny i w odpowiedni sposób sobie z nimi poradzić. Wprowadź w swoje życie równowagę, właściwie wartościując wszystkie jego elementy. To pomoże ci stawić czoło wyzwaniom rzeczywistości. To pierwszy krok, który musisz podjąć by zwalczyć stres. Teraz jednak zajmiemy się tym, co należy zrobić, by zapobiec przybieraniu na wadze pod działaniem stresu.

Ustal kiedy powinieneś jeść, aby nie przybrać na wadze!

Chodzi tu o przestudiowanie zjawiska głodu. Powinno się jeść posiłki według określonego planu. Śniadanie jest najważniejszym i głównym posiłkiem, dlatego musi być treściwe. Obiad natomiast powinien być nieco lżejszy. To normalne, że twój organizm będąc pod działaniem stresu, upomina się o pokarm, gdyż pragnie on zatrzymać lęk, a w zamian otrzymać chwilę relaksu i przyjemności. To wszystko daje jedzenie. Spróbuj zidentyfikować ten moment. Czy zdarza ci się przed pracą? Po powrocie do domu? Identyfikacja problemu jest ścieżką umożliwiającą jego kontrolę. Za wszelką cenę unikaj przetwarzanych pokarmów, cukrów i tłuszczu. Zamień je na polecane przez nas produkty.

Produkt, który redukuje stres

Może cię zaskoczyć fakt, że istnieją produkty, które potrafią łagodzić stres i kontrolować twoją wagę. Włącz je do swojej diety i stosuj tak często jak to tylko możliwe.

Awokado

Awokado posiada wiele niezbędnych składników, które pomagają łagodzić hormony stresu, regulują ciśnienie we krwi i redukują uczucie głodu. Postaraj się jeść awokado każdego dnia, na przykład po południu, kiedy odczuwasz głód. Awokado jest świetnym dodatkiem do sałatek.

Zielona herbata

5#:na-wadze.jpg

Dzięki zawartości antyoksydantów: polifenoli, flawonoidów i katechin, wspomaga usuwanie tłuszczów, usprawnia metabolizm, a co najważniejsze, hamuje produkcję substancji, które wywołują głód. Zielona herbata uspokaja twój umysł i ciało i reguluje podstawowe funkcje organizmu. Możesz pić do trzech filiżanek herbaty dziennie. Nie musisz nawet dodawać do niej cukru.

Żurawina

Kolejny cudowny antyoksydant. Żurawina jest sprzymierzeńcem twojego układu trawiennego, nerek i pęcherza moczowego, a poza tym wykazuje się wielkimi zaletami wspomagającymi łagodzenie stresu.

Orzechy włoskie

Orzechy włoskie są potężnym źródłem kwasu Omega 3. To niezwykle korzystny dla twojego organizmu kwas tłuszczowy, który pobudza mózg, redukuje poziom cholesterolu i łagodzi stres. Orzechy włoskie są wspaniałą przekąską, którą możesz jeść między posiłkami.

Ciemny ryż

Ciemny ryż jest ogromnym źródłem witaminy B. Włącz go do swojej diety i spróbuj stosować tak często jak to tylko możliwe. Kiedy twój organizm dostanie potężną dawkę witaminy B, stres niemal zniknie z twojego życia.

Gorzka czekolada

6#:przybrac-na-wadze.jpg

To może cię zaskoczyć, ale będąc pod działaniem stresu dobrze jest zjeść kostkę gorzkiej czekolady, która zawiera pomiędzy 70 a 90% kakao. Łagodzi ona zmęczenie, dostarcza magnez do organizmu, i co najważniejsze redukuje poziom stresu. Możesz zjeść dwie kostki czekolady dziennie. Jedź ją powoli, delektuj się smkiem, starając się zarazem wydzielać jak największą ilość śliny.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.