Przeprogramowanie podświadomości w 5 krokach

Być może nie jesteś w stanie kontrolować swojej podświadomości, ale możesz ją przeprogramować. Dzięki temu nastawisz się na teraźniejszość, w której możesz cieszyć się pełnią życia.
Przeprogramowanie podświadomości w 5 krokach
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 25 lipca, 2024

Gdy usłyszysz o przeprogramowywaniu podświadomości, możesz natychmiast pomyśleć o psychoanalizie. To dlatego, że podświadomość jest motorem wielu naszych zachowań. Kieruje naszymi codziennymi reakcjami i sposobem interakcji z ludźmi wokół nas. Czy wiedziałeś jednak, że przeprogramowanie podświadomości jest możliwe.

Na przykład, kiedy zostajemy przedstawieni nowej osobie, nie zajmuje nam dużo czasu szybka ocena, czy ją lubimy, czy nie. Kiedy schodzimy po schodach i gubimy jakiś stopień, zwykle reagujemy w ułamku sekundy, aby odzyskać równowagę.

Jest wiele rzeczy, które robimy automatycznie i wielu odpowiedzi udzielamy bez ich analizowania i racjonalizowania. Ogólnie rzecz biorąc, istnieje wiele zachowań, które pochodzą z tej podświadomej struktury.

A gdybyśmy jednak powiedzieli Ci, że istnieje sposób, aby dostać się do tej czarnej skrzynki w naszym umyśle, aby lepiej ją poznać, a nawet zapanować nad nią? Pozwoliłoby to na działanie z większą pewnością siebie i mniejszym strachem. Dzięki temu możemy stać się bardziej wyzwolonymi i szczęśliwszymi ludźmi.

Podświadomość jest autopilotem umysłu

Nic, co znajdujesz w swojej podświadomości, nie jest arbitralne ani przypadkowe. Zawiera ona esencję wszystkiego, przez co przeszedłeś, co widziałeś i czułeś. To rodzaj „szuflady na śmieci”, w której przechowywany jest kompas Twojego jestestwa i wszystkiego, co ci się przydarzyło.

Wszystko, co przeżyłeś, pozostawia emocjonalny ślad w zależności od tego, jak to przetworzyłeś. Dlatego budujesz pewne skojarzenia, poprawne lub nie, w oparciu o rzeczy, których doświadczyłeś. Na przykład:

  • Ludzie, którzy patrzą mi w oczy, są godni zaufania, ponieważ moja mama tak na mnie patrzyła.
  • Mężczyźni, którzy unikają patrzenia na mnie, kiedy do mnie mówią, są niebezpieczni, ponieważ zrobił to mój pierwszy chłopak i naprawdę mnie zranił.

Dlatego wszystko, przez co przeszedłeś, pozostawia ślad w Twojej podświadomości. Tak więc prawdopodobnie interpretujesz swoją rzeczywistość zgodnie z informacjami, które przechowujesz.

Podświadomość jest tym, co pozwala szybko reagować, gdy nie ma czasu na analizę sytuacji. Jest kilka rzeczy, na które może zareagować. Na przykład: „Czy powinienem przyjąć ofertę pracy?” „Czy to dobry pomysł, aby dać mój numer telefonu mojemu nowemu przyjacielowi?” „Którą ścieżką mam iść? Tą po lewej? A może tą po prawej?”

Przeprogramowanie podświadomości – dlaczego warto?

Zrelaksowana kobieta. Przeprogramowanie podświadomości.
Jeśli zdecydujesz się zaprogramować swoją podświadomość, może to pomóc Ci zmienić się w osobę, którą naprawdę chcesz być.

Istnieje wiele powodów, dla których możesz się zdecydować na przeprogramowanie podświadomości. Na przykład w celu lepszego poznania siebie, skorygowania złych nawyków, takich jak palenie, stres, niepokój, depresja i pewność siebie oraz stworzenia lepszej rzeczywistości, która odpowiada Twoim pragnieniom.

Przeprogramowanie podświadomości, może to pomóc ci zmienić się w osobę, którą naprawdę chcesz być.

O czym należy pamiętać, zanim przeprogramujesz podświadomość

Oczywiście nikt nie może zmienić wystroju domu, jeśli nie wie, co się w nim znajduje. Najczęstszą sytuacją jest to, że są ciemne pokoje, których światło nie dotykało od dłuższego czasu. To miejsca, w których ukrywają się Twoje lęki i ograniczające myśli. Często to właśnie one powstrzymują Cię od bycia szczęśliwym.

Dlatego ważne jest, aby poznać problematyczne obszary własnej podświadomości. Tylko wtedy będziesz gotowy, aby ukierunkować ją na zdrowie i osiągnięcia. Aby się tam dostać, będziesz musiał wykonać następujące niezwykle pomocne czynności:

Naucz się łączyć ze swoją podświadomością

  • Zwróć uwagę na swoją intuicję. Przeczucia to wiadomości, które podświadomość wysyła do świadomego umysłu. Dlatego te fragmenty informacji mogą dać ci wskazówkę, co kryje się w środku i na co powinieneś zwrócić uwagę.
  • Prowadź dziennik snów. Połóż notatnik na szafce nocnej i napisz o każdym swoim śnie. Zrób to zaraz po przebudzeniu, zanim zapomnisz. Później przeanalizuj go i zadaj sobie pytanie, co może oznaczać ten sen.
  • Praktykuj medytację. Znajdź spokojną chwilę w ciągu dnia, aby poświęcić ją na to zdrowe ćwiczenie. Pomyśl o tym jak o półgodzinie, którą możesz wykorzystać na połączenie się ze sobą.
  • Koloruj mandale. To sposób na skupienie się na tu i teraz, dzięki czemu możesz także połączyć się ze sobą.
  • Prowadź osobisty dziennik. Zapisuj swoje myśli, wspomnienia i uczucia. To doskonały sposób na stworzenie literackiej struktury, w której może wyjść Twoja esencja i cząstka Twojej podświadomości.

Podoba Ci się ten artykuł? Myślimy, że może Ci się również spodobać przeczytanie: Różnice między podświadomością a nieświadomością

Przeprogramowanie podświadomości w pięciu krokach

Medytująca kobieta.
Tylko wtedy, gdy znajdziesz swoje słabe punkty i słabe punkty, możesz rozpocząć proces wewnętrznej zmiany.

Ważne jest, aby popracować nad poprzednim krokiem, samopoznaniem, zanim przejdziesz do tej fazy. Tylko wtedy, gdy znajdziesz swoje słabe strony, możesz rozpocząć ten proces wewnętrznej zmiany.

Należy pamiętać, że bardzo ważna jest konsekwencja. Te ćwiczenia należy wykonywać codziennie, więc bądź cierpliwy. Zmiany nie nastąpią w ciągu tygodnia czy miesiąca.

Zanotuj, jakie zadania możesz wykonać.

1. Ćwicz wizualizację

Ćwicz wizualizację każdego dnia. Wyobraź sobie siebie w samochodzie. Siedzisz za kierownicą i dokładnie wiesz, dokąd masz jechać.

  • Czujesz przyjemną bryzę na twarzy i widzisz uspokajający wschód słońca nad horyzontem, który daje nadzieję.
  • Ten punkt na horyzoncie to miejsce, w którym znajdują się Twoje cele. Jedziesz w jego kierunku pewnie i bez strachu. Nic nie może Cię powstrzymać.

2. Używaj pozytywnych afirmacji, aby wzmocnić siebie

Najpierw wymyśl frazy lub mantry, które na ciebie działają: „Zasługuję na szczęście i nic nie może mnie powstrzymać. Moi najgorsi wrogowie są w moim umyśle i już ich pokonałem”. Następnie często powtarzaj te afirmacje, zwłaszcza przed pójściem spać.

3. Żyj „tu i teraz”

Bądź połączony z tym, co dzieje się w chwili obecnej. Jeśli skupiasz swoją uwagę na przeszłości lub przyszłości, Twoja podświadomość Cię zdradza. To dlatego, że drzwi możliwości otwierają się tu i teraz.

4. Rób jedną rzecz naraz

Przeprogramuj swoją podświadomość, aby uniknąć wielozadaniowości. Stres związany z robieniem wielu rzeczy w tym samym czasie wzrośnie i stanie się potworem dla Twojego wewnętrznego spokoju.

Ponadto naucz się cieszyć każdą rzeczą, którą robisz w teraźniejszości. To tam powinieneś skoncentrować całą swoją energię.

Sądzimy, że może Ci się spodobać również ten artykuł: Podświadomość – to w niej znajdziesz odpowiedź

5. Powstrzymaj swój umysł od błądzenia

Podsumowując, masz na myśli trzy główne cele: być szczęśliwym, być sobą i stać się osobą, którą naprawdę chcesz być.

Czy wiesz, kto może powstrzymać Cię przed dotarciem do celu? Ty, ze swoimi błąkającymi się myślami. Nigdy więcej nie powinieneś myśleć: „Nie mogę, ponieważ zawiodłem w przeszłości” lub „Nie zrobię tego, ponieważ na pewno kogoś rozczaruję”.

Uporządkuj swoje myśli i obejmij bardziej pewną siebie, dojrzałą, potężną podświadomość, która poprowadzi Cię tam, gdzie chcesz.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Stajkovic, A.D., Locke, E. A., & Blaire, E. (2006). “A first examination of the relationships between primed subconscious goals, assigned conscious goals, and task performance”. Journal of Applied Psychology5: 1172–1180
  •  Henri F. Ellenberger, The Discovery of the Unconscious (1970)
  • Laplanche, Jean & Jean-Bertrand Pontalis (1967). Diccionario de Psicoanálisis, Paidós, B. Aires 9ª. Edición 2007, p. 414
  • Kasala ER, Bodduluru LN, Maneti Y, Thipparaboina R, “Effect of meditation on neurophysiological changes in stress mediated depression”, Complement Ther Clin Pract. 2014 Feb;20(1):74-80.
  • Dahl CJ, Lutz A, Davidson RJ, “Reconstructing and deconstructing the self: cognitive mechanisms in meditation practice”, Trends Cogn Sci. 2015 Sep;19(9):515-23.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.