Przepis na szkockie jajka we frytownicy
Szkockie jajka we frytownicy są bardzo łatwe w przygotowaniu. Dzięki przepisowi, który przedstawimy Ci dzisiaj, otrzymasz danie, który można uwzględnić w kontekście zbilansowanej i zróżnicowanej diety. Dostarcza znaczną ilość wysokiej jakości składników odżywczych. Poza tym jest fantastyczne z organoleptycznego punktu widzenia.
Zanim zaczniemy, musimy zaznaczyć, że zalecenie ograniczenia spożycia jaj, które jeszcze utrzymuje się w ciągu ostatnich kilku lat, nie ma żadnego poparcia naukowego. Jest to zatem mit. Co więcej, najnowsze badania popierają częste włączanie tego pokarmu do rutynowych planów żywieniowych.
Składniki na szkockie jajka we frytownicy
Aby przygotować pyszne szkockie jajka we frytownicy, potrzebujesz następujących składników:
- 1 szklanka bułki tartej
- 1/3 szklanki mąki.
- 1 łyżka majonezu
- 1/4 łyżeczki soli
- Spray do smażenia z oliwy z oliwek
- 1 funt kiełbasy wieprzowej
- 3 łyżki jogurtu greckiego
- 1/4 łyżeczki pieprzu
- 2 łyżki chutney z mango
- 1/4 łyżeczki curry w proszku
- 1/4 łyżeczki pieprzu cayenne
- 6 jajek ugotowanych na twardo i 2 jajka lekko ubite.
Przygotowanie krok po kroku
Przede wszystkim w misce wymieszaj jogurt, ostry sos, majonez, sól, pieprz, curry i pieprz cayenne. Mieszankę umieszczamy w lodówce i trzymany tam, aż się dobrze schłodzi.
Następnie kroimy kiełbasę na 6 równych porcji, spłaszczając każdą z nich. Jajko na twardo w całości umieszcza się na środku, a kiełbasę owija się na zewnątrz.
Czas rozgrzać frytownicę do 200 stopni Celsjusza (390 Fahrenheita). W tym czasie włóż mąkę do jednej miski, a ubite jajka do drugiej, aby rozpocząć panierowanie.
Bułkę tartę wysyp na talerzu. Każde jajko zawinięte w kiełbasę będzie musiało przejść przez każdą z 3 misek. Najpierw mąka, potem jajko, a następnie bułka tarta.
Pozostaje tylko spryskać kosz frytkownicy sprayem z oliwy z oliwek, a następnie włożyć jajka do środka i smażyć przez 12 minut. W połowie smażenia zaleca się odwrócić jajka, aby były zrumienione z każdej strony. Podawać z sosem do maczania.
Dowiedz się również, dlaczego trzeba jeść jajka kilka razy w tygodniu
Korzyści ze spożywania jajek
Nie możemy zakończyć tego opisu bez wskazania głównych korzyści płynących ze spożywania jajek. Dostarczają białka o wysokiej wartości biologicznej, ze wszystkimi niezbędnymi aminokwasami i dobrymi właściwościami pod względem strawności. Wykazano, że te składniki odżywcze mają decydujące znaczenie w zapobieganiu rozwojowi złożonych chorób.
Co więcej, jajka zawierają witaminę D, której niedobór często występuje w populacji ogólnej. W rzeczywistości utrzymanie niewystarczającego poziomu tego składnika odżywczego we krwi może prowadzić do rozwoju chorób układu krążenia i nie tylko. Świadczą o tym badania opublikowane w czasopiśmie In Vivo.
Nie zapominajmy, że wbrew temu, co uważano przez wiele lat, jajka nie mają negatywnego wpływu na profil lipidowy. W 2018 r. czasopismo European Journal of Clinical Nutrition opublikowało przegląd pokazujący, że spożycie jajek jest bezpieczne i zalecane.
Generalnie zaleca się przygotowywanie jajek na grillu, w jajecznicy, we francuskim omlecie lub w wodzie. Zmniejsza to spożycie kalorii i tłuszczów trans.
Możesz być także zainteresowany: Czy należy przechowywać jajka w lodówce czy poza nią?
Przygotuj szkockie jajka we frytownicy
Jak widać, przygotowanie jajek po szkocku we frytownicy jest łatwe. Ta wersja jest znacznie zdrowsza niż tradycyjna, ponieważ zawiera mniej kalorii. Podobnie, jest to przepis, który świetnie pachnie i smakuje, i zadowoli każdego!
Na koniec pamiętaj, że długotrwałe utrzymywanie szeregu dobrych nawyków jest niezbędne, gdy starasz się zachować zdrowie. Ważne jest nie tylko dobre odżywianie; ale również regularne ćwiczenia fizyczne.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Prokopidis, K., Cervo, M. M., Gandham, A., & Scott, D. (2020). Impact of Protein Intake in Older Adults with Sarcopenia and Obesity: A Gut Microbiota Perspective. Nutrients, 12(8), 2285. https://doi.org/10.3390/nu12082285
- Nitsa, A., Toutouza, M., Machairas, N., Mariolis, A., Philippou, A., & Koutsilieris, M. (2018). Vitamin D in Cardiovascular Disease. In vivo (Athens, Greece), 32(5), 977–981. https://doi.org/10.21873/invivo.11338
- Geiker, N., Larsen, M. L., Dyerberg, J., Stender, S., & Astrup, A. (2018). Egg consumption, cardiovascular diseases and type 2 diabetes. European journal of clinical nutrition, 72(1), 44–56. https://doi.org/10.1038/ejcn.2017.153