Przepis na krem czekoladowo-orzechowy

Pokażemy Ci, jak szybko i łatwo przygotować krem ​​czekoladowo-orzechowy, który z pewnością będzie hitem dla Twoich gości.
Przepis na krem czekoladowo-orzechowy

Ostatnia aktualizacja: 30 maja, 2023

Krem czekoladowo-orzechowy to jeden z najpopularniejszych deserów na świecie. Sposobów na jego przygotowanie jest wiele, choć najlepsze efekty organoleptyczne zawsze dają domowe receptury. W każdym razie zaleca się wybierać przepisy z mniejszą ilością dodanych cukrów, aby zmniejszyć wpływ metaboliczny słodyczy. Oto świetna odmiana tego przepisu: krem z czekoladą i orzechami laskowymi.

Pamiętaj, że nie ma problemu z włączeniem do diety od czasu do czasu deserów z cukrem, o ile jest ona ogólnie zróżnicowana i zbilansowana. Najlepiej traktować priorytetowo spożycie owoców i sfermentowanych produktów mlecznych po głównych posiłkach. Ale od czasu do czasu można włączyć niektóre słodycze, bez szkody dla zdrowia.

Składniki na krem czekoladowo-orzechowy

Jeśli chcesz przygotować pyszny krem czekoladowo-orzechowy, będziesz potrzebować następujących składników:

 • 3 łyżki skrobi kukurydzianej
 • 750 mililitrów mleka
 • 70 gramów gorzkiej czekolady
 • 5 łyżek kakao w proszku
 • 80 gramów (3 uncje) pokruszonych orzechów laskowych
 • 200 gramów (8 uncji) śmietany do ubijania
 • 1 jabłko
 • 6 łyżek cukru
 • Liście mięty
Krem czekoladowo-orzechowy.
Ten krem czekoladowo-orzechowy można włączać do diety sporadycznie.

Przygotowanie krok po kroku

 1. Rozpuść skrobię kukurydzianą w 50 mililitrach mleka, aby zagęścić krem.
 2. Następnie podgrzej pozostałe 700 mililitrów mleka w rondlu i rozpuść w nim posiekaną ciemną czekoladę.
 3. Po stopieniu i dokładnym wymieszaniu dodać 5 łyżek cukru i kakao. Gotuj na średnim ogniu, aż się zagotuje.
 4. W tym momencie dodaj rozpuszczoną w mleku mąkę kukurydzianą, cały czas mieszając.
 5. Gotuj przez minutę a następnie zdejmij rondel z ognia. Mieszanina powinna stopniowo nabierać konsystencji i treściwości.
 6. W tym samym czasie upraż pokruszone orzechy laskowe na patelni bez oleju i jakiegokolwiek tłuszczu. Kiedy nabiorą koloru, dodaj je do rondelka z kremem.
 7. Pozostaje tylko ubić śmietankę z resztą cukru i wymieszać z zawartością rondelka.
 8. Na koniec podziel deser na porcje przekładając do pucharków i włóż je do lodówki. Przed podaniem należy je dobrze schłodzić.
 9. Podawaj z listkami mięty i plasterkami jabłka.

Korzyści ze spożywania kakao

Odkryj zalety jednego z głównych składników tego kremu: kakao. Jest to żywność pochodzenia roślinnego spożywana na całym świecie, która może wywierać pozytywny wpływ na twoje zdrowie.

Zmniejsza ciśnienie krwi

Według badań opublikowanych w czasopiśmie The Cochrane Database of Systematic Reviews, regularne spożywanie kakao może prowadzić do obniżenia ciśnienia krwi. Modyfikacja tego parametru fizjologicznego wiąże się z ochroną przed rozwojem złożonych patologii sercowo-naczyniowych.

Należy zauważyć, że istnieją inne sposoby skutecznej kontroli ciśnienia krwi. Należą do nich regularna aktywność fizyczna i unikanie stresujących sytuacji. Stan emocjonalny może mieć decydujący wpływ na zdrowie organizmu lub na zwiększenie predyspozycji do wielu chorób.

Czekoladowy przepis.
Domowy krem czekoladowo-orzechowy ma niezrównany smak, a jego przygotowanie jest bardzo proste.

Może pomóc w zapobieganiu procesom starzenia

Kakao wyróżnia się zawartością fitochemikaliów. Związki te wywierają działanie przeciwutleniające. To znaczy,  neutralizują powstawanie wolnych rodników i ich późniejszą akumulację w tkankach organizmu. Według badań opublikowanych w czasopiśmie Clinical Interventions in Aging, mechanizm ten pomaga opóźnić pojawienie się oznak starzenia.

Kakao poprawia zdrowie psychiczne

Kakao jest ponadto jednym z produktów wpływających na nastrój. Jego spożywanie wiąże się z syntezą neuroprzekaźników związanych ze szczęściem, co ma zmniejszać ryzyko zachorowania na depresję. Potwierdzają to badania opublikowane w czasopiśmie Depress and Anxiety. Jednak dane nie są rozstrzygające i dlatego konieczne są dalsze badania.

Poza tym musimy uważać. Chociaż prawdą jest, że kakao ma pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne, czekoladki robione przemysłowo mogą mieć odwrotny skutek. Mają nadmierne stężenie cukrów prostych, składników o właściwościach zapalnych, które mogą zakłócać funkcjonowanie ośrodkowego układu nerwowego w średnim okresie.

Możesz być także zainteresowany: Biszkopt kawowy – aromatyczny deser na 3 sposoby

Przygotuj w domu łatwy krem czekoladowo-orzechowy

Jak widzieliśmy, krem czekoladowo-orzechowy można bardzo łatwo przygotować w domu. Przepis robi się szybko, a wyniki są spektakularne. Jest idealny, aby zaskoczyć gości lub delektować się daniem przy specjalnych okazjach. Pamiętaj, że możesz zamienić orzechy laskowe na inny rodzaj orzechów, na przykład migdały.

Na koniec pamiętaj, że aby poprawić swoje zdrowie, zawsze należy kontrolować obecność cukrów prostych w diecie. Nie ma nic złego w tym, że od czasu do czasu pojawiają się na stole, ale z reguły należy priorytetowo traktować spożywanie świeżych pokarmów o wysokiej gęstości odżywczej. Niezbędne będą również regularne ćwiczenia fizyczne.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Ried, K., Sullivan, T. R., Fakler, P., Frank, O. R., & Stocks, N. P. (2012). Effect of cocoa on blood pressure. The Cochrane database of systematic reviews, (8), CD008893. https://doi.org/10.1002/14651858.CD008893.pub2
 • Liguori, I., Russo, G., Curcio, F., Bulli, G., Aran, L., Della-Morte, D., Gargiulo, G., Testa, G., Cacciatore, F., Bonaduce, D., & Abete, P. (2018). Oxidative stress, aging, and diseases. Clinical interventions in aging13, 757–772. https://doi.org/10.2147/CIA.S158513
 • Jackson, S. E., Smith, L., Firth, J., Grabovac, I., Soysal, P., Koyanagi, A., Hu, L., Stubbs, B., Demurtas, J., Veronese, N., Zhu, X., & Yang, L. (2019). Is there a relationship between chocolate consumption and symptoms of depression? A cross-sectional survey of 13,626 US adults. Depression and anxiety36(10), 987–995. https://doi.org/10.1002/da.22950

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.