Przepis na masło domowej roboty

Jadanie masła w odpowiedniej ilości nie jest szkodliwe, tym bardziej, jeżeli przygotujesz je samodzielnie w domu. Naturalne masło ma wiele składników odżywczych.
Przepis na masło domowej roboty
Elisa Morales Lupayante

Przejrzane i zatwierdzone przez: pedagog wychowania fizycznego i dietetyk Elisa Morales Lupayante.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Chociaż ostatnio masło nie cieszy się dobrą sławą, możesz być pewna, że jadane z umiarem nie zaszkodzi zdrowiu. Wręcz przeciwnie. Ze względu na składniki w nim zawarte może dostarczyć wiele korzystnych właściwości.

Bardzo często mylimy masło z margaryną sprzedawaną w sklepach i supermarketach. Te rzeczywiście są przepełnione rafinowanymi tłuszczami, kaloriami, konserwantami i innymi związkami szkodliwymi dla zdrowia. Jeżeli nauczymy się odróżniać dobre masło od sztucznych margaryn, korzyści mogą być ogromne.

Dlaczego masło jest zdrowe?

przepis na masło

Przeczytaj także artykuł: Przepyszne masło orzechowe – przepis

Masło jest źródłem nutrientów i tłuszczów niezbędnych organizmowi. Ważne, żeby jadać je w małych porcjach i z dodatkiem zdrowych produktów.

Charakteryzuje się następującymi cechami:

  • Witaminy: naturalne masło stymuluje witaminy rozpuszczalne w tłuszczach: A, D, E i K. Witamina A jest niezbędna dla wzroku i systemu odpornościowego.
  • Witamina D pomaga przyswoić wapń i wpływa na wiele funkcji organizmu.
  • Minerały: jednym z najważniejszych minerałów jest selen. Ten potężny przeciwutleniacz hamuje rozwój raka, chociaż jeszcze tego nie udowodniono. Masło jest też bardzo łatwo przyswajalnym źródłem jodu.
  • Kwasy tłuszczowe: niektóre z jego kwasów tłuszczowych działają przeciwnowotworowo. Oprócz tego, zawiera kwas rumenowy, związany bezpośrednio z odchudzaniem.

Uwaga! Naukowcy podkreślają, że kwas rumenowy znajduje się przede wszystkim w maśle robionym z mleka od krów karmionych na pastwiskach.

  • Lecytyna: dzięki tej substancji, masło chroni komórki przed uszkodzeniami i usprawnia trawienie tłuszczów.
  • Cholesterol: to jeden z jego podstawowych składników. Chociaż nie cieszy się najlepszą sławą, nie do końca jest szkodliwy.
  • Choroby związane z wysokim poziomem cholesterolu są wywołane przede wszystkim przez nadmierne spożycie węglowodanów prostych.
  • Z tego powodu jadanie masła w małych ilościach nie szkodzi, a nawet może działać korzystnie na organizm.

Jak przygotować masło domowej roboty?

Kiedy już nauczysz się je przygotowywać, przestaniesz kupować szkodliwe margaryny sprzedawane w supermarketach.

Masło zawiera tylko dwa składniki, dzięki którym przyrządzisz pyszny produkt gotowy do jedzenia! Możesz też wykorzystać je do Twoich ulubionych przepisów.

masło w miseczce

Składniki

  • 1/4 l organicznej śmietany
  • 3/4 łyżeczki soli

Sposób przygotowania

  • Do pojemnika lub dużego słoja z przykrywką, przelej śmietanę. Nie powinna zajmować więcej niż 50% pojemności słoika.
  • Następnie, na szybkich obrotach, miksuj ją przez 10 minut, a nawet dłużej (do momentu uzyskania oczekiwanej konsystencji).
  • Podczas miksowania zauważysz biały płyn oddzielający się od reszty. To serwatka, która do naszego domowego masła nie będzie nam potrzebna. Możesz jej użyć do innych przepisów.
  • Miksuj tak długo, aż śmietana oddzieli jak największą ilość serwatki.
  • Odlej serwatkę, dodaj odrobinę soli i miksuj przez kolejne kilka minut. Kiedy już osiągnie odpowiednią konsystencję, spłukaj masło wodą w celu usunięcia możliwych resztek. Najlepiej użyć gęstego sitka. Gotowe!
  • Teraz wystarczy przełożyć je do odpowiedniego pojemnika i przechowywać w lodówce. Nadaje się do spożycia nawet przez 30 dni.

Wskazówka: jeżeli chcesz, mu nadać nutkę oryginalności, dodaj trochę świeżych, drobno posiekanych ziół: tymianku, bazylii, szczypiorku, itp.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Engel, S., & Tholstrup, T. (2015). Butter increased total and LDL cholesterol compared with olive oil but resulted in higher HDL cholesterol compared with a habitual diet. American Journal of Clinical Nutrition. https://doi.org/10.3945/ajcn.115.112227
  • Pimpin, L., Wu, J. H. Y., Haskelberg, H., Del Gobbo, L., & Mozaffarian, D. (2016). Is Butter Back? A Systematic Review and Meta-Analysis of Butter Consumption and Risk of Cardiovascular Disease, Diabetes, and Total Mortality. PLOS ONE. https://doi.org/10.1371/journal.pone.0158118

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.