Przejadanie się: konsekwencje i jak tego uniknąć

Przejadanie się: konsekwencje i jak tego uniknąć
Florencia Villafañe

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Florencia Villafañe.

Ostatnia aktualizacja: 27 maja, 2022

Dla wielu osób przejadanie się może mieć konsekwencje fizyczne i psychiczne. Na szczęście istnieje kilka strategii, które pomogą Ci tego uniknąć. W tym artykule szczegółowo je opiszemy.

Prawdopodobnie w pewnym momencie zjadłeś więcej, bo to była Twoja ulubiona potrawa, miałeś wielki apetyt lub z innego powodu. Chociaż robienie tego od czasu do czasu nie stanowi problemu, powtarzające się przejadanie się niesie ze sobą wiele komplikacji zdrowotnych.

W tym sensie, gdy poczucie winy za ekscesy staje się stałe można doświadczyć konsekwencji. Nie tylko ze względu na możliwy przyrost masy ciała, ale także ze względu na czynniki związane z nastrojem. Co zrobić, aby uniknąć takiej sytuacji? Oto kilka zaleceń.

Czy przejadanie się to problem?

Ogólnie rzecz biorąc, przejadanie się w odpowiednim czasie nie jest szkodliwe. Jeśli jednak chęć jedzenia staje się nawracająca i niekontrolowana, prawdopodobnie pociągnie to za sobą różne konsekwencje fizyczne i psychiczne.

Osoba, która ma nieproporcjonalny apetyt nie tylko przybiera na wadze, ale także zaczyna mieć negatywną wizję świata, która uniemożliwia jej codzienne funkcjonowanie.

Możliwe przyczyny

Istnieje wiele czynników związanych z chęcią objadania się. Jak już wspomnieliśmy, dzieje się tak nie tylko wtedy, gdy bardzo lubimy konkretną potrawę. Możliwe też, że występuje z powodu niepokoju, ciągłego stresu lub po zbyt restrykcyjnych dietach.

Talerz z jedzeniem

Chęć przejadania się może wiązać się z lękiem lub zbyt restrykcyjną dietą.

Przejadanie się – konsekwencje

Przejadanie się może powodować konsekwencje fizyczne, takie jak nadwaga lub otyłość, chociaż nie zawsze tak jest. W wielu przypadkach mogą również pojawić się konsekwencje psychologiczne. Zarówno u osób z nadwagą, jak i u reszty populacji.

Według informacji opublikowanych w The Primary Care Companion for CNS Disorders mogą to być:

  • Utrata kontroli nad jedzeniem.
  • Izolacja społeczna.
  • Zwiększony niepokój.
  • Stan udręki lub cierpienia.
  • Ciągłe zmiany nastroju.
  • Utrata przyjemności z wykonywania czynności, które wcześniej sprawiały przyjemność.
  • Zmiany w pamięci i koncentracji.
  • Obsesje dotyczące jedzenia.
  • Zmiana w rytmie snu.
  • Spadek wydajności w pracy.
Kobieta z plastikowym mózgiem w dłoniach

Poczucie winy lub lęku jest bardzo charakterystyczne u osób, które nie mogą kontrolować chęci objadania się.

Przejadanie się – jak tego uniknąć?

Aby uniknąć przejadania się, każdego dnia można zastosować kilka strategii. Należy jednak pamiętać, że są one jedynie uzupełnieniem i nie zastępują leczenia u profesjonalisty. Jeśli niepokój spowodowany przejadaniem się jest zbyt duży, najlepiej skonsultować się z lekarzem lub specjalistą.

Zidentyfikuj emocje

Umiejętność zidentyfikowania tych emocji, które odczuwasz pomaga poradzić sobie z problemami. Jedną z rzeczy, które możesz zrobić jest pisanie o tym, co czujesz. Oprócz odwracania uwagi od znalezienia rozwiązania w jedzeniu możesz dowiedzieć się o sobie ciekawych rzeczy.

Unikaj obsesji na punkcie jedzenia

Kiedy zauważysz, że przejadasz się nie powinieneś się karać. Jeśli zaczniesz wykluczać pokarmy, które lubisz są szanse, że nie będziesz w stanie długo wytrzymać i powrócisz do intensywnej chęci jedzenia tego, co zabronione.

Temu z kolei może towarzyszyć poczucie frustracji z powodu nieosiągnięcia celu. W konsekwencji wpadasz w błędne koło, z którego trudno się wydostać. Dlatego zawsze lepiej jest jeść zdrowo nie wchodząc w skrajne diety.

Ćwicz, aby czuć się dobrze

W kilku badaniach stwierdzono, że niektórzy ludzie angażują się w aktywność fizyczną jako metodę kompensacyjną w przypadku przejadania się. Oznacza to, że ćwiczenia fizyczne stają się karą za przejadanie się i ich jedynym celem jest uniknięcie przyrostu masy ciała.

Musisz pamiętać, że ćwiczenia są zdrowe, ale Twój cel musi wykraczać poza utratę wagi. Ideałem jest robienie tego dla dobrego samopoczucia bez przekraczania fizycznych możliwości. Jeśli nie jesteś przyzwyczajony do ćwiczeń rób to stopniowo, około 20 do 30 minut dziennie.

Ćwicząca kobieta

Regularne ćwiczenia mogą pomóc zmniejszyć apetyt na jedzenie. Jednak ważne jest, aby robić to dla dobrego samopoczucia, a nie jako kara za przejadanie się.

Skorzystaj z usług profesjonalisty

Chociaż nie wszyscy zwracają się do lekarza, gdy tak się dzieje są sytuacje, w których należy to zrobić w pierwszej kolejności. Zwłaszcza gdy przejadanie się jest związane z czynnikami emocjonalnymi.

Jak wyszczególniono w badaniu opublikowanym w czasopiśmie medycznym Current Psychiatry Reports, terapia psychologiczna jest pomocna w rozpoznawaniu i korygowaniu zachowań, które prowadzą do przejadania się. Poprawia również ogólne samopoczucie osoby.

Konsekwencje przejadania się: o czym należy pamiętać?

Przejadanie się przez długi czas może wpływać na przyrost masy ciała, ale może również prowadzić do innych konsekwencji. Z tego powodu ważne jest, aby w odpowiednim czasie zidentyfikować, dlaczego tak się dzieje i jakie czynniki są z tym związane. W ten sposób możliwy jest dobór odpowiedniego leczenia, aby nie wpłynęło to na jakość życia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Goldschmidt AB, Loth KA, MacLehose RF, Pisetsky EM, Berge JM, Neumark-Sztainer D. Overeating with and without loss of control: Associations with weight status, weight-related characteristics, and psychosocial health. Int J Eat Disord. 2015;48(8):1150‐1157. doi:10.1002/eat.22465
  • Razzoli M, Pearson C, Crow S, Bartolomucci A. Stress, overeating, and obesity: Insights from human studies and preclinical models. Neurosci Biobehav Rev. 2017;76(Pt A):154‐162. doi:10.1016/j.neubiorev.2017.01.026
  • Ferrario CR. Food Addiction and Obesity. Neuropsychopharmacology. 2017;42(1):361. doi:10.1038/npp.2016.221
  • Godoy F. Trastorno del comedor compulsivo: Incorporación del concepto en la salud pública chilena.Rev Chil Nutr. 2015.42(4),399-402.
  • Dittmer N, Jacobi C, Voderholzer U. Compulsive exercise in eating disorders: proposal for a definition and a clinical assessment. J Eat Disord. 2018;6:42. Published 2018 Nov 28. doi:10.1186/s40337-018-0219-x
  • Síndrome de edorexia: evaluación y diagnóstico. salud pública de méxico. 2014. Disponible en: http://www.scielo.org.mx/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S0036-36342014000300007.
  • Iacovino JM, Gredysa DM, Altman M, Wilfley DE. Psychological treatments for binge eating disorder. Curr Psychiatry Rep. 2012;14(4):432‐446. doi:10.1007/s11920-012-0277-8

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.