Przedmioty użytku codziennego, których nie należy pożyczać

Choć wspólne używanie niektórych przedmiotów użytku codziennego może się wydawać niewinne, prawda jest taka, że niesie ze sobą znacznie większe ryzyko niż by się mogło wydawać.
Przedmioty użytku codziennego, których nie należy pożyczać
José Gerardo Rosciano Paganelli

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz José Gerardo Rosciano Paganelli.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Jesteśmy przyzwyczajeni do dzielenia się tym, co mamy z naszą rodziną i przyjaciółmi. Nie widzimy nic złego w tym, że sięgają oni po nasze przedmioty użytku codziennego, prawda? Wydaje nam się, że nie stwarza to żadnego ryzyka i dlatego nie widzimy przeszkód w tym, by ktoś coś od nas pożyczył.

Okazuje się jednak, że w temacie jakim są przedmioty użytku codziennego, należy zachować szczególną ostrożność. Na ich powierzchni gromadzi się bowiem całe mnóstwo szkodliwych drobnoustrojów, które mogą stać się przyczyną infekcji.

Istnieje długa lista przedmiotów, których nigdy nie powinniśmy używać wspólnie z innymi osobami. Wiele osób jednak nie zdaje sobie z tego sprawy, dlatego warto poświęcić temu tematowi nieco uwagi.

W dzisiejszym artykule opowiemy Ci o tym, jakie przedmioty użytku codziennego nigdy nie powinny być pożyczane ani używane wspólnie oraz wyjaśnimy ci tego przyczyny.

Koniecznie przeczytaj!

1. Przedmioty użytku codziennego, których nie należy używać wspólnie – mydło w kostce

Mydło w kostce do mycia ciała jest zwykle pokryte martwymi komórkami naskórka oraz znajdującymi się w nim drobnoustrojami. Może się to przyczynić do powstawania rozmaitych infekcji i chorób.

Nie wiemy bowiem, czy druga osoba nie cierpi na przykład na infekcję grzybiczą, wirusową bądź jakieś inne schorzenie.

2. Ręczniki

Ręczniki są praktycznie przez cały czas mokre – czasami między jednym a drugim użyciem wcale nie wysychają. Stwarza to idealne warunki do namnażania się grzybów i drobnoustrojów.

W kwestii higieny, nie chodzi jedynie o to, żeby unikać pożyczania ręczników, ale też żeby prać je i  dokładnie dezynfekować przynajmniej raz na dwa tygodnie.

3. Dezodorant

Dezodoranty i antyperspiranty w formie sztyftu bądź kulki nie powinny być pożyczane. Wchodzą bowiem w bezpośredni kontakt ze skórą pod pachami, przez co gromadzą się na nich bakterie.

Przedmioty użytku codziennego - dezodorant

Śmiało możesz pożyczać natomiast antyperspiranty w sprayu i wszystkie te, które nie wymagają kontaktu ze skórą.

4. Szczoteczka do zębów

Niektóre pary mają zwyczaj używania wspólnej szczoteczki do zębów. Problem polega jednak na tym, że zbierają się w niej miliony mikroorganizmów z naszej jamy ustnej. Włosie szczoteczki – zwłaszcza wilgotne – to istna wylęgarnia.

Dlatego właśnie niezbędne jest korzystanie z osobistej szczoteczki do zębów, bez pożyczania jej innym osobom. Co więcej, co jakiś czas należy dezynfekować ją za pomocą octu lub wody utlenionej.

5. Pęseta

Przedmioty użytku codziennego takie jak pęseta (znana także jako pinceta) nie powinny być pożyczane ani używane wspólnie. Pęseta służy nam do usuwania nadmiaru włosów ze skóry naszej twarzy.

Pęseta do depilacji brwi

Wymaga regularnego czyszczenia i dezynfekcji. Co więcej, nie należy jej pożyczać.

6. Balsam do ust

Na naszych pomadkach, błyszczykach i balsamach do ust, pozostają drobne cząsteczki obumarłego naskórka naszych ust, zanieczyszczenia i bakterie mogące z łatwością się rozprzestrzeniać na większe powierzchnie.

Co więcej, wspólne korzystanie z tego samego balsamu do ust zwiększa ryzyko wystąpienia opryszczki wargowej.

7. Maszynka do golenia

Maszynka do golenia ma na celu usunąć owłosienie naszego ciała i martwe komórki, które gromadzą się w pewnych okolicach naszego ciała. Nie należy ich pożyczać. Dlaczego? Otóż zbierają się tam bakterie i grzyby, mogące przenosić infekcje skórne.

Golenie nóg

Co więcej, jeżeli zatniemy się przy goleniu, możemy zarazić się chorobą przenoszoną przez kontakt z krwią.

8. Słuchawki

Na tych urządzeniach nie brakuje rozmaitych mikroorganizmów, które są obecne w woskowinie naszych uszu. Przykładem mogą być stafilokoki i streptokoki. Wywołują one infekcje i nieprzyjemne powikłania, których z całą pewnością chcesz uniknąć.

9. Buty

Buty, zwłaszcza te zamknięte, stanowią źródło grzybów i bakterii wywołujących infekcje skóry stóp oraz paznokci. Jeżeli więcej niż jedna osoba używa tej samej pary butów, znacznie rośnie ryzyko tego rodzaju infekcji.

10. Pumeks w kamieniu

Pumeks to przedmiot pomocny w utrzymaniu higieny. Dzięki usuwaniu martwego naskórka, uniemożliwia namnażanie się szkodliwych bakterii żywiących się nim.

Dzięki regularnemu używaniu pumeksu, zmiękczamy skórę i skutecznie pozbywamy się zgrubień oraz odcisków. Okazuje się jednak, że jeśli z jednego pumeksu korzysta więcej osób naraz, zwiększa się ryzyko infekcji grzybiczej stóp oraz innych powikłań zdrowotnych.

11. Przyrządy do obcinania paznokci

Choć nie widać tego gołym okiem, na naszych palcach i pod paznokciami gromadzi się całe mnóstwo bakterii, grzybów i wirusów. Mogą one wywoływać przykre w skutkach infekcje.

Obcinaczki do paznokci

Jeżeli pożyczasz przedmioty użytku codziennego związane z pielęgnacją paznokci, narażasz się na infekcję grzybiczą oraz brodawki.

12. Gąbka do kąpieli

Ten użyteczny i pomocny w odprężaniu przedmiot użytku codziennego przez większość czasu znajduje się w wilgoci bądź jest całkowicie mokry. Stwarza to idealne warunki do namnażania się grzybów i bakterii. Aby uniknąć ryzyka infekcji, najlepiej byłoby, gdyby każdy członek rodziny miał swoją własną gąbkę kąpielową.

Masz ochotę dowiedzieć się więcej? Koniecznie przeczytaj również artykuł: Łazienka – najlepsze sposoby na jej dezynfekcję

13. Kolczyki

Rożnego rodzaju kolczyki pożyczone od innej osoby mogą stać się źródłem infekcji. Jeżeli jednak zdecydujesz się na pożyczenie, pamiętaj o tym, by je należycie zdezynfekować.

14. Strój kąpielowy

Tak samo jak jest  to w przypadku bielizny, strój kąpielowy to rodzaj odzieży, której nie należy pożyczać. Jest to mimo wszystko forma bielizny i dlatego przeznaczona jest do używania wyłącznie przez właściciela.

Bakterie i mikroorganizmy na skórze jak również naturalne wydzieliny ciała stanowią źródło możliwej infekcji.

Koniecznie zajrzyj też do artykułu: Stroje kąpielowe – poznaj najnowsze trendy mody

15. Kosmetyki do makijażu, pędzle i kredki do oczu

Wszystkie produkty kosmetyczne jak również przybory do ich nakładania nie powinny być pożyczane ani używane wspólnie. Jest tak, ponieważ wchodzą w bezpośredni kontakt z naszą skórą.

Jeżeli zdecydujemy się na to, by pożyczyć komuś tego typu przedmioty użytku codziennego, narażamy się na ryzyko trądziku, infekcji grzybiczej oraz różnego rodzaju reakcje alergiczne.

Makijaż

Czy zdarza Ci się pożyczać komuś wyżej wymienione przedmioty użytku codziennego? Teraz, gdy znasz już przeciwwskazania, pamiętaj, że przybory te są przeznaczone wyłącznie do użytku osobistego.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.