Przechowywanie i mrożenie bazylii

Mrożenie bazylii i jej odpowiednie przechowywanie pozwala na zachowanie jej świeżości przez cały rok. Ciesz się jej aromatem o każdej porze roku!
Przechowywanie i mrożenie bazylii

Napisany przez Maria Jimena Freytes

Ostatnia aktualizacja: 24 września, 2022

Bazylia to świeże i aromatyczne zioło stosowane w kuchni, by nadawać daniom szczególny, charakterystyczny smak. Roślina ta najlepiej ma się w gorących miesiącach. Zimą natomiast ulega wysuszeniu i trudno liczyć na jej jędrne liście. Mrożenie bazylii pozwala na zachowanie jej wszystkich właściwości przez cały rok.

Jeśli mamy w roślinie czy na tarasie świeżą bazylię, możemy cieszyć się jej smakiem o każdej porze roku. Podpowiadamy w jaki sposób to osiągnąć.

Przechowywanie i mrożenie bazylii: nasze propozycje

Istnieją różne sposoby mrożenia bazylii i zachowywania jej właściwości na dłuższy czas. W każdej opcji należy wykorzystywać tylko listki.

Bazylia zawiera dużo wody. Dlatego jeśli zerwiemy listki i nie wykorzystamy ich od razu, staną się ciemne i stracą smak. Nie zaleca się więc suszenia tego zioła – jest zbyt delikatne i szybko traci aromat.

Mrożona bazylia może być przechowywana przez 10 miesięcy. Podpowiadamy zatem w jaki sposób skutecznie konserwować to zioło.

Mrożenie listków

By zamrozić całe listki należy wykonać następujące kroki:

 • Oddzielić listki od łodyżek.
 • Umyć dokładnie. W tym celu należy zanurzyć je w naczyniu z zimną wodą. Strumień z kranu mógłby uszkodzić listki.
 • Osuszyć papierem kuchennym.
 • Umieścić w woreczku do mrożenia.

Tak przygotowaną bazylię można przechowywać do 10 miesięcy. Niektóre listki mogą ulec uszkodzeniu podczas mrożenia. Nie powinno to jednak stanowić problemu, gdyż i tak rozdrabniamy je podczas gotowania.

Mrożona bazylia dodaje smaku potrawom.

Mrożenie w kostkach 

To praktyczny sposób mrożenia bazylii. Potrzebujemy tylko foremki do lodu oraz oliwy. Myjemy dokładnie listki, układamy po 5-6 sztuk w każdym zagłębieniu i zalewamy oliwą. W ten sposób powstają gotowe kostki do przyprawiania potraw.

Przechowywanie w oliwie z oliwek lub w soli

Konserwowanie bazylii w oliwie z oliwek to możliwość zapewniająca jej wiele zastosowań. Po umyciu i osuszeniu liści należy wykonać następujące kroki:

 • Umieścić liście w blenderze i dolać oliwę – dwie łyżeczki na porcję bazylii wielkości pięści.
 • Zblendować na jednolitą pastę.
 • Przełożyć do pojemnika na kostki lodu i zamrozić.

Jeśli chodzi o sól, proces jest bardzo prosty. Potrzebujemy liści bazylii, oliwy i słoiczka. Umieszczone w naczyniu liście zasypujemy solą. Następnie zalewamy oliwą i zakręcamy słoiczek. Tak przygotowaną bazylię można przechowywać przez dwa miesiące.

Mrożenie pesto

To doskonały pomysł – mrożenie pesto pozwala zaoszczędzić dużo czasu i w kilka minut zrobić pyszne kanapki. Potrzebujemy listków bazylii, oliwy z oliwek i soli, by przygotować pesto w podstawowej wersji. Liście blendujemy z oliwą i solą. Pesto można zamrozić w pojemniku na kostki lodu.

Jeśli wolisz bardziej wyrafinowane pesto, polecamy ten przepis:

Składniki blendujemy, umieszczamy w pojemniku do mrożenia, polewamy oliwą i wkładamy do zamrażarki. Pesto może stać w niej nawet rok.

Przygotowane pesto można z łatwością zamrozić.

Przechowywanie świeżej bazylii

Jeśli nie chcesz mrozić bazylii, możesz przedłużyć jej świeżość umieszczając ją z dala od światła słonecznego. Wówczas zachowa optymalną kondycję nawet przez dwa tygodnie.

Można także zamrozić same liście. Wystarczy włożyć je do zamrażalnika po uprzednim umyciu i osuszeniu. Gdy zamarzną możesz przełożyć je do hermetycznego pojemnika. Wtedy będą w lepszym stanie po rozmrożeniu.

Zioła takie jak bazylia można też suszyć. Należy robić to na wolnym powietrzu, ale nie na słońcu, gdyż mogłoby to spowodować utratę smaku.

Jeśli się kruszą – są gotowe. Często odradza się mrożenie bazylii, gdyż jest bardzo delikatna, ale pozostawiamy to do twojej decyzji.

Mrożenie bazylii: końcowe podpowiedzi

Przechowywanie bazylii przez dłuższy czas jest możliwe. Pozostaje nam tylko dodać, że siekać ją należy na chwilę przed podaniem. W przeciwnym razie ściemnieje.

Świeża bazylia poprawia smak napojów, sosów i oliw. Powinno się je przechowywać w lodówce i spożywać w ciągu 4 dni od przygotowania, by nie dopuścić do rozwoju bakterii.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Sánchez Govín, E., Leal López, I. M., Fuentes Hernández, L., & Rodríguez Ferrada, C. A. (2000). Estudio farmacognóstico de Ocimum basilicum L.(albahaca blanca). Revista Cubana de Farmacia34(3), 187-195.
 • Longoni, T., Alonso Esteban, J., Ciappellano, S., Matallana González, M., & Torija Isasa, M. E. (2015). Interés de la albahaca (Ocimum basilicum) como alimento: valor nutritivo y propiedades funcionales. In Congreso Nacional de Ciencias Hortícolas, Sociedad Española de Ciencias Hortícolas(Vol. 71, pp. 429-432).
 • Bunning, M., Woo, D., & Kendall, P. Hierbas: cómo conservarlas y usarlas (Doctoral dissertation, Colorado State University. Libraries).
 • Galiano, C. (2013). Comprar, Conservar y Congelar nuestros alimentos desde la A hasta la Z. Bubok.
 • Martija-Ochoa, M. (2020). Cultive en casa hierbas aromáticas. Parkstone International.
 • Green, A. (2007). El Libro de las especias: hierbas aromáticas y especias. Ediciones Robinbook.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.