Próżniowe pakowanie żywności - wady i zalety

Przechowywanie żywności w zamkniętych plastikowych torebkach znacznie wydłuża jej okres przydatności do spożycia. Ma jednak również szereg wad, o których warto wiedzieć.
Próżniowe pakowanie żywności - wady i zalety

Napisany przez Jonatan Menguez

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Wiele osób zastanawia się, czy kupowanie maszyny umożliwiającej próżniowe pakowanie żywności jest dobrym pomysłem. Jeśli chodzi o konserwację żywności, istnieje kilka sposobów, aby osiągnąć cel, jakim jest wydłużenie jej okresu przydatności do spożycia. Jest to konieczne, zwłaszcza w przypadku dużych zakupów.

Próżniowe pakowanie żywności ma wiele zalet, zarówno poprzez technikę ręczną, jak i maszynę pakującą. Jednak ta forma konserwacji nie jest nieomylna i ma też pewne wady.

Na czym polega próżniowe pakowanie żywności?

Próżniowe pakowanie żywności to technika konserwacji żywności. Polega na usunięciu powietrza otaczającego produkt. Kolejnym krokiem jest zapieczętowanie go w kontenerze, co chroni go przed czynnikami zewnętrznymi i zagrożeniami. Jego celem jest sprzyjanie trwałości żywności, ponieważ jej pogorszenie ulega przyspieszeniu w przypadku pozostawania w kontakcie.

Ten rodzaj pakowania jest powszechny w restauracjach i kuchniach przemysłowych, ponieważ redukuje tlen do poziomu 1%. Zapobiega to utlenianiu i rozwojowi grzybów. Na ogół produkty są pakowane w szczelnie zamkniętym plastikowym pojemniku.

Jednak nie wszystkie produkty spożywcze nadają się do tej metody. Najczęściej stosowane, nawet w supermarketach detalicznych, to:

Zalety pakowania próżniowego żywności

Pakowanie próżniowe ma wiele zalet, które sprawiają, że jest to doskonała opcja konserwacji. Jest to szczególnie ważne, gdy dokonuje się dużych zakupów i zarządza się cotygodniową żywnością. Przyjrzyjmy się niektórym zaletom tej metody konserwacji żywności.

Zamrożone warzywa
Rodziny, które wolą przygotowywać posiłki na cały tydzień w ciągu jednego dnia, często korzystają z pakowania próżniowego.

Zapobiega rdzewieniu

Metoda pakowania próżniowego przeciwdziała kontaktowi żywności z enzymami oksydacyjnymi powodującymi degenerację żywności. W ten sposób unika się procesów chemicznych, które powodują utlenianie żywności, co sprzyja jej zapachowi, smakowi i konserwacji.

Pakowanie próżniowe ogranicza fermentację

Hermetyczność tej techniki pomaga również zapobiegać fermentacji żywności. Dzieje się tak, ponieważ żywność nie ma kontaktu z bakteriami i grzybami, które powodują nieprzyjemny zapach i degenerację. Dlatego ich okres przydatności do spożycia wydłuża się o dłuższy czas.

Brak czasu rozmrażania

Chociaż zamrażanie żywności jest jedną z najskuteczniejszych metod przechowywania żywności, nie jest ona odpowiednia dla każdego produktu. Niektóre wymagają długiego czasu na rozmrożenie, gdy chcesz ich użyć. Aby uniknąć tego kroku, żywność można pakować próżniowo i konserwować bez zamrażania.

Lodówka często wpływa na teksturę żywności. Często nie pozostają w takim stanie, w jakim były przechowywane.

Z drugiej strony pakowanie próżniowe wydłuża okres przydatności do spożycia od 3 do 5 razy bez wpływu na świeżość. Liczba dni zależy od składników, takich jak woda i tłuszcz. W przypadku mięsa zwykle przedłuża się o 1 miesiąc, a ryb o 10 do 14 dni.

Połączenie metod

Zamrażanie i pakowanie próżniowe nie muszą być technikami przeciwstawnymi. Tak jak pakowanie próżniowe wydłuża okres przydatności do spożycia świeżej żywności nawet 5-krotnie, tak jest w przypadku żywności mrożonej. W ten sposób możliwe jest przechowywanie tego rodzaju żywności przez ponad 3 lata.

Marynaty

Kolejną zaletą pakowania próżniowego żywności jest możliwość zastosowania techniki gotowania polegającej na marynowaniu. Na przykład możesz pozostawić kawałek mięsa lub innego jedzenia na kilka godzin w kontakcie z płynem z różnymi przyprawami.

Celem jest zmiękczenie, a także nadanie smaku kawałkowi. W przypadku niektórych maszyn pakujących możliwe jest nawet wykorzystanie torebki do promowania techniki marynowania. Pokarm należy umieścić w środku wraz z niezbędnym płynem i przyprawami i odstawić na tak długo, jak chcesz.

Pakowanie próżniowe gotowanej żywności

Tak jak maszyny pakujące przygotowane do przechowywania płynów przyczyniają się do techniki marynowania, tak możliwe jest przechowywanie już ugotowanej żywności przez kilka dni. Ponadto można ćwiczyć macerację. Dlatego możesz dodawać przyprawy do potraw z solą, ziołami, płynami i innymi przyprawami, aby uzyskać lepszy smak i aromat.

Dzięki tej metodzie możliwe jest utrzymanie receptur w idealnym stanie przez ponad tydzień. Niektóre produkty spożywcze, które można konserwować w ten sposób, to:

  • Czerwone mięsa
  • Warzywa
  • Ryba
  • Rośliny strączkowe

Zachowuje właściwości żywności

Jedną z największych zalet puszkowania jest to, że większość produktów spożywczych zachowuje swoje właściwości, ponieważ utrzymuje wilgotność produktów. W ten sposób ani tekstury, ani kolor nie są modyfikowane. Wyjątkiem jest czerwone mięso, które może tracić ton, ale to nie znaczy, że jest w złym stanie.

Dzięki tym wszystkim zaletom pakowanie próżniowe jest świetną opcją dla tych, którzy dokonują dużych zakupów i muszą przechowywać określone produkty spożywcze. Świetnie nadaje się również dla osób, które planują zróżnicowaną cotygodniową dietę.

Wady pakowania próżniowego żywności

Oczywiste jest, że bez względu na to, jak skuteczny i użyteczny może być produkt, nigdy nie jest to ostateczne rozwiązanie. Wszystkie urządzenia mają swoje wady, a w przypadku maszyn do pakowania próżniowego wady są związane z budżetem i marnotrawstwem.

Koszt

Chociaż istnieją tańsze opcje, maszyny do pakowania próżniowego bywają drogie. Jest to znaczna inwestycja, aby mieć produkt o określonej jakości, który może realizować wszystkie opisane już alternatywy. W przeciwnym razie torby mogą pęknąć i do żywności dostanie się powietrze.

Marnotrawstwo

Zastosowanie tej metody obejmuje stosowanie jednorazowych toreb plastikowych, które stanowią więcej odpadów materiału szkodliwego dla środowiska. Dlatego nie jest to technika bardzo przyjazna dla środowiska.

Dostępne są torby wielokrotnego użytku, ale ich pranie jest trudniejsze, gdy w zestawie znajdują się niektóre produkty. Z drugiej strony musisz mieć miejsce w kuchni, ponieważ maszyny zajmują dużo miejsca i nie są tak wygodne w przechowywaniu.

Pakowanie mięsa do woreczków
Niektóre nowe maszyny są mniejsze i oszczędzają miejsce w kuchni.

Ciepło i wilgoć mają na nie wpływ

Bez względu na to, jak dobre jest opakowanie, niektóre warunki środowiskowe mogą nadal wpływać na żywność pakowaną próżniowo. Często są podatne na ciepło, więc jeśli temperatura jest zbyt wysoka, proces starzenia się torby ulega przyspieszeniu. Ponadto stała obecność wilgoci w środowisku ma również wpływ na pojemnik.

Pakowanie próżniowe nie jest odpowiednie dla wszystkich

Podczas gdy niektóre maszyny pakujące umożliwiają przechowywanie płynnej żywności, są inne, które tego nie robią. I w tym przypadku traci się możliwość przechowywania sosów, gulaszu, zup i innych produktów spożywczych.

Ponadto świeże owoce i warzywa zwykle nie nadają się do tego typu przechowywania. Owoce i tak często powodują utlenianie.

Pakowanie próżniowe nie zawsze jest najlepszą opcją

Decyzja o tym, czy pakować próżniowo żywność, jest decyzją, którą należy podjąć z uwzględnieniem wszystkich jej zalet i wad. Chociaż może to pomóc przedłużyć okres przydatności wielu produktów spożywczych, inne są mniej przystosowane do hermetycznych pojemników. Najlepiej zastosować tę metodę do niektórych produktów spożywczych, a do innych użyć tradycyjnego zamrażania.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.