Zamrażanie żywności: wszystko, co powinieneś wiedzieć

Żywność, która została prawidłowo zamrożona, może być opcją, którą możesz włączyć do swojego cotygodniowego menu i kuchni.
Zamrażanie żywności: wszystko, co powinieneś wiedzieć
Ariadna Álvarez Martínez

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Ariadna Álvarez Martínez.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Co powinieneś wiedzieć, jeśli chodzi o o mrożonki? Zamrażanie żywności to jedna z metod konserwacji, która pozwala spowolnić tempo rozkładu, wydłużając jej żywotność. Uważaj jednak – zamrażanie tylko zatrzymuje dalsze pogorszenie jakości pokarmu, nie może tego naprawić.

Zamrażanie żywności szybko generuje mniejsze kryształki lodu i pomaga zachować strukturę komórkową produktu. W związku z tym żywność, która została prawidłowo zamrożona, może być opcją, którą możesz włączyć do swojego cotygodniowego menu i kuchni. Przyjrzyjmy się dokładniej, jakie zalety i wady mają mrożonki.

Jakie są wady powolnego zamrażania?

Zarówno powolne zamrażanie produktu, jak i poddawanie go zmiennym temperaturom podczas przechowywania powoduje tworzenie się dużych kryształów. Dzieje się tak, ponieważ proces ten wydobywa wodę, która jest związana z białkami w tych produktach, co potwierdza ten artykuł z 2016 roku.

Mówimy tutaj o zawartości wody, której nie można odzyskać podczas procesu rozmrażania, ponieważ zmienia ona konsystencję żywności i jej wartość odżywczą. Z kolei ta utracona ciecz może wyciągnąć ze sobą rozpuszczalne w wodzie składniki odżywcze – jak niektóre witaminy.

Warzywa w przezroczystych torebkach w zamrażarce.
Powolne zamrażanie żywności może spowodować pewne zmiany w jej składzie. W wielu przypadkach może również zmienić konsystencję i wartość odżywczą.

Czy zamrażanie żywności zmienia właściwości odżywcze?

Nie. Warzywa ultramrożone przemysłowo zachowują właściwości odżywcze świeżych warzyw, ponieważ zbieracze przetwarzają je szybko po zbiorze, który jest ich optymalnym czasem.

A zatem tym witaminy są tracone przez poddawanie obróbce cieplnej, a nie przez niskie temperatury. Z kolei przy krojeniu, a następnie myciu potraw lub gotowaniu ich w wodzie można zepsuć pewne minerały.

Mikroelementy żywności pozostaną natomiast nienaruszone, gdy zamrozimy je przed gotowaniem. Utrata składników odżywczych w wyniku obróbki, gotowania i przetwarzania przed zamrożeniem jest nieodwracalna.

Czy w takim razie mogę zamrozić jedzenie?

Możesz zamrozić prawie wszystko. Niemniej jednak czasami może to trochę zmienić teksturę, zapach i niektóre smaki, dlatego nie zalecamy robienia tego z całą żywnością. Na przykład:

 • Mięso może przetrwać zamrożone od 3 do 12 miesięcy, ale nie dłużej.
 • Wędliny trwają od 1 do 2 miesięcy.
 • Tłusta ryba wytrzyma co najmniej 3 miesiące.
 • Chleb, od 3 do 6 miesięcy.
 • Zupy, około 60 dni.
 • Masło, maksymalnie od 3 do 6 miesięcy.

Nie oznacza to, że mylisz się, uważając ten proces za korzystny, jeśli chodzi o przygotowywanie cotygodniowych posiłków. W podobnym duchu może prowadzić do zdrowej i zbilansowanej diety w napiętych harmonogramach, którym czasami podlegamy.

Mrożonki: wszystko, co powinieneś wiedzieć; kobieta stojąca przed lodówką myśląca o tym, co zjeść
Możesz zamrozić prawie każdą żywność. Należy jednak pamiętać, że konsystencja i smak wielu produktów bardzo się zmieni.

4 podstawowe zasady, jeśli chodzi o mrożonki

 • Nie zamrażaj ponownie czegoś, co zostało rozmrożone. Powtarzanie tego procesu zaszkodzi jakości żywności.
 • Używaj odpowiednich pojemników, które oddzielają żywność od innych podczas zamrażania, ponieważ „nieprzepuszczalny pojemnik jest niezbędny, jeśli chodzi o ochronę żywności przed odwodnieniem, utlenianiem i przenoszeniem zapachów ”. Najlepszym wyborem są nieprzepuszczalne szklane pojemniki.
 • Przydatne może być również to, że na szufladach w zamrażarce znajdują się rysunki; podziały pomagają oddzielić żywność, aby zapewnić, że nie będzie zanieczyszczenia krzyżowego podczas zamrażania. Użyj ich; dużo łatwiej będzie zidentyfikować żywność w dobrze zorganizowanej zamrażarce. Inną dobrą opcją identyfikacji produktów mrożonych jest użycie etykiet.
 • Postępuj zgodnie z instrukcjami zamrażarki i upewnij się, że temperatura podczas całego procesu wynosi co najmniej -20ºF.
 • Jeśli zamrozisz ugotowane danie, pamiętaj o rozmrażaniu go po trochu, przenosząc je z zamrażarki do lodówki na noc przed planowanym spożyciem. Według badań opublikowanych w Food Research International, rozmrażanie żywności w temperaturze pokojowej może zwiększyć ryzyko zanieczyszczenia.

Jedzenie mrożonek

Zamrażanie jest dobrą metodą konserwacji żywności, ponieważ zapobiega jej przedwczesnemu rozkładowi. Należy jednak wziąć pod uwagę fakt, że może powodować zmiany w konsystencji i smaku. Jeśli jednak zamrozisz produkt przed gotowaniem, żywność zachowa swoje właściwości. Niemniej musisz przestrzegać kilku zasad, aby ta metoda konserwacji była bezpieczna!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Kaale LD, Eikevik TM. Changes of proteins during superchilled storage of Atlantic salmon muscle (Salmo salar). J Food Sci Technol. 2016;53(1):441–450. doi:10.1007/s13197-015-1979-9
 • Titze Hessel C., Oliveira Elias S., Pedro Pessoa J., Mariano Zanin L., et al., Food safety behavior and handling practices during purchase, preparation, storage and consumption of chicken meat and eggs. Food Res Int, 2019.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.