Poznaj kryształy lub kamienie lecznicze, które mogą ci pomóc

Uważa się, że kamienie lecznicze przyczyniają się do równowagi umysłu, ciała i duszy. Odkryj niektóre z najczęściej używanych kamieni i ich właściwości w tym artykule.
Poznaj kryształy lub kamienie lecznicze, które mogą ci pomóc

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Wiele osób polega na praktykach medycyny alternatywnej, jeśli chodzi o promowanie zdrowia i dobrego samopoczucia. Chociaż nauka nadal dyskutuje o ich skutkach, niektórzy znajdują korzyści w tych formach alternatywnej terapii. Wśród nich jednym z najbardziej kontrowersyjnych jest stosowanie kamieni leczniczych. Czy wiesz jak alternatywne terapie wykorzystują kamienie lecznicze?

Kryształy takie jak kwarc, ametyst i jaspis znalazły zastosowanie w pewnych tradycjach hinduistycznych i buddyjskich jako sposób na uzyskanie równowagi między ciałem, umysłem i duszą. Jednak ich efekty nie mają poparcia dowodami naukowymi i istnieje pewien sceptycyzm w ich sprawie. Dlaczego więc niektórzy nadal ich używają?

Powiemy ci w tym artykule.

Kamienie lecznicze, ich rodzaje i zastosowania

Dane historyczne mówią o kamieniach leczniczych jako o starożytnej formie medycyny naturalnej, która promuje przepływ energii w ciele i umyśle, przynosząc korzyści fizyczne i emocjonalne. Chociaż nauka obaliła te efekty, niektórych ludzi nadal pociąga ich znaczenie i rzekoma moc.

W rzeczywistości niektórzy eksperci zgadzają się, że te formy leczenia mogą rzeczywiście działać na niektóre osoby, ale nie dokładnie ze względu na przypisywane im właściwości. Jak wyjaśnia badanie opublikowane w The Permanente Journal, umysł ma silniejszą zdolność uzdrawiania, niż się powszechnie uważa.

Według tych badań kamienie lecznicze mogą powodować pośredni efekt psychologiczny, który wpływa na nasz nastrój i sposób radzenia sobie z niektórymi problemami zdrowotnymi. Tak więc, jeśli myślisz o wypróbowaniu kamieni leczniczych, ważne jest, aby unikać sceptycyzmu co do ich możliwości i być otwartym na testowanie ich działania.

Poznaj niektóre z najczęściej używanych kamieni w następnej sekcji.

Na pewno spodoba ci się ten artykuł: 8 przydatnych wskazówek, jak być niezależną osobą

Kamienie lecznicze: Kwarc różowy

Uważa się, że kwarc Tose pomaga przywrócić równowagę w związkach. Ze względu na swój kolor kamień ten powszechnie kojarzy się z miłością.

Literatura popularna sugeruje, że kwarc różowy ma również moc uspokajania w chwilach smutku. Ponadto jest idealny do budowania poczucia własnej wartości i pewności siebie.

Cuarzo rosa es una piedra sanadora.
Kwarc różowy wiąże się z relacjami międzyludzkimi, a jego zastosowanie w medycynie alternatywnej często koncentruje się na miłości.

Biały lub kryształowy kwarc

Jednym z najpopularniejszych kamieni leczniczych jest biały kwarc. W rzeczywistości w wielu kulturach określa się go mianem „mistrza uzdrowiciela”.

Jest często używany jako adiuwant poprawiający pamięć i koncentrację. Ponadto mówi się, że stymuluje układ odpornościowy oraz równowagę fizyczną i psychiczną.

Turkus

Ten kamień jest używany jako sprzymierzeniec do wyrównania ciała, umysłu i duszy. W tym sensie jest to dobry wybór, aby zrównoważyć emocje w chwilach udręki lub rozpaczy.

Jeśli chodzi o właściwości fizyczne, niektórzy twierdzą, że pomaga zadbać o zdrowie układu oddechowego i kości.

Kamienie lecznicze: oko tygrysa

Oko tygrysa to jeden z najciekawszych kamieni leczniczych. Zwykle kojarzy się z władzą i motywacją. Dlatego wielu twierdzi, że pomaga przezwyciężyć strach, niepokój lub sytuacje niepewności.

Uważa się go również za amulet do pomocy w sprawach zawodowych.

Ametyst

Historycznie ametyst był używany jako kamień ochronny i oczyszczający. W szczególności przydaje się do eliminowania negatywnych myśli i znajdowania duchowej mądrości.

Jest również sprzymierzeńcem osób z problemami ze snem, ponieważ uważa się, że sprzyja odpoczynkowi. Jednak nie ma na to dowodów. Tymczasem istnieją inne twierdzenia, że pomaga redukować niektóre dolegliwości i eliminować zanieczyszczenia z organizmu.

Kamienie lecznicze: Jasper

W gabinetach medycyny komplementarnej jaspis stosowany jest zwykle w sytuacjach dużego stresu. Stosuje się go w celu „pochłonięcia” negatywnych wibracji i pobudzenia szybkiego myślenia.

Przekazuje także odwagę i pewność siebie. Dlatego jest przydatny w sytuacjach wymagających jasności umysłu.

Obsydian

Jest to jeden z kamieni leczniczych o najbliższym powiązaniu z równowagą ciała i umysłu. Anegdotyczne dowody sugerują, że zmniejsza blokady psychiczne i promuje współczucie dla siebie.

Niektórzy twierdzą, że od strony fizycznej może pomóc w polepszeniu zdrowia układu pokarmowego i detoksykacji.

Szafir

Niepokój, stany smutku i udręki to tylko niektóre z emocji, które szafir pomaga przezwyciężyć. Niektórzy używają go również jako amuletu, aby przyciągnąć dobrobyt i spokój.

Tymczasem wzmacnia także intuicję i pomaga w podejmowaniu decyzji. Inne korzyści mają związek z krwią, wzrokiem i zdrowiem emocjonalnym.

Kamienie lecznicze: Rubin

Uważany za kamień szlachetny, rubin wiąże się ze zmysłowością, seksualnością i intelektem. Służy do generowania równowagi witalności i energii.

Uważa się ponadto, że pomaga stymulować układ krążenia i wspomaga eliminację toksyn.

Cytryn

Jeśli chcesz promować optymizm i motywację, nie możesz przegapić cytrynu, jeśli chodzi o terapie z kamieniami leczniczymi. Służy jako sprzymierzeniec w osiągnięciu uważności i aktywizacji kreatywności. W rzeczywistości niektórzy uważają nawet, że jest to idealne rozwiązanie do przezwyciężania lęków.

Kamień księżycowy

Mówi się, że ten kryształ reprezentuje „nowe początki”. Z tego powodu jest przydatny podczas wewnętrznych procesów wzrostu. Nawiasem mówiąc, niektórzy twierdzą również, że pomaga zmniejszyć uczucie stresu i niestabilności, jednocześnie zwiększając pozytywne myślenie i inspirację.

Krwawnik

Krwawnik jest używany jako „tarcza” przed złymi energiami w kulturze popularnej. Uważa się również, że poprawia krążenie i ogólną witalność.

Pod względem uczuć pomaga zmniejszyć drażliwość, agresywność i zniecierpliwienie.

Ten artykuł może Cię zainteresować: Sprawdź swój poziom lęku za pomocą tego testu

Lecznicze kamienie: Granat

Granat wiąże się ze zwiększonym libido. Jest często używany w celu zwiększenia intymności i zmniejszenia problemów, które wpływają na życie seksualne danej osoby.

Z drugiej strony wiąże się to również z kreatywnością i pewnością siebie.

Oliwin

Zastosowanie perydotu, czy też chryzolitu w terapii kamieniami leczniczymi pomaga przezwyciężyć sytuacje próchnicy lub depresji. Reprezentuje sprawiedliwość, miłość i przywiązanie do innych. Niektórzy nazywają go „kamieniem szczęścia”.

Amatista.
Gemmoterapia jest formą tej medycyny alternatywnej. Koncentruje się na wykorzystaniu kamieni szlachetnych do terapii.

Co należy wziąć pod uwagę wybierając najlepsze kamienie lecznicze?

Pierwszą rzeczą, o której należy pamiętać, jest to, że kamienie lecznicze nie stanowią leczenia pierwszego rzutu w problemach zdrowotnych. Chociaż przypisuje się im pewne korzyści, zawsze należy najpierw skonsultować się z lekarzem. Te kryształy powinny być tylko komplementem, bez względu na sytuację.

Mając co do tego jasność, najlepszym sposobem na wybranie najbardziej odpowiednich kamieni jest określenie tego, co czujesz. Powinieneś wybrać najlepszy kamień w oparciu o obecną sytuację.

Dobrą opcją jest zintegrowanie ich z praktykami medytacji lub uważności. Można je również wprowadzić w akcesoriach codziennego użytku, takich jak biżuteria czy różańce.

Aby je pielęgnować, po prostu spłucz je zimną wodą z odrobiną soli morskiej. Według popularnej literatury jest to właściwy sposób na oczyszczenie i usunięcie „wchłoniętych” energii. Następnie należy pozostawić je do wyschnięcia na słońcu.

O czym należy pamiętać o kamieniach leczniczych?

Stosowanie kryształów lub kamieni leczniczych sięga czasów starożytnych. Kultury takie jak hinduizm i buddyzm promują ich używanie jako sposób na osiągnięcie stanu równowagi fizycznej i psychicznej. I choć ich działanie nie zostało potwierdzone naukowo, tysiące ludzi nadal ufają w ich moc.

Ogólnie rzecz biorąc, ich stosowanie jest uważane za nieszkodliwe, o ile stosuje się je jako uzupełnienie profesjonalnego leczenia. W żadnym wypadku kamienie lecznicze nie powinny zastępować leczenia przepisanego przez lekarzy lub specjalistów od zdrowia psychicznego.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Tabish SA. Complementary and Alternative Healthcare: Is it Evidence-based?. Int J Health Sci (Qassim). 2008;2(1):V-IX.
  • Crystal healing. (n.d.). Wikipedia. Available in https://en.wikipedia.org/wiki/Crystal_healing
  • Ishaque S, Saleem T, Qidwai W. Knowledge, attitudes and practices regarding gemstone therapeutics in a selected adult population in Pakistan. BMC Complement Altern Med. 2009;9:32. Published 2009 Aug 26. doi:10.1186/1472-6882-9-32
  • Schlitz M. Meditation, prayer and spiritual healing: the evidence. Perm J. 2005;9(3):63-66.
  • Wager TD, Atlas LY. The neuroscience of placebo effects: connecting context, learning and health. Nat Rev Neurosci. 2015;16(7):403-418. doi:10.1038/nrn3976

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.