Chcesz przytyć? Wypróbuj naturalne zioła!

Niektórzy ludzie mają genetycznie więcej włókien mięśniowych, które powodują większe spalanie energii podczas odpoczynku, przez co przyrost masy ciała jest u nich dużo wolniejszy.
Chcesz przytyć? Wypróbuj naturalne zioła!
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

W jaki sposób naturalnie przytyć? Wiele osób musi przytyć dlatego, że zalecił im to lekarz lub po prostu dlatego że czują się nieprzyjemnie ze swoją zbyt wątłą posturą.

Dzisiaj pomówimy o powodach, dla których niektórzy chcą przytyć, a także przedstawimy kilka sposobów na to, jak zrobić to zdrowo i naturalnie.

Przytyć? – To czasem nie jest łatwe zadanie

Są takie okresy, kiedy potrzebujemy przytyć z powodu problemów zdrowotnych, silnego stresu lub innych chorób, przez które schudliśmy do masy mniejszej, niż powinnyśmy, by wyglądać dobrze. Inni z kolei mają genetyczne predyspozycje do bycia nad wyraz chudym.

Tak więc, w jaki sposób możemy nabrać nieco masy w zdrowy i zrównoważony sposób? Zdaniem dietetyków, zdrowe przytycie może być czasem trudniejsze niż zdrowe chudnięcie.

Trzeba bowiem wziąć pod uwagę całą gamę aspektów: unikać nadmiaru kalorii z gotowych, przetwarzanym produktów, ponieważ może to powodować inne poważne problemy zdrowotne.

Często problemem jest też to, czy dana osoba jest fizycznie w stanie zjeść wszystko to, co zakłada jej plan żywieniowy, by następnie nie musieć zmagać się z problemami trawiennymi. Przypatrzymy się bliżej wszystkim tym aspektom, i pomyślmy, które rośliny mogą nam pomóc w przyroście masy ciała w sposób naturalny i zdrowy.

Dlaczego niektórzy ludzie mają problem aby przytyć?

 • Przyczyny genetyczne. Są ludzie, którzy nie mogą jeść więcej niż pewną ilość pokarmu. Gdy ich żołądek wypełni się do określonego poziomu, ich organizm wydziela szereg hormonów odpowiedzialnych za zaspokojenie apetytu, co zatrzymuje potrzebę dalszego jedzenia.
 • Nadmiar włókien mięśniowych. Niektórzy ludzie mają genetycznie więcej włókien mięśniowych, które powodują większe spalanie energii podczas odpoczynku, przez co przyrost masy ciała jest u nich dużo wolniejszy.
 • Charakter i osobowość. Są ludzie, którzy są nerwowi i niespokojni z natury. Nie są w stanie spokojnie usiedzieć na miejscu, są stale aktywni, nawet wtedy, kiedy siedzą: ciągły ruch nóg czy ramion… To wszystko sprawia, że spalają więcej kalorii w prawie każdym momencie.
 • Trudności we wchłanianiu składników odżywczych. To czynnik kluczowy. Organizm nie wchłania wszystkich składników odżywczych, przez co odczuwa deficyt otrzymywanej z zewnątrz energii, niezbędnej do co codziennego funkcjonowania.
 • Niektóre choroby: Na przykład nadczynność tarczycy, anoreksja, bulimia, przewlekłe biegunki, depresja, stres…

Zioła, które pomogą Ci przytyć

Kozieradka

Ta nazwa może brzmieć dla Ciebie obco, ale kozieradka wyróżnia się niezwykłą skutecznością, jeśli chodzi o przybranie na wadze. Kozieradkę czasem używa się do naturalnego powiększenia piersi i pośladków, oczywiście jeśli się wie, jak jej odpowiednio używać.

2#:przytyć.jpg
estrogenu idealna dla zmniejszenia cholesterolu i stabilizacji poziomu glukozy we krwi,

Ale jak ją przyjmować? Tę roślinę można zwykle znaleźć w sklepach z naturalną żywnością, a niektórzy lekarze przepisują ją w kapsułkach. Kozieradkę można przyjmować na kilka sposobów:

 • Jedząc nasiona.
 • Przyjmując kapsułki lub tabletki, które są do kupienia w sklepach ze zdrową żywnością.
 • Stosując mąkę z kozieradki.
 • Używając sproszkowanej kozieradki jako przyprawy do dań.
 • Parząc lecznicze herbatki.

Bez wątpienia najpopularniejszym sposobem spożywania kozieradki jest parzenie herbatki z jej nasion do śniadania i wczesnym popołudniem.

 • Zagotuj szklankę wody, wrzuć do niej 5 nasion i pozwól im się parzyć przez kilka minut.
 • W ciągu dnia pij dużo wody, to pozwoli Ci na zwiększenie apetytu.

Ponadto kozieradka zawiera saponiny, które również pomagają poprawić procesy trawienia, stymulują wytwarzanie enzymów trawiennych. Dzięki temu kalorie będą gromadzić się w organizmie w zdrowy sposób, co spowoduje przyrost masy ciała. Mimo wszystko zawsze pamiętaj, by pić co najmniej 2 litry wody dziennie.

Mniszek lekarski

Podstawowa zdolność mniszka lekarskiego, znanego wszystkim jako dmuchawiec (a liście jako mlecz) to działanie jako środek wzmacniający, pobudzający apetyt.

Jego słodki smak pobudza produkcję żółci, stymulując w ten sposób wydzielanie enzymów trawiennych. Aby mniszek lekarski zaczął oddziaływać na organizm, należy pić go trzy razy dziennie. Pierwszy raz tuż po przebudzeniu.

Parz cztery kwiaty w jednej szklance wody. Kiedy się zaparzą, od razu można je pić. Pół godziny później możesz zjeść banana. Jeden banan dziennie także pomoże Ci przybrać na wadze w zdrowy sposób.

Goryczka

Goryczka to doskonałe zioło, które może pomóc Ci przybrać na wadze. To zwykle bardzo skuteczny naturalny środek dla osób, które chcą zwiększyć masę utraconą na skutek choroby. Goryczka powinna pomóc odzyskać wagę, by szybko i zdrowo powrócić do dawnej figury.

Napar z goryczki pomaga przytyć

Jej właściwości opierają się głównie na poprawie wchłaniania pokarmu oraz zwiększeniu apetytu. Co za tym idzie, wszystkie białka i kalorie są odpowiednio syntetyzowane, przez co łatwo, naturalnie i zdrowo możemy zacząć zakładać ubrania o rozmiar większe.

Wzmacnia także żołądek i jelita, poprawiając tym ich funkcjonowanie i przyczyniając się do lepszego wchłaniania wartości odżywczych.

Jeśli masz dostęp do goryczki, nie wahaj się jej stosować . Możesz ją kupić sklepach zielarskich, gdzie sprzedaje się też ją w przygotowanych porcjach do parzenia, które można przygotowywać po każdym posiłku.

To może Cię zainteresować ...
Zwiększenie masy ciała – 7 pokarmów, które Ci w tym pomogą
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Zwiększenie masy ciała – 7 pokarmów, które Ci w tym pomogą

Sekretem na zwiększenie masy ciała jest spożywanie większej ilości kalorii niż potrzebuje organizm. Ważny jest również przyrost wagi.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • García-Portilla M, Sáiz P, Bobes J. Aumento de peso y síndrome metabólico. Psiquiatría Biológica. 2015;22:3-9.
 • Abedinzade M, Nasri S, Jamal Omodi M, Ghasemi E, Ghorbani A. Efficacy of Trigonella foenum-graecum Seed Extract in Reducing Metabolic and Inflammatory Alterations Associated With Menopause. Iran Red Crescent Med J. 2015 Nov 16;17(11):e26685.
 • Valussi M. Functional foods with digestion-enhancing properties. Int J Food Sci Nutr. 2012 Mar;63 Suppl 1:82-9.

Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.