Pofalowane paznokcie - dlaczego się pojawiają i co można zrobić?

Pofalowane paznokcie nie są powodem do zmartwień, przynajmniej w większości przypadków. Zwróć tylko uwagę, czy oprócz zgrubień występują też inne zauważalne zmiany oraz czy pokrywają się one z dodatkowymi objawami.
Pofalowane paznokcie - dlaczego się pojawiają i co można zrobić?
Leidy Mora Molina

Przejrzane i zatwierdzone przez: pielęgniarka Leidy Mora Molina.

Napisany przez Edith Sánchez

Ostatnia aktualizacja: 17 lutego, 2023

Pofalowane paznokcie mogą być objawem wskazującym na wystąpienie poważnego problemu zdrowotnego. Jednak mogą też być oznaką zaniedbania i w celu poprawienia sytuacji wystarczy jedynie zapewnić im odpowiednią pielęgnację. Większość problemów, jakie stwarzają pofalowane paznokcie można rozwiązać w łatwy i szybki sposób.

Najczęściej pofalowane paznokcie to jeden z efektów starzenia się. Jeśli jednak ten stan budzi obawy lub wątpliwości, najlepiej skonsultować się z lekarzem w celu dokładniejszej oceny.

Pofalowane paznokcie – co warto wiedzieć?

Sposób na żółte paznokcie - pofałdowane paznokcie

Pofalowane paznokcie to objaw łatwy do wykrycia – wystarczy jedynie bliżej przyjrzeć się płytce paznokcia. Ważne jest również, aby poszukać zmian w kolorze, zgrubień lub innych zmian na powierzchni paznokcia.

Pofalowane paznokcie mogą przybrać dwie formy: pionowe lub poziome. Najczęściej występujące bruzdy to te pionowe. Prawie zawsze są one wynikiem procesów starzenia się. Zwykle nie stanowią one żadnego zagrożenia, poza tym, że czasami osłabiają płytkę paznokciową i prowadzą do jej łamliwości.

Poziome linie na paznokciach są mniej powszechne i w niektórych przypadkach mogą być oznaką poważniejszego problemu zdrowotnego. Możliwe, że jest to efekt łuszczycy paznokci, ale także innych chorób. W każdym razie w tym przypadku, podobnie jak w poprzednim, bardziej niż kształt bruzd liczy się ich nasilenie i inne objawy.

Pofalowane paznokcie – możliwe przyczyny

Jak już wspomnieliśmy, pofalowane paznokcie mogą być spowodowane wieloma przyczynami. Niektóre z nich nie są poważne i wymagają tylko kilku środków pielęgnacyjnych. Inne mogą wskazywać na poważniejsze problemy zdrowotne. Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Uszkodzenia spowodowane uderzeniami

Uderzenia w paznokcie często pozostają niezauważone, jednak pozostawiają po sobie ślady. Paznokcie najczęściej ulegają zgnieceniu podczas zamykania książki lub drzwi. Efektem tego mogą siniaki i czasem właśnie pofalowane paznokcie. Zwykle objaw ten ustępuje samoistnie, ale może również prowadzić do zniekształcenia paznokci, które może wymagać dodatkowego leczenia.

Zbyt agresywny manicure

Niektóre procedury manicure mogą negatywnie wpływać na strukturę paznokcia. W szczególności działanie takie mogą mieć sztuczne paznokcie. Często zdarza się, że powodują one powstawanie wgnieceń i bruzd. Podobnie używanie produktów niskiej jakości lub ręczne usuwanie produktów z płytki paznokcia często wywołuje pofalowane paznokcie.

Niedobór keratyny

Keratyna jest białkiem znajdującym się w zewnętrznej części skóry, włosów i paznokci. Zanieczyszczenia, niektóre czynniki zewnętrzne, nieodpowiednie odżywianie, a nawet stres mogą prowadzić do deficytu tego i innych białek. W takim przypadku paznokcie słabną, a w wielu przypadkach na ich powierzchni pojawiają się nieestetyczne bruzdy.

Starzenie się a pofalowane paznokcie

Jest to najczęstsza przyczyna bruzd na paznokciach. Jest to naturalny proces, który nie ma wpływu na zdrowie. Jeśli jednak linie nie są proste, ale wykazują pewne zabarwienie lub jeśli powierzchnia paznokcia zmienia odcień, lub jest grubsza niż zwykle, ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem.

Pofalowane paznokcie a niedobór składników odżywczych

Niedobór witaminy A i B, a także wapnia czy cynku powoduje pofalowane paznokcie. Wyglądają one znacznie bardziej szorstko i często można zobaczyć na nich białe kropki lub plamy. Ponadto skórki ulegają pogrubieniu, a paznokieć staje się łamliwy. W takich przypadkach należy skonsultować się z lekarzem.

Zakażenie grzybicze

Infekcje grzybicze występują najczęściej na paznokciach u stóp, ale mogą również pojawiać się na paznokciach u rąk. Tego typu zmiany chorobowe zmieniają kształt, kolor i objętość paznokcia. Stają się one grubsze i twardsze, z żółtawym odcieniem. Często pojawiają się też fale, bruzdy lub charakterystyczna szorstkość.

Łuszczyca paznokci

Szacuje się, że 80-90% osób z łuszczycą ma również pofalowane paznokcie. Powoduje to zmiany kształtu, wielkości i objętości płytki paznokciowej. Ponadto często tworzą się wgłębienia i przebarwienia w brązowym lub żółtawym kolorze.

Może zainteresuje Cię również artykuł: Łamliwe paznokcie – cztery naturalne sposoby leczenia

Faliste paznokcie mogą być oznaką trachyonychii

Trachyonychia to stan charakteryzujący się szorstkimi paznokciami. Paznokcie wyglądają, jakby zostały zniszczone papierem ściernym i często są pofalowane. Może to być odosobniony problem lub część bardziej złożonego obrazu chorobowego, który obejmuje łuszczycę, liszaj płaski lub inne problemy dermatologiczne.

Problemy trawienne

Choć na pierwszy rzut oka może się to wydawać dziwne, problemy trawienne również powodują pofalowane paznokcie. Te patologie zakłócają wchłanianie składników odżywczych i zmieniają wygląd tego obszaru. Choroba Leśniowskiego-Crohna, wrzodziejące zapalenie jelita grubego i celiakia należą do stanów powodujących między innymi ten objaw.

Pofalowane paznokcie a anemia

Anemia obejmuje niedobór czerwonych krwinek; jedną z jej konsekwencji mogą być pofalowane paznokcie. Powierzchnia paznokci wygląda nieregularnie, matowo i z oznakami osłabienia. W takich przypadkach należy skonsultować się z lekarzem w celu podjęcia niezbędnego leczenia.

Cukrzyca

Pofalowane paznokcie mogą być również oznaką cukrzycy. Ta choroba może potencjalnie zmienić proces wzrostu paznokci, powodując pojawienie się pionowych, falistych bruzd na płytce paznokcia. Należy zauważyć, że obecne są również inne objawy, takie jak nadmierne pragnienie, zwiększone wydzielanie moczu i przyrost masy ciała.

Rak

Charakterystycznym objawem raka paznokcia jest tzw. „objaw Hutchinsona”. Jest to czarne, szare lub brązowe zabarwienie, które rozciąga się na powierzchni paznokcia. Jednak nie we wszystkich przypadkach musi się ono objawiać właśnie poprzez pofałdowane paznokcie. Mogą się również pojawić zmiany w strukturze i wyglądzie płytki paznokciowej, w tym zmarszczki, bruzdy, wgłębienia itp. Ponadto zwykle dochodzi w takiej sytuacji do uniesienia płytki paznokcia.

Inne dolegliwości

Pofałdowane paznokcie mogą być efektem również innych chorób, takich jak reumatoidalne zapalenie stawów, schorzenia nerek, choroby naczyń obwodowych, problemy z tarczycą, świnka czy kiła. Dlatego zawsze należy zwracać uwagę na tego typu objawy.

Pofalowane paznokcie – rozwiązanie

Pofalowane paznokcie
Uszkodzenia paznokci mogą pojawiać się wskutek procesów starzenia się.

Leczenie pofałdowanych paznokci będzie zależeć od przyczyny tego zjawiska. W przypadku, gdy jest to efekt choroby ogólnoustrojowej lub innej, będzie ono polegało na usunięciu przyczyny zjawiska.

Niewiele można zrobić, aby odwrócić proces starzenia się. Zwykle podejmuje się jedynie działania mające na celu ukrycie pofałdowań za pomocą lakierów lub delikatnego szlifowania. Jeśli problem wynika z infekcji, najprawdopodobniej zostaną przepisane tabletki przeciwgrzybicze, kremy lub specjalne pasty lecznicze.

Istnieją lakiery wzmacniające, które są bardzo skuteczne w walce z tym nieestetycznym objawem. Wskazane jest również zastosowanie utwardzacza komercyjnego lub domowego. Należy również pamiętać o regularnym obcinaniu paznokci i unikaniu metalowych pilników.

Skonsultuj się z lekarzem, jeśli masz pofalowane paznokcie

Gdy pojawiają się pofałdowane paznokcie, najlepiej dać im kilka tygodni odpoczynku od stosowania kosmetyków i produktów pielęgnacyjnych. Nie są również wskazane sztuczne paznokcie, podobnie jak stosowanie zmywaczy zawierających aceton.

Ważne jest, aby regularnie myć paznokcie i bardzo dobrze je suszyć, ponieważ wilgoć nie jest w tej sytuacji wskazana. W przypadku zauważalnych zmian, takich jak bardzo widoczne pofalowane paznokcie, zmiana koloru, lub wyglądu, wskazana jest wizyta u lekarza.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Armesto, S., Esteve, A., Coto-Segura, P., Drake, M., Galache, C., Martínez-Borra, J., & Santos-Juanes, J. (2011). Psoriasis ungueal: estudio en 661 pacientes con psoriasis vulgar. Actas Dermo-Sifiliográficas, 102(5), 365-372.
  • Dávila, M. E., Zorrilla, A., Memije, M. E. V., & Guzmán, R. A. (2019). Traquioniquia: una visión práctica. Dermatología Cosmética, Médica y Quirúrgica, 16(4), 306-309.
  • Suárez, B. P. (2011). El lenguaje de las uñas. Más dermatología, (15), 4-12.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.