Paznokcie - czy wiesz, co mówią o twoim zdrowiu?

Czy wiesz o tym, że paznokcie mogą sygnalizować problemy z twoim zdrowiem? Dowiedz się więcej na ten temat!
Paznokcie - czy wiesz, co mówią o twoim zdrowiu?

Ostatnia aktualizacja: 02 czerwca, 2019

Choć czasem nie zwracamy uwagi na ich stan i wygląd, nasze paznokcie mogą dużo nam powiedzieć na temat stanu naszego zdrowia. Czy kiedykolwiek przyglądałeś się temu, jak dokładnie wyglądają twoje paznokcie? Są mocne i silne czy też może kruche i łamliwe?

Być może chcą ci zasygnalizować, że w twoim organizmie dzieje się coś niepokojącego. Prawdopodobnie brakuje ci jakichś witamin albo masz anemię i nawet o tym nie wiesz.

Naucz się odczytywać subtelne znaki, które dają ci twoje paznokcie, kiedy coś się dzieje z twoim zdrowiem.

1. Suche i łamliwe paznokcie

Przyczyną tego problemu mogą być:

Kosmetyczka robi paznokcie

Jeśli twoje paznokcie nagle staja się bardzo suche i łamliwe, może to być spowodowane anemią lub kłopotami z tarczycą. Niestety, naturalne olejki nie pomogą pozbyć się tego problemu. Musisz wybrać się na badania krwi i sprawdzić poziom żelaza, a także hormonów tarczycy.

Zwróć również uwagą na to, czy łamliwym paznokciom nie towarzyszy nieuzasadniona utrata wagi. Wiele osób tkwi w błędnym przekonaniu, że zaburzenia tarczycy zawsze powodują tycie. Może być też zupełnie na odwrót.

Oczywiście oprócz kłopotów z tarczycą, jedną z przyczyn złego stanu twoich paznokci może być grzybica, w przypadku której płytka paznokcia jest wyjątkowo krucha i łamliwa.

2. Przebarwienia na paznokciach

Jeśli masz przebarwienia na paznokciach, ich przyczyną mogą być:

 • Grzybica
 • Cukrzyca
 • Zaburzenia wątroby, nerek lub płuc
 • Obrzęk limfatyczny

Pamiętaj, że zdrowe paznokcie powinny mieć różowawy kolor, a półksiężycowe obłączki u ich nasady powinny być białe.

Wszelkie inne kolory na paznokciach są powodem do niepokoju. Oto co mogą one oznaczać.

 • Zielony = infekcja bakteryjna
 • Czerwone smugi u nasady paznokcia = infekcja zastawek serca
 • Niebieskawy = zbyt niski poziom tlenu we krwi
 • Blady = niedobór witamin
 • Biały = zapalenie wątroby lub anemia
 • Ciemne smugi u szczytu paznokci = oznaka starzenia lub zastoinowej niewydolności serca
 • Ciemne linie pod płytka paznokcia = rak skóry

Zapamiętaj te objawy i sprawdzaj regularnie wygląd swoich paznokci.

3. Pękające paznokcie

Jeśli często zanurzasz dłonie w wodzie, twoje paznokcie będą wiecznie przechodzić ze stanu nawilżenia w przesuszenie. Z czasem może doprowadzić to do ich pękania lub łuszczenia się.

Częste wkładanie paznokci do ust, co zdarza się osobom obgryzającym paznokcie, również prowadzi do osłabienia płytki paznokci.

paznokcie z białymi wykwitami

Staraj się nauczyć kontrolować ten niezdrowy i nieestetyczny nawyk. A kiedy musisz na dłużej zanurzyć dłonie w wodzie, zakładaj ochronne rękawiczki.

Pękające i łuszczące się paznokcie mogą być również oznaką niedoboru:

 • Kwasu foliowego
 • Witaminy C
 • Białka

Jeśli zauważysz któryś z tych objawów, zacznij przyjmować więcej witaminy C. Możesz na przykład jeść raz dziennie pomarańczę lub grejpfruta.

Dużą ilość kwasu foliowego znajdziesz w mango. Warto wprowadzić ten owoc do swojej diety, jeśli zauważysz objawy niedoboru witamin.

4. Zgrubiałe paznokcie

Grube paznokcie nie są problemem dopóki mają one naturalny kolor i wyglądają zdrowo. Jeśli jednak twoje paznokcie nagle zaczynają grubieć, mimo że nie przeszły one ostatnio żadnego zabiegu wzmacniającego, to zmiany te mogą oznaczać chorobę płuc.

Istnieje zasadnicza różnica pomiędzy zdrowymi, mocnymi paznokciami, a zgrubiałą płytką paznokcia, szczególnie jeśli przybiera ona kształt szponu.

Jeśli zauważysz zgrubienia na paznokciach po tym, jak rozpocząłeś kurację jakimś nowy lekiem, koniecznie skonsultuj się ze swoim lekarzem. Może to być oznaka reakcji alergicznej.

5. Dołki i rowki w paznokciach

Czasem dłonie i paznokcie niszczą się z powodu fizycznej pracy. Niewielkie dołki i rowki mogą być naturalnym wynikiem używania dłoni.

Jeśli jednak dobrze chronisz swoje dłonie, ale mimo wszystko zauważasz na jednym lub kilku paznokciach rowki, natychmiast zwróć uwagę także na stan swoich włosów i skóry.

białe plamy na paznokciach

Przyczyną zniszczonych paznokci oraz łamliwych włosów i problemów skórnych jest niedobór witamin i minerałów. Problem ten może prowadzić między innymi do wystąpienia łuszczycy, a także do wypadania włosów.

Wystarczy, że zmienisz nieco swoje nawyki żywieniowe i wprowadzisz do swojej diety więcej produktów bogatych w witaminy. Możesz również sięgnąć po suplementy z witaminami.

Przyglądaj się swoim paznokciom

Jak widzisz, paznokcie nie są jedynie ozdobą i nie służą tylko do malowania kolorowymi lakierami. Kiedy coś niepokojącego dzieje się w twoim organizmie, przekazują ci o tym wiadomość.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.